Alaaddin Serhan Yaman

Doğal afetler, savaşlar, hastalıklar ve insan eliyle meydana gelen türlü olaylar nedeniyle dünyamızda her yıl milyonlarca çocuk yetim kalıyor. Sayıları 400 milyonu bulan yetim çocukların bir kısmı kaçırılıp ticarete konu edilirken bir kısmının da eline silah verilip savaşmaya zorlanıyor. İnsan kaçakçılarına, çocuk iş gücü sömürücülerine, organ mafyalarına, suç örgütlerine, fuhuş ve dilenci şebekelerine yakasını kaptırmadığı için nispeten şanslı olan yetimler ise beslenme, barınma ve eğitim gibi en temel haklarına erişim hususunda problemler yaşıyor. Herhangi bir kurum ya da aile korumasından mahrum yaşayan yetim çocuklar, tüm bu sorunlarla daha küçük yaşlarda yüzleşmek zorunda kalıyor.

Bu sorundan hareketle dünyanın dört bir yanında yüz binlerce yetime sahip çıkmaya gayret eden İHH’nın, çocuklar büyüyüp de kendi ayakları üzerinde duruncaya kadar barınmadan sağlığa, eğitimden gıdaya kadar her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için yaptığı yetim çalışmaları hepimizin malumu.

İHH’nın yaptığı yetim çalışmalarının belki de en heyecan vereni, bu yıl dokuzuncusunu düzenledikleri Yetim Dayanışma Günleri. İHH, Yetim Dayanışma Günleri kapsamında eylül, ekim ve kasım aylarında Türkiye’nin de aralarında olduğu 33 ülkede kalkınma yardımlarından, oyuncak ve bisiklet dağıtımına; temizlik paketleri dağıtımından, meslek edindirme kurslarına; lunapark ve uçurtma şenliklerinden, psikolojik terapi desteğine kadar 607 projeye imza attı.

İHH, yetim gülerse dünya güler mottosuyla yaptığı bu proje ve etkinliklerle yeryüzünün mazlum ve mahzun diyarlarındaki çocuklara onların yalnız olmadıkları ve kardeşlerinin her daim yanlarında olduğunu hatırlatıyor.


GENÇ'ın Yazısı.