Arif Erbil

İslam`ı ve Müslümanları her türlü hukuk zemininden mahrum bırakmak ve zulümleri ve katliamları masum ve meşru müdafa kılığına sokmak için her fırsatta kullanılan terrorizm kavramı yalnız Filistin ve Afganistan`da değil Arakan`da bile riyakar yüzüyle karşımıza çıkıyor.

İngiltere`den Mujahid Dattani, küresel hukuk sistemlerinde bu kavram ve mahiyetine giren eylemlerin yerini anlatmak için misafirimiz olacak. Hangi düşmana karşı, hangi yolla savaşırsa savaşsın terörist etiketini alnında taşımaya mahkum edilen çeşitli coğrafyalardan Müslümanların bu yaftayı hak edip etmedikleri konuşulacak.

Bir algı mühendisliğinin ürünü olan terörizm kavramı ve söylemi çerçevesinde Müslümanlara karşı dünya çapında bir konsensüsle yürütülen İslamofobik söylem ve eylemlerin de tartışılacağı, hepimizi yakından ilgilendiren ve hepimiz için ufuk açıcı olacağını düşündüğümüz bu konferansa sizleri de davet ediyoruz.

Tarih: 17.03.2014

Yer: Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs NH 305

Saat: 17.00

Not: Konferansımız İngilizce olacaktır.

ABSTRACT:

It has been 13 years since the declaration of a “War on Terror”. The United States has declared this to be a “War” in the conventional sense while at the same time claiming that the Laws of Armed Conflict do not apply because of the “unique” nature of this conflict. How do we understand the actual status of this war and what are its consequences moving forward? This lecture will address how the Laws of Armed Conflict and the Criminal Laws have been cherry picked without regard for protections that these very laws provide. This talk will also touch on how this was contributed to a rise in islamophia.

BIOGRAPHY:

Mujahid Dattani is a Barrister and PhD Candidate in Law at SOAS, University of London. His area of research focuses on The Law of Armed Conflict and its intersection with Terrorism. Mujahid holds an LLM in Public International Law from the LSE, where his dissertation focused on Populist Legal Movements in Apartheid South Africa and the Occupied Palestinian Territories. Before venturing into Academia, Mujahid worked as a Human Rights lawyer in Canada with particular focus on vulnerable groups such as Children and newly landed immigrants.


GENÇ'ın Yazısı.