İsmail Yasin Avcı

Mescidi Aksa Müslümanların ilk kıblesi, yeryüzünde kurulan ikinci ev, harem mescidlerinin üçüncüsü… Kur’an-ı Kerim’de, “Bir gece kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu Mescidi Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescidi Aksa’ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir. O, gerçekten işitendir, görendir” (17/1) ayetiyle müjdelenen mübarek mekan…

Peygamber Efendimiz (s.a.v.); “Ziyaretler ancak üç mekana yapılır; Mekke’deki Mescidi Haram’a, Medine’deki benim mescidime ve Kudüs’teki Mescidi Aksa’ya” buyurarak istikametimizi şöyle çiziyor; “Mescidi Aksa’ya gidin ve içinde namaz kılın. Eğer oraya gidemez ve içinde namaz kılamazsanız kandillerinde yakılmak üzere zeytinyağı gönderin.”

2015’te Kudüs’ü 27 bin Türk vatandaşı ziyaret etti. İsrail hükümeti, 2016’da 115 bini Müslüman ve 100 bini Türk vatandaşı olmak üzere 3 milyon 800 bin turistin İsrail’e geldiğini duyurdu. Tablo ortada… Müslümanlar, Kudüs’ü ziyaret etmiyor. Mescidi Aksa’da vakit namazlarının kılındığı Kıble Mescidi’nin saflarının yarısı dahi dolmuyor. Yahudiler, Süleyman Mabedi’ni tekrar inşa ederek dünyaya Kudüs’ten hükmedeceklerine inanıyorlar. Oysa Süleyman Mabedi’nin orijinal haliyle tekrar inşa edilebilmesi için Kubbetüs Sahra’nın ve Kıble Mescidi’nin yıkılması gerekiyor. Müslümanların, Mescidi Aksa’yı kaybetmemek için evvela safları sıklaştırması gerekiyor…

Kudüs seyahatiniz için ihtiyacınız olan tek şey biraz cesaret ve internet… Yolunuz açık olsun!

1- Uçak Bileti 

Bir seyahatin ilk adımı, uçak biletini almaktır. Diğer detayları uçak biletini aldıktan sonra düşünürsünüz. Aksi takdirde, aklınızdaki soru işaretleri ve hiç bitmeyen işleriniz seyahatinize müsaade etmeyecektir.

Seyahatiniz için skyscanner.com, ucuzabilet.com, turna.com, aerobilet.com, flypgs.com sitelerinden İstanbul-Tel Aviv uçuşları için fiyat karşılaştırması yapmalısınız. Bu sitelerin mobile özel kampanyalarını da inceledikten sonra biletinizi alabilirsiniz.

2- İsrail Vizesi

Başvuru şartlarını sağlayan hemen hemen herkese ücretsiz veriliyor. Yeşil pasaportlular vizeden muaf. Bordo pasaportluların hazırlaması gereken belgeler şunlar:

1. Pasaport: Vize başvurusundan itibaren pasaportunuzun en az altı ay daha geçerli olması gerekiyor.

2. Başvuru formu: Başvuru formunu internetten indirerek doldurabilirsiniz.

3. Fotoğraf: İki adet, 5×5 boyutlarında biyometrik fotoğraf.

4. Banka hesap dökümü: Son üç aya ait hesap dökümünü bankadan onaylı şekilde almanız gerekiyor. Hesabınızda nakit para yoksa hesabınıza 2000 TL yatırdıktan sonra hesap dökümü almalısınız.

5. Şirketin imza sirkülesi ve başvuru dilekçesi ile SGK’dan işe giriş kaydınız/dökümünüz. (Çalışanlar için)

6. Öğrenci belgesi. (Öğrenciler için)

7. Uçak bileti ve hostel rezervasyonu çıktılarınız.

8. Sponsorluk dilekçesi (Öğrenciler için): Aile büyüklerinizden birisinin “Kızım/oğlum/kardeşim İsrail’de harcayacağı parayı benden aldı.” temalı bir dilekçe yazması gerekiyor. İnternette dilekçe örnekleri mevcut.

Belgeleri hazırladıktan sonra Ankara Büyükelçiliği’nde veya İstanbul Başkonsolosluğu’nda gidiş tarihinizden en az 15 gün önce turistik vize başvurusu yapmalısınız.

3- Konaklama

Hostel rezervasyonu için booking.com ve Hostelworld mobil uygulamalarını kullanabilirsiniz. Eski Kudüs’te Hebron Youth Hostel’de kalmanızı tavsiye ederim. Hebron Hostel’den, Mescid-i Aksa’nın Nazır Kapısı’na beş dakikada ulaşılabiliyor. Rezervasyon sırasında oda seçimi yaparken karışık oda seçmediğinize emin olun. Hebron Youth Hostel’de yer bulamazsanız Citadel Hostel’de konaklayabilirsiniz.

