Siz! Sırf Müslüman olduğu için kendini, olmayanlardan üstün sanan kibir ehli! Hakları üzerinize zimmetli olduğu halde zulmetmekte olduklarınızdan dolayı Allah’ı ve Resulünü kendinize hasım tutmaktasınız. Bilesiniz…

Avrupa’da yaşayan, (İsviçre’ydi sanırım) bir yandan büfe işletirken bir yandan da gazetecilik mesleğiyle iştigal eden bir Türk anlatıyor: “Bir gün büfeye (muhtemelen) Orta Asya kökenli bir mülteci geldi. Ülkeye mülteci olarak kabul edildiği için sosyal yardımlaşma kurumundan düzenli maaş alıyormuş. Makarna sipariş etti. Servisten sonra bir yandan makarnasını yerken bir yandan da bizimle muhabbet etmeye çalıştı. Dedi ki:

“Siz kafirsiniz!” “Neden böyle düşünüyorsun?” diye sorduğumuzdaysa şöyle dedi:

“Siz Türkiye’de Atatürk’ün kurduğu Deccal düzeninde yaşıyorsunuz ve düzeni kabullenmişsiniz. Üstelik bu sistemi değiştirmek için hiçbir şey yapmıyorsunuz. Ayrıca ülkenizde tasavvuf ve tarikatlar çok yaygın. Bunların hepsi bidat ve küfür. Bu yüzden sizler de kafirsiniz.”

Baktık kafa alacak gibi değil, biz de kendisiyle fazla muhatap olmadık. Makarnasını yiyip gitti. Bir müddet sonra ben bu adamı bir kumarhanede, kumar makinesinin karşısında oyun oynarken gördüm. Büfedeyken söyledikleri aklıma geldiği için hemen arkasından yaklaşıp, omzuna dokundum. Bana dönünce “Hani sen Müslümandın? Bak bizim büfede bize neler neler söyledin, oysa şimdi gelmiş burada kumar oynuyorsun?” Adam hiçbir suçluluk belirtisi göstermeden şunları söyledi: 

"Burası dar-ül harp. Kafir bir memlekette olduğum için kumar yoluyla kafirlerin parasını ellerinden almam cihat sayılır.” “O zaman” dedim “Madem burası kafir ülke, neden bu ülkenin sosyal yardım kurumundan yardım parası alıyorsun?” Ona da cevabı hazırdı. “Avrupalılar zenginliklerini bizden çaldıklarına borçlular. Dolayısıyla ben onlardan yardım almıyorum, kendi öz hakkımı alıyorum…”

Adam IŞİD’ciymiş. IŞİD demişken; bildiğiniz gibi bu kafa; sadece Müslüman olmayanları değil, kendilerini Müslüman sayan ama onların inandığı gibi inanmayan herkesi kafir kabul ediyor. Tarikat ehlini mesela. Peki kafir kabul edince ne oluyor?

Kafirleri(!) diri diri yakarak, kafalarını keserek, motorlu testereyle biçerek, kafese doldurdukları grupları yavaş yavaş havuza batırarak, törenler eşliğinde yüksek binalardan atarak infaz ediyorlar. Niye? Çünkü onlar Müslüman(!) Allah’ın seçkin kulları(!) Kafirlerse hayvandan bile aşağı. O yüzden kafir kızların cinsel köle olarak kullanılmasında da beis görmüyorlar. Kafirin namusu mu olurmuş! Malları zaten ganimet…

İşin acı tarafıysa şu: Bu düşünce şekli sadece IŞİD mensuplarında yok. Ülkemizde ve İslam aleminin genelinde (nedense) IŞİD’i tasvip etmemekle birlikte, İslami konularda kendisi gibi düşünmeyenleri keyfine göre kafir ilan eden, yaptığı her türlü tacizi, tecavüzü, hırsızlığı, günahı yukarıda sözü edilen IŞİD’cinin yaptığı şekilde anında tevil ederek, İslam adına yapıyormuş gibi kendini kandıran, sırf babadan miras yoluyla Müslüman olduğu için kendini Müslüman olmayan herkesten üstün gören, esasında aşağıların da aşağısında olan bir kitle var. Sözüm onlara: Yahu kardeşim, madem Müslüman olmak bize; diğerlerine karşı insanlık ve insaf dışı her türlü muameleyi yapma hakkını veriyor, madem Müslüman olmak bize; diğerlerinin mal varlığına el koyma hakkını veriyor, madem Müslüman olmak bize diğerlerinin namusunu helal kılıyor… Yahudileri neden eleştiriyoruz? Neden Yahudi seçkinciliği bu kadar aşağılık bir şey de Müslüman seçkinciliğinde beis yok?

Bizim bildiğimiz İslam’da; kafirlerin de başta kafir olma ve kafir kalma olmak üzere birçok hakları mevcut. Allah biz Müslümanlara; insanlara zorla, zulüm yoluyla, baskıyla din değiştirtmeyi yasaklıyor. “Dinde zorlama yoktur… (Bakara 256). Efendimiz buyuruyor: “Dikkat ediniz! Kim bir zımmîye haksızlık eder veya onun haklarını eksiltir yahut ona gücünün üstünde yük yükler veyahut da ondan rızası dışında bir şey alırsa, kıyamet gününde onun karşısında hasmı ben olurum.” (Ebu Davud, İmare, 33)

Siz! Sırf Müslüman olduğu için kendini, olmayanlardan üstün sanan kibir ehli! Hakları üzerinize zimmetli olduğu halde zulmetmekte olduklarınızdan dolayı Allah’ı ve Resulünü kendinize hasım tutmaktasınız. Bilesiniz…


Sinan Özgenç'ın Yazısı.