Her gün on binlerce ton çöp üretiyoruz. Evsel atıklarımız yerel yönetimler tarafından toplanıyor ve artık geri dönüşümle enerjiye dönüştürülebiliyor. Evsel atıklar için süregelen ve alıştığımız bir yöntem var fakat elektronik atıklarınızı ne yapıyorsunuz?

Elektronik olan tüm cihazlar kullanım ömürleri tamamlandığından genelde bir köşeye kaldırılıyor. Eğer ki elden çıkarmak istenirse ya hurdacılara veriliyor ya da evsel atıklarla birlikte çöpe atılıyor. Fakat birçok elektronik atığın geri dönüştürülebildiğini ve tekrar tekrar kullanılabildiğini biliyor muydunuz?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca desteklenen ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) tarafından yürütülen “Atma Bağışla!” projesi e-atıkların çevreye verdiği zararı azaltarak sürdürülebilir çevre faaliyetlerini desteklemeyi ve elde edilen kaynağın eğitim faaliyetlerinde kullanılmasını amaçlıyor. Projede ev veya iş yerlerinde bulunan masaüstü-dizüstü-tablet bilgisayarlar, monitör ve televizyonlar, masa ve cep telefonları, yazıcı tarayıcı ve fotokopi makineleri, modem gibi ağ ürünleri, ütü, fön makinesi ve mutfak robotu gibi elektronik ev aletleri, her çeşit kablo ve adaptörler e-atık kapsamında değerlendiriliyor.

Geri dönüşüme göndererek bağışlamak istediğiniz elektronik atıklarınızı en yakın PTT şubesine paketlenmiş halde götürebilir; 902513042 numarasını vererek, atıklarınızın Geri Dönüşüm Fabrikasına ücretsiz olarak gönderimini sağlayabilirsiniz.

Not: Geri dönüştürülemeyen ve bağış yapılamayan ürünler: Cam ve ahşap ağırlıklı mobilya ve süs eşyaları, beyaz eşya (buzdolabı, çamaşır-bulaşık makinası) lazer yazıcı tonerleri, akü ve piller.


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.