4- Telaviv Havalimanı

Havalimanında görevliler tarafından hostel rezervasyonunuz ve uçak biletiniz sorulacağı için bunların çıktılarını yanınızda bulundurmalısınız. Pasaport kontrolünde tüm sorulara turist olduğunuza vurgu yaparak kötü bir İngilizceyle cevap vermeye çalışın. Pasaport kontrolünden muhtemelen üç dakikada geçeceksiniz ancak detaylı sorgulanma ihtimaliniz de mevcut. Detaylı sorgulamada cep telefonunuz incelenebileceği için rehberinizdeki Filistin alan kodlu kişileri ve işgalci İsrail teröristlerinin hoşuna gitmeyecek fotoğrafları silmelisiniz. Türkiye’ye dönüşte detaylı sorgulamalardan geçeceğiniz için uçuş saatinden üç saat önce havalimanında olmalısınız.

5- Tel Aviv Havalimanı’ndan Eski Kudüs’e Ulaşım

Havalimanının çıkışından kalkan 65 Şekel ücretli shuttle ile Halil Kapısı’na (Jaffa Gate) bir saatte ulaşabilirsiniz.

Havalimanının girişinden kalkan 16 Şekel ücretli 485 numaralı otobüs ile Kudüs Central Station’a, buradan da 6 Şekel ücretli tramvay ile Şam Kapısı’na (Damascus Gate) ulaşabilirsiniz.

6- Kudüs’te Şehir İçi Ulaşım

Kudüs’te görülmesi gereken yerlerin tamamına yürüyerek gidebilirsiniz. Kudüs’e gelmeden önce telefon hattınızı yurtdışı kullanıma açtırmalısınız. Ardından CityMaps2Go uygulamasını yükleyerek Offline Maps bölümünden Kudüs ve İsrail haritalarını indirmelisiniz. Böylece internet imkanınız olmadığında dahi GPRS ile rahatlıkla dolaşabilirsiniz.

7- Kudüs’te Görülmesi Gereken Yerler

144 dönümlük Mescidi Aksa içerisinde; Kubbetüs Sahra, Kıble Mescidi, Mervan Mescidi ve diğer birçok eseri görebilirsiniz. Kıble Mescidi’nin girişindeki ofisten Türkçe baskılı Mescidi Aksa haritasını ücretsiz temin edebilirsiniz. Kudüs’te görülmesi gereken yerlerden başlıcaları şöyle;

Burak (Ağlama) Duvarı • Kutsal Kabir Kilisesi • Hz. Ömer Cami • Tapınak Tepesi • Zeytin Dağı • Şam Kapısı (Damascus Gate) • Halil Kapısı (Jaffa Gate)

8- Para Birimi

Kudüs’te, para birimi olarak İsrail Şekeli kullanılıyor. Kudüs’e gelmeden önce banka kartınızı yurtdışı kullanıma açtırmalısınız. Böylece Türkiye’de kullandığınız banka hesabınızdan Kudüs’teki ATM’lerden düşük bir komisyonla Şekel çekebilirsiniz. Türkiye’de İsrail Şekeli satan döviz bürosu aramanıza gerek yok. Kudüs’te dolar çevirmek için Şam Kapısı civarındaki döviz bürolarını tercih edebilirsiniz.

9- Yeme İçme

Burak (Ağlama) Duvarı’nın karşısındaki Al Buraq Restoran’da meşhur Kudüs felafeli ile humusunu 15 şekel ücretle ve Kubbetüs Sahra’nın batısındaki sokaklarda Ortadoğuluların vazgeçilmezi naneli çayı 5 şekel ücretle tadabilirsiniz.

10- Kudüs Kitapları

Larry Collins’in “Kudüs Ey Kudüs” kitabını ve Amin Maalouf’un “Arapların Gözünden Haçlı Seferleri” kitabını okumanız seyahatinizi çok daha anlamlı kılacaktır. Resimli baskılarıyla Pelin Çift ve Prof. Dr. Ömer Faruk Harman’ın “Kudüs’ün Gizemli Tarihi” kitabını veya Talha Uğurluel’in “Arzın Kapısı Kudüs” kitabını yanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır.

11- Bir Gün: El Halil

İşgal edilen yüksek katlı binalardan atılan taş ve çöplerden korunmak için Müslümanların göğe tel çektiği El Halil… Bir gününüzü mutlaka Hz. İbrahim Cami’nin bulunduğu El Halil (Hebron) şehrine ayırmalısınız. 1994’te Amerikalı bir Yahudi’nin namaz kılan 84 kişiyi şehid etmesinin ardından yarısının Sinagog’a çevrildiği cami öyle bir yerden bölünmüş ki İmam’ın her namaz vaktinde Sinagog tarafında kalan minareye çıkabilmek için işgalci İsrail teröristlerinden izin alması gerekiyor… Şam Kapısı’nın karşısından kalka 25 şekel ücretli otobüslerle bir saatte El Halil’e ulaşabilirsiniz. El Halil’den Eski Kudüs’e aynı otobüsle veya taksi dolmuşla dönebilirsiniz. SON : BONUS! Seyahatinizin anahtar kelimeleri: “Türk”, “Erdoğan”, “Sora sora Bağdat bulunur.”


GENÇ'ın Yazısı.