Genç Gönüllüler Simav Koordinatörü Abdullah Emre Çetiner İle Çikolata Kitap Kahve Üzerine... 

Simav gibi küçük bir yerde sizi gençlerle ilgilenmeye iten şey neydi?

Rızkımızı kazanmak için uğraştığımız işlerden arta kalan zamanda ilgilendiklerimiz, aslında hayatımızı hasretmek istediğimiz şeyler oluyor. Zira tamamen gönülle ve gönüllü olarak ilgileniyoruz bu işlerle. Lütfi Arslan Abimiz onu tanıdığım günden bu yana -ki 15 seneyi aşkın süredir- bize hep dert çağrısında bulundu; ”Bir derdiniz olsun.” dedi. Sürekli kendilerinden şikâyet edilen ve benim de hala mensubu olduğum gençler için ne yapabiliyorsam yapmam gerektiğine inandım. Ayrıca gündelik işlerin dışında bir iş ile bila bedel ilgilenmenin, insana manevi bir haz verdiğinin son derece farkındaydım. Zaten asıl motivasyon noktanız da o oluyor. Derdi olan bir insanın derdine ortak olmak, ona çözüm üretmek için çaba sarf etmek, kendisinin ya da anne babasının hayır duasını almak… Bir de geçmişe bakıp ne güzel işler yapılmış ne güzel insanlar biriktirilmiş hayatta diyebilmek.

Simav’a dönme kararını verirken, memleketim için ne yapabilirim sorusu da kararımı etkileyen önemli hususlardan biriydi. Zira Simavlı gençlerin büyük çoğunluğu, üniversiteyi bitirdikten sonra memlekete dönmüyorlar ve iş hayatlarına büyükşehirlerde devam ediyorlar. Bu sebeple buradaki gençlere büyükşehir vizyonu çizmek, ufuk vermek, İstanbul’daki lezzetlerin adreslerini onlara da göstermek istedim. Herkes giderse, kim hizmet edecek memleketine. İstanbul’u besleyen Anadolu, Anadolu’yu besleyen de İstanbul’dur. Ben de bu döngüye katkı sunmak istedim.

Kitap kafe açma fikri nereden çıktı? Bu mekanın faydalarını görebildiniz mi?

Eşim Tuba Hanım, İstanbul’da Genç Gönüllülerin Çikolata Kitap Kritikleri programlarını başlatmış ve onları koordine etmişti. Biz 2013 yılında evlenip Simav’a yerleşince, “İstanbul’da sevdiğimiz ortamları Simav’a taşımalıyız.” diye düşündük ve önce kendi evimizde, daha sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı’na yazmış olduğumuz proje ile açtığımız Gençlik Merkezi’nde Çikolata Kitap Kritikleri’ne başladık. Talep artınca daha fazla genç katılabilsin diye programları bir kafede yapmaya devam ettik. Fark ettik ki ortamın cazibesi gençlerin katılımında büyük bir etken. Ardından “Biz bu işi zaten yapıyoruz, niçin bizim kendi kitap kahvemiz olmasın.” diye düşündük. Simav Genç Gönüllüler ile hayalini kurduğumuz bu proje için Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan destek istedik ve bakanlıktan aldığımız desteğin yarısı kadar da çevremizden destek bulup Çikolata Kitap Kahve’yi hizmete açtık.

Burayı sadece bir grup için değil; Simav’da okumaya, öğrenmeye ilgili olan insanların buluşma noktası olsun niyetiyle kurduk. İstanbul’daki başarılı kitap kahveleri örnek alarak kafemizi tasarladık ve 13 Mart tarihinde Rasim Özdenören’in Kafa Karıştıran Kelimeler kitabının kritiği ile bismillah dedik. 7 farklı okuma grubumuz ile ayda ortalama 5 kitap bitiriyoruz. Ayrıca programlarımıza katılan gençler yedikleri ve içtikleri şeyler için herhangi bir ücret de ödemiyorlar.

Ayrıca bu kafenin bir diğer özelliği, burada çalışan herkesin gönüllü olması. Kafeyi tasarlayan ve inşaat işlerini yürüten, kafeyi işleten, çay servislerini yapan ve temizleyen kişiler gönüllülerimiz. Sıradan bir işletme değil de insanların gönüllü olarak çalıştıkları ve sahiplendikleri bir yer olsun istedik ve sanıyorum şimdilik bu emelimize ulaştık.


GENÇ'ın Yazısı.