Merhabalar değerli okurlarımız. Günler, haftalar, aylar ne kadar da çabuk geçiyor değil mi? Şubat, Mart, Nisan derken kış bitti, bahar bitiyor, havalar ısınıyor. Biz de siz değerli okurlarımıza havalar gibi sıcak, bahar kadar taze Mayıs sayımızı tanıtmaktan gurur duyuyoruz.

Sözü fazla uzatmadan sizleri yeni sayımızın içeriğiyle baş başa bırakıyorum.

Mayıs sayımızın dosya konusu; Tabiat. Kapağımızda gördüğünüz üzere sizlere; “Sevmeye Tabiattan Başla” diye sesleniyoruz. Kapak konumuzu bu ay, Süleyman Ragıp Yazıcılar’ın şair İbrahim Tenekeci ile yaptığı doyumsuz röportaj kaplıyor. Tenekeci`nin çok özel fotoğraf ve açıklamalarının yer aldığı bu röportajı kaçırmayın derim!

Dosya konumuza dair kalemi eline alan bir diğer yazarımız Ayhan Işık. İsmi sizi yanıltmasın, artist değil yazar! Ve emin olun meşhur ve merhum artist kamera karşısında ne denli yetenekliyse yazarımız da kalemi ile en az onun kadar yetenekli.

Sevilay Kösebalan, bu ay “Kuşla Bizi Mutlu Edebilir mi?” başlığını kullanmış. Hemen ardından Abdurrahman Çetinkaya, “Güzel Gören, Güzel Düşünür” diye veciz bir ifade ile sesleniyor.

Genel Yayın Danışmanımız Mehmet Lütfi Arslan, sabır ve şükür ilişkisini açıklıyor: “Sabrın Şükrü, Şükrün Sabrı”

Ali Can ise Türklük, Batılılık, Doğululuk tartışmalarına açıklık getiriyor: “Türklük Başımda Duman.” Ayrıca “Twitter Günahları ve Ömer Hayyam” başlıklı yazısı ile twitter gençliğine mesaj gönderiyor.

İnsanlığın en eski meselesi; Hâbil ve Kâbil. Merve Kurtoğlu, iki kardeşin kavgası ekseninde bugünü yorumluyor: “Dikkat Kâbil Çıkabilir!”

Asım Gültekin, farklı açılardan bakmaya devam ediyor. Bu ay ele aldığı konu; Kutlu Doğum Programları. Başlığı ise; “Efendimize Fransız Kalma Onuru.”

“Dağda Nâzil Olan Kur’ân’ı Şehirde Nasıl Okuruz?” Haşim Akın cevaplıyor…

Süleyman Ragıp Yazıcılar, tecrübeleri ışığında yazdığı kısa ve özlü yazılarıyla yolumuzu aydınlatıyor. Mayıs’ta sayfasını üç ayrı başlıkla süslüyor: “Anlattıklarınızdan Çok Yaşattıklarınız Kalıyor Geride…” “Allah Vicdan Versin İçine” ve “Mazi Sizi Üzmesin.”

Sadaka verir misiniz? Peki, verdiğiniz sadakanın akıbetini düşünür müsünüz? Sinan Özgenç yazdı: “Bencil Sadakalarımız.”

İnsanın bitmeyen bir hakikat arayışı var. Herkes, istisnasız herkes, az ya da çok, arıyor. Ve nadir şahsiyetler dışında pek kimse aradığını bulamıyor ya da bulduğuyla yetinemiyor. Mesut Kaya, arayışınız için altın değerinde öğütler veriyor: “Kendi Kendini Yetiştirmeyi Bırak Bir Üstada Bende Olmaya Bak”

Âdem Ergül, Mayıs sayımızda sağlıklı toplumun formülünü öğretiyor: “El Ele Gönül Gönüle En Güzele.”

Mayıs’ta sizler için dört kitap tanıttım. “Evliya Çelebi’nin Şehirleri, Satılık İmparatorluk, Ateş Çemberindeki Balkanlar ve Nur Kandili Velî Gönenli”bu ayın kitapları.

Osman Nûri Topbaş Hocaefendi, Kutlu Doğum münasebetiyle, “Peygamber Efendimiz’i lâyıkıyla nasıl idrak edebiliriz?” sorusunu cevaplıyor.

Mesnevî’den, Resûlullah’ın Hayatından ve Allah Dostlarından olmak üzere üç kaynak gösteriyor Ali Can… Can’a can katan üç kaynak…

Merve Büşra Kibritçi, Alaska’dan sesleniyor: “Gün Işığında Gece Yürüyüşü.”

Halit Yasir Özoğul, trafikten ve trafik adabından bahsediyor. Başlığı ise; “Bayan Şoför Olmayın!”

Ayşegül Genç, “Çirkin Kızların Bedduası” başlığını kullanıyor. Çirkinlik, güzellik, sevmek, sevilmek üzerine…

Rabia Gülcan Kardaş, Kelimeler bölümünde bu ay “Düşmek” fiilini konu ediniyor. Düşmek fiilinden neler türetilebileceğini görünce eminim sizler de hayrete "düşeceksiniz."

Bu ay yeni bir köşemizle karşınızdayız: “Geçmişten Geleceğe.Yazarlarımızdan Cantürk Genç ve bendenizin hazırladığı sayfanın bu ayki konusu: “İsmail Hakkı Bursevî Hazretleri.”

Portre sayfasında Yusuf Temizcan, “Immanuel Kant’ı” anlatıyor. Başlığı; “Kendi Kafasını Kullanma Cesaretini Gösteren Adam.” Unutmadan, Yusuf Temizcan’ın bir de seçkisi var bu ay, her demden çalıyor.

Hande Berra, gezmeye devam ediyor. Bu ay, Kuzey Kutbu’ndan yazıyor. Gezi meraklılarına duyurulur.

Cihan Taştan, süt kardeşliği ve süt bankası konularını değerlendiriyor. ”Süt Kardeşler Banka Hesabı Açarsa”

Mayısta Bkz. sayfasının konusu “Diaspora.” Sami Yaylalı ve Ayşegül Genç Yazdı…

Mayıs ayının röportajları ise şunlar;

İbrahim Tenekeci – “Sevmeye Tabiattan Başla!” – Konuşan: Süleyman Ragıp Yazıcılar

Mehmet Çelik – “İslam’ın Değil Çağın Reforma İhtiyacı Var” – Konuşan: Fatih Gazioğlu

Umm Zakiyyah – “Benim Ödülüm Müslümanların Çoğalmasıdır” – Konuşan: Hatice Sarı

Sema Erdoğan Başaran – “Birbirimizi Sarsmamız Gerekiyor” – Konuşan: Yusuf Temizcan

Tuğrulhan Şen – “Ebedi Gençliğin Türküsünü Söyleyeceğiz” – Konuşan: Hikmet Sami Ay

Abdullah Güner – “Türkiye gençlik Hareketleri Haritası” – Konuşan: Alpaslan Öngel

Mehmet Garip Tarçın – “Bu Oyun Hayata Bakış Açınızı Değiştirir – Konuşan: Salih Yüztgenç

Bütün bunların dışında eskimeyen, efsaneleşen sayfalarımız ve çok daha fazlası Genç Mayıs Sayısında!

Bir sonraki sayıda görüşmek dileğiyle…

NOT: Editörden yazısını okumak için basın bültenine ya da linke TIKLAYINIZ: http://genc.in/L6


Mehmet Emin Gül'ın Yazısı.