Mine Taşdemir

SAÜ Genç Gönüllü Kızlar olarak İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu`nda geçtiğimiz hafta bir kutlu doğum programı yaptık. 23 Nisan’ı arefesi olduğu için programımızın adını “Hz. Peygamber ve Çocuk Sevgisi” olarak belirledik.

İlahiyat Fakültesi`nin ilân panoları başta olmak birçok yerde programımızın afişini paylaştık ve heyecanla o günü beklemeye koyulduk. Tabi bundan önce, içinde birçok güzelliği barındıran tempolu bir o kadar da bereketli çalışmalar yaptık. Misafirlerimize ikrâm edeceğimiz lokumların süslenmesinden tutun da, sahne dekorunda kullanılacak eşyaların hazırlanmasına kadar…

Ve 22 Nisan geldi çattı…

Sahne arkası hazırlıklar tamamlandı ve içeri gelen misafirler bir bir ağırlandı. Misafirlerimize ikrâm olarak lokumun yanı sıra hurma şekeri, hilye-i şerif ve hadis kartları hediye edildi.

Sunuculuğunu İlahiyat Fakültesi öğrencileri Kübra Akman ve Rabia Eren’in üstlendiği programımız, Kur’an-ı Kerim tilâvetiyle başlayıp, ney dinletisiyle devam etti. Programın en can alıcı kısmı ise SAÜ tiyatro kulübü öğrencilerinden Elif Nur Şerefoğlu’nun başrolde yer aldığı piyesti. Cahiliye döneminde kız çocuklarının diri diri toprağa gömülmesi konulu piyes oynanırken nefesler tutuldu, izleyenlerin gözyaşları sel olup aktı.

Piyesin ardından ilahi koromuz güzel ilahileri ile izleyicilere müzik ziyafeti sundu. İlahiyat Fakültesi öğrencilerinden Büşra Yurtsever’in “Hz. Peygamber ve Çocuk Sevgisi” konulu konuşması pür dikkat dinlendi.

Yaman Dede ve Arif Nihat Asya’nın naatları okundu, gözler gene yaşla doldu. Bir arkadaşımız, kendisinin kaleme aldığı şemaili okuduğu bölümde salonda hıçkırık sesleri duyuldu.

Ara ara arkadaşlarımızın solo söyledikleri ilahiler ve sinevizyon gösterileriyle daha da renklenen programımız Hz. Sevban’ın “Kişi sevdiğiyle beraberdir” hadisine mazhâr olmasını anlatan piyes ve ardından yapılan dua ile nihayete erdi.

Program sona erdiğinde geride kalan, yüzlerdeki tebessüm ve daha da artan Peygamber (s.a.s.) muhabbetiydi…


GENÇ'ın Yazısı.