GENÇ Haber Merkezi

İyilikhane Çocuk Derneği`nin yürüttüğü Kardeşlik Bağı Projesi`nde yeni dönem başlıyor. Kardeşlik gönüllüleri ile Suriyeli mülteci çocukların bir araya geldiği ve bu çocuklara eğitim-rehberlik noktasında çalışmaların sağlandığı proje için gönüllülük başvuruları başladı. Siz de "kardeşlik gönüllüsü" olarak çocuklarla zamanınızı, bilginizi, tebessümünüzü paylaşabilir ve onların hayatında hiç kopmayacak kardeşlik bağları kurabilirsiniz. 
 
KARDEŞLİK BAĞI PROJESİ NEDİR?
 
Kardeşlik Bağı Projesi, mülteci çocuklara yönelik eğitim, sosyal destek ve rehberlik çalışmasıdır. Projenin başlıca amacı; savaş, göç, toplumsal dışlanma vb. travmatik yaşantılara maruz kalmış Suriyeli çocuklarla gönüllüler arasında kardeşlik bağları kurmak ve bu bağın iyileştirici etkisi ile çocukların hayatında psikolojik, sosyal ve akademik açıdan olumlu bir gelişim sağlamaktır. 
 
Proje kapsamında öncelikle 3 mülteci akran çocuk ve 2 gönüllüden oluşan "kardeşlik grupları" oluşturulacaktır. Her kardeşlik grubu haftada en az 3 saat dernek merkezinde bir araya gelecektir. Gönüllüler, her hafta çocukların bireysel ihtiyaçlarına göre okul derslerine takviye ders anlatımı yapacaktır. Çocukların ilgi ve yeteneklerine göre ayda bir çocuklar ve gönüllüler birlikte bir etkinliğe (gezi, spor aktiviteleri, bilim-sanat atölye çalışmaları vb.) katılacaktır. İki ayda bir ise projedeki tüm çocukların ve gönüllülerin katılımıyla toplu etkinlikler düzenlenecektir. (Pandemi sürecinin seyrine göre proje yeniden yapılandırılarak takviye ders anlatımları online ortamda gerçekleştirilecek toplu etkinlikler ise ertelenebilecektir.) 
 
Projede görev alan gönüllülerin eğitim ve gelişimlerine katkıda bulunarak, hassas bir grup olan mülteci çocuklarla çalışmalarını kolaylaştırabilmek için 18-19 Eylül 2021 tarihlerinde "Mülteci Çocukları Anlama Gönüllü Eğitimi" düzenlenecektir ve proje süresince iki haftada bir proje danışmanı ile paylaşım ve süpervizyon toplantıları online olarak gerçekleştirilecektir. 
 
PROJE YENİ DÖNEMDE HANGİ TARİHLERİ KAPSAYACAK?
 
Kardeşlik Bağı Projesi`nin yeni dönemi 4 Ekim 2021 itibariyle başlayacak, proje dönemi 30 Haziran 2022’de sona erecektir.
 
KİMLER KARDEŞLİK BAĞI GÖNÜLLÜSÜ OLMAK İÇİN BAŞVURABİLİR?
 
Mülteci çocuklara verilecek eğitim, sosyal destek ve rehberlik çalışmalarında; 18-30 yaş aralığında üniversite öğrencisi yahut mezunu olan, projeye haftalık en az 5 saat ayırabilecek, 18-19 Eylül 2021 tarihlerinde 09.30 – 17.30 saatleri arasındaki online gönüllü eğitimine katılabilecek, alacağı eğitimle hem kendini geliştirmek hem de çocuklara faydalı olmak isteyen kardeşlik bağı gönüllüleri aranmaktadır. 
 
Son başvuru tarihi 17 Eylül 2021`dir. 
 
PROJEDE GÖREV ALAN GÖNÜLLÜLER NE DİYOR?
 
Proje’nin 2019 ve 2020 dönemlerinde görev alan gönüllüler 2021 yılı için de gönüllü başvurularını yaparak duygularını ifade ettiler.
 
2020 dönemi gönüllülerinden Rabia İnci: Projede bulunduğum süre zarfında çok şey öğrendim, kendimi iyi hissettim ve bir şeyler yapabildiğimi gördüm. Gerçekten birçok açıdan bana çok iyi geldi. Geçen yıl bu zamanlarda projeye başvuran Rabia ile şimdiki Rabia arasındaki farkı görmek beni mutlu ediyor ve bu projeyle öğrenmeye, öğretmeye devam etmek istiyorum inşallah.
 
2020 dönemi gönüllülerinden Şeyma Yücetepe: Geçen dönem de gönüllü olmuştum ve hayatımın en güzel deneyimlerinden biriydi.
 
2019 ve 2020 dönemi gönüllülerinden Ömer Faruk Şeker: Kardeşlik bağlarını kurduktan sonra ayrılması çok zor oluyor, projeden ayrılmak istemiyorsun.
 
NASIL İLETİŞİM KURABİLİRİM?
 
Proje hakkında sorularınızı ve görüşlerinizi belirtmek için: [email protected]
 
İletişim numarası: 0212 807 07 09
 
Detaylı bilgi ve başvuru formu için: bit.ly/kbpgonullusu2021


GENÇ'ın Yazısı.