Mikroişlemciler başta bilgisayarlar olmak üzere teknolojik t90’ların sonuydu. Kasetteki onlarca çeşit oyundan Super Mario’yu hevesle oynarken öyle heyecanlıydım ki, gözüm başka bir şey görmüyordu. Ta ki neler oluyor demeye kalmadan babamın hâlime kızarak atariyi paramparça etmesine kadar… Babam, oynadığım oyunun beni nasıl dünyadan kopardığını görmüş ve oyuncağı yok ederek beni dünyaya döndürmüştü.

Video oyunlar gerçekten büyüleyici. Her geçen gün daha da büyüleyici oluyorlar. Bilgisayarların işlem gücü arttıkça, video oyunların kalitesi de her geçen yıl gelişiyor. 20 sene evvel piksel piksel olan oyunlar bugün o kadar canlı ki, oyuncular sanal gerçeklik sayesinde oyuna fiziksel olarak dahil olabiliyorlar. Böylesine büyüleyici bir dünya güzel olduğu kadar korkutucu da. Özellikle şiddet, savaş, kan, müstehcen, korkutucu öğeler barındıran oyunlar, ebeveynleri ikilemde bırakıyor. Oyunlara engel mi olmalı, serbest mi bırakmalı, yoksa orta yolu mu bulmalı?

Bilimsel araştırmalar video oyunlar konusunda sanılanın aksine sonuçlar ortaya koyuyor. Örneğin şiddet içerikli oyunlarla şiddete eğilim arasında bir bağlantı bulunmadığını belirtiyor araştırmacılar. Peki genel olarak bakıldığında video oyunlar oyunculara fayda sağlayabilirler mi?

Simülasyon Oyunları

Yakın zamanda bir ehliyet kursuna gittiyseniz yeni nesil kurslarda direksiyon çevirmeyi öğretecek simülasyon aletlerinin bulunduğunu görmüşsünüzdür. Halbuki çocukluğunuzda araç sürme ve yarış oyunları oynadıysanız bu simülatörler size çocuk oyuncağı gibi gelecektir. Simülasyon oyunları oyuncuların gerçek dünyadaki öğeleri sanal dünyada kontrol etmesini sağlar. Ülkemizde çok popüler olan ve yakın zamanda Edirne ve İstanbul şehirlerinin oyuna ekleneceği Euro Truck Simulator 2 bu oyunlardan en bilinenidir. ETS2 oyununda yapabileceğiniz tek şey kamyon sürmektir. Bir şehirden aldığınız dorseyi Avrupa’nın öbür ucundaki şehre belirlenen süre içerisinde teslim etmeye uğraşırken bir yandan da kaza yapmamaya, trafik kurallarını ihlal etmemeye, yakıt bittiğinde istasyondan yakıt almaya çabalarsınız. Microsoft tarafından yayınlanan Flight Simulator oyununda ise gerçek bir uçağın aynısını uçurabilirsiniz. Farm Simulator oyununda çiftçilik yapabilir, Train Simulator oyununda tren sürebilir, Bus Simulator oyununda otobüs şoförlüğü yapabilirsiniz. Bu oyunların hepsi oyuncuya gerçek dünyadaki karşılıklarının nasıl çalıştığını öğretmenin yanı sıra motor mekaniklerinin gelişimine de katkı sağlar.

Strateji Oyunları

Oyun dünyasının en karmaşık türü strateji türüdür. Hatta bu tür günümüzde gerçek zamanlı strateji olarak daha da karmaşıklaştı. Strateji oyunları bir oyuncunun belirli bir zamanda onlarca farklı durumu aynı anda düşünmesini ve hızlı karar vermesini, aynı zamanda bu kararların olumlu sonuçlar doğurmasını gerektirir. Yanlış kararlar bir dizi hatalar zinciri oluşturup oyuncunun kaybetmesine veya zar-zor kazanmasına sebep olur. Strateji oyunları aynı anda birden fazla şeyi hesaplayabilme yeteneği gerektirdiğinden gerçek hayatta kişiye çok faydası dokunacak yetenekler geliştirmesine yardımcı olabilir.

Eğitsel Oyunlar

Bir şeyi okuyarak öğrenmek bir noktaya kadar etkilidir. O şeyi dinleyerek öğrenmek daha kalıcıdır. Aynı şeyi izleyerek öğrenmek kolay kolay unutulmaz bir deneyimdir. Peki öğrenmek istediğiniz şeyi oynayarak öğrenirseniz ne olur? Öğrenmenin en kalıcı yöntemlerinden biri oyunlaştırmadır. Oyun oynayarak öğrenmenin etkisinin önemine binaen pazarlama süreçlerinde dahi günümüzde oyunlaştırma uygulanmaktadır. Eğitsel oyunlar her geçen gün daha fazla önem kazanmakta çünkü çocuklar çok ufak yaştan itibaren dijital oyunlar oynamaya başlamaktadır. Onlara sunulacak eğitsel oyunlar ne kadar fazla olursa o kadar faydalı olacaktır. Bir çocuğa dünyanın nasıl oluştuğunu anlatmak yerine onu öğreneceği bir oyun oynatmak, tek seferde konuyu öğretmek için harika bir yol değil mi?

Sonuç: Seçim Sizin

Daha birçok türde oyunun çeşitli faydalarından bahsedebiliriz elbette. Son tahlilde her şey sizin elinizde. Oynadığınız oyundan fayda görebileceğiniz şeyler varsa seçim sizin. Ancak bir faydası yoksa vakit öldürüp eğlenebilirsiniz, yine seçim sizin. Çocuklarınız için seçeceğiniz oyunlarda da seçim sizin lakin bizim önerimiz onların oynayacağı oyunları önce siz bir defa oynayın ve bakın. Zira günümüzde çok masum görünen çocuk oyunları bilinçaltına bambaşka tohumlar eken içeriklere sahip olabiliyor. Dijital dünyada olduğu gibi, dijital oyunlarda da her şeyin başı bilinçli olmaktan geçiyor. Kendinize bir şey katabildiğiniz kaliteli oyunlar için, iyi eğlenceler…


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.