F-35 Sizin, Hürjet Bizim Olsun!

F-35, S400 tartışmalarının gündemde olduğu Türkiye’de bir de tamamen yerli ve milli olan bir projemiz var: Hürjet. Türkiye’nin ilk süpersonik jet eğitim uçağı projesi Hürjet’in Ön Tasarım Gözden Geçirme (Preliminary Design Review/PDR) aşaması başarıyla sonuçlandı. Uçağın 2022 yazında ilk uçuşa hazır hale getirilmesi hedefleniyor.

Halk Betona Değil Yeşile Koşuyor

Türkiye’de halk “yeşile” koşuyor: Milli parklar ile tabiat parklarını ziyaret eden kişi sayısı, bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 83 artarak 23 milyonu geçti. 44 Milli Park, 247 Tabiat Parkı, 30 Tabiatı Koruma Alanı ve 114 Tabiat Anıtı’nın bulunduğu ülkemizde yeni projelerle bu sayının artırılması bekleniyor.

LGS Birincileri Arasında Bir Suriyeli...

Türkiye’nin son yıllardaki ana gündem maddelerinden olan Suriyeli göçmenler, kamuoyu ve provakörlerin kışkırtmasıyla hep olumsuz haberlerle gündeme geliyor. O zaman iyi bir haberle bu durumun aslında bambaşka olduğunu söyleyelim: Kilis Mehmet Uluğ Can Ortaokulu’nda eğitim gören Suriyeli Muhammet Halil, Liselere Geçiş Sınavı’ndan tüm sorulara doğru cevap vererek tam puan aldı. Suriye iç savaşından kaçarak Türkiye’ye sığınan LGS şampiyonuna başarılar diliyoruz.


Salih Yüzgenç'ın Yazısı.