TAKAT

2 Eylül Çarşamba Günü Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan Soyuz Uzay Aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na 2 günlük yolculuğun ardından 4 Eylül Cuma Günü ulaştı. Normalde 6 saat süren yolculuk uzay çöplerinden doğan güvenlik riskini en aza indirmek için 2 güne uzatıldı.

Soyuz Uzay Aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapacak Danimarkalı astronot Andreas Mogensen, Rus kozmonot Sergei Volkov ve Kazak kozmonot Aidyn Aimbetov’u taşıyordu. 3 uzay adamının Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmasıyla birlikte, istasyondaki kişi sayısı 9’a, millet sayısı ise 5’e yükseldi. Nadir görülen bu durumun bir benzeri daha önce Kasım 2013’te yaşanmıştı.

Bu yolculuk aynı zamanda bir ilkin yaşanmasına da vesile oldu. Danimarkalı astronot Mogensen, uzaya çıkan ilk Danimarkalı oldu. Yerçekimsiz ortamda kendini çok garip hissetiğini söyleyen Mogensen, bu duruma ancak bir gün sonra alışabildiğini belirtti.

Mogensen ve Aimbetov, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun şu anki komutanı Rus kozmonot Gennady Padalka ile 12 Eylül`de Dünya`ya dönecek. Padalka, dönüşten önce komutayı ABD’li astronot Scott Kelly`ye devredecek. 


Genç Bilim'ın Yazısı.