Tuğba Kara

Son yıllarda kimya, biyoloji ve malzeme bilimi olmak üzere birçok farklı dallarda bilim insanlarını en çok ilgilendiren konu, nanoboyutta yapılan çalışmalardır. Nanometre, metrenin milyarda biridir.

Mesela karıncanın başı bir milyon nanometre iken DNA molekülleri iki buçuk nanometredir.Nano bilim ve nano teknolojinin hedefi, nano boyutta kullanımı olabilecek aygıtlar ve bu aygıtların malzemelerinin üretimidir.Nano bilim ve teknolojide karbon önemli bir yere sahiptir.Çünkü nano bilim,ilk olarak 1985’de karbon atomunun,futbol topu şeklinde bir kafes yapısı kazanmasıyla oluşturduğu C60 molekülünün bulunmasıyla başlamıştır.

Karbon nano yapılar;suni elmas,silisyum ince plaka yapımında,yüzey kaplamada biyolojik ve tıbbi malzeme yapımında,hidrojen depolamada ve pil yapımında kullanılabileceği deneysel olarak ispatlanmıştır.Çin’de yapılan son çalışmalarda karbon nano tüpler yapay fotosentezde elektron deposu olarak kullanılmıştır.Nano bilim ülkemizde tekstil sanayisinde kir tutmayan ve ıslanmayan kumaş üretiminde kullanılmaya başlanmıştır.

İlgilenen arkadaşlar için Şakir ERKOÇ’ un Nanobilim ve Nano teknoloji isimli kitabı konuyu tanıtmak adına yazılmış iyi bir kaynak.


GENÇ'ın Yazısı.