Alaadin Serhan Yaman

Temel motivasyonu maddi çıkar olmaksızın toplumsal problemleri çözüme kavuşturarak ortadan kaldırmak için kalıcı çözümler üretmek olarak tanımlanan sosyal girişim kavramı, ülkemizde özellikle son yıllarda daha sık kullanılır hale geldi. Hemen hemen iktisadi girişimcilerin metotları ile başkalarının göremediği alanlarda fırsatlar oluşturup, yeni yaklaşımlar sergileyerek toplumun önemli sorunlarına çözüm getiren sosyal girişimciler ve sosyal girişimcilik, ülkemizde henüz hak ettiği ilgiyi görmese de gözle görülür gelişmeler de yok değil.

British Council, 2009 yılında başlattığı ve 31 ülkede yürüttüğü Küresel Sosyal Girişim Programı kapsamında “Türkiye’de Sosyal Girişimlerin Durumu” isimli araştırma raporunu geçtiğimiz ay yayımladı. 3 Temmuz’da Ankara’da TED Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir etkinlikle kamuoyuna sunulan raporda, sosyal girişimlerin mevcut durumuna ve ölçeğine, motivasyon kaynaklarına, sosyal girişim projelerinin kapsamına ve potansiyeline ilişkin önemli bulgular yer alıyor.

Türkiye’deki sosyal girişim potansiyelinin açığa çıkması ve bu alanın gelişmesi için önerilerin sunulduğu çalışma ile sosyal girişimciliğe karşı farkındalık oluşturmak ve bu kavramın daha sık kullanılır ve üzerine düşünülür hale gelmesine de katkıda bulunmak istenmiş.

Araştırmada anket katılımcılarının toplam yüzde 78’i kişisel olarak yaşadıkları bir sorunun, sosyal girişim kurma veya sosyal bir girişimde çalışmalarını önemli ölçüde etkileyen bir faktör olduğunu belirtmesi ise aslında hepimizin birer sosyal girişimci potansiyeline sahip olduğumuzu gösterir nitelikte.

Bu kapsamlı araştırmaya www.britishcouncil.org.tr adresinden ulaşılabiliyor.


GENÇ'ın Yazısı.