GENÇ Dergisi Yazı İşleri’nde yer alan bir kardeşimiz, yıllar önce şöyle bir soru sormuştu:

- Biz burada bir nevi kelimelerle dünyayı tamir etmeye çalışıyoruz, değil mi abi?

Çok hoş bir soruydu bu, çünkü dergiciliğe, yazarlığa yüklediği anlam gayet isabetliydi. Evet, tespiti doğruydu; satırlarla insanlığın yaralarını sarmaya çalışmak, cümleler eşliğinde gönülden gönüle köprüler kurmak, yapılan röportajlar ve özel dosyalar vesilesiyle zihinlerde yeni ufuklar açılmasına vesile olmak, bir bakıma tam da dünyayı tamir etmek demektir, yeryüzünü ihya ve inşa etmenin bir başka tarifidir.

Biz GENÇ ailesi olarak, sık sık şu hedefimizi dile getiririz:

Kalem ve kelam ehli bir gençliğin hayalidir bizimkisi!

Sahiden de öyledir, çünkü istiyoruz ki, GENÇ’le bir şekilde yolu kesişen herkes, ya yazarlıktan nasibini alsın ya da hitabetten bir hisseyle yoluna devam etsin. Bizlerle tanışan tüm dostlarımıza “mutlaka yazı konusuna eğil, uğraş, gayret et” diyoruz ya da bulduğumuz her fırsatta “hadi şimdi sıra senin, kürsü seni bekliyor, buyur duygularını dile getir, düşüncelerini paylaş, bildiklerini en güzel şekilde dünyaya duyur” teklifinde bulunuyoruz.

Bu konuda öyle ısrarcıyız ki, düsturumuz net:

“Ya yazacaksın ya konuşacaksın, her ikisini de birden yaparsan, artık seni tutana aşk olsun!”

Niyetimiz, güzel sözlerle insanlığa ilham olmak, kelimelerle dünyayı onarmak, binbir eşsiz tecelliyi zengin ilhamlar eşliğinde tüm insanlıkla paylaşmak.

Bu manada, yazarlık çokça üzerinde durduğumuz, her fırsatta vurguladığımız önemli bir konu. GENÇ Dergimiz, geride kalan on beş sene boyunca, genç yazar adaylarına cesaret vermek için birbirinden farklı birçok etkinliğe imza attı. Bununla birlikte, dergimizin sayfalarını da genç yazarlarla cömertçe paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz. Çünkü “kalem ve kelam” bizi büyülüyor, bu uğurda gayret içinde olan herkese ayrı bir önem atfediyoruz.

Bu sayımız, yazarlığa aday olanlara cesaret verici özel bir sayı oldu. Kelimelerin dünyasına adım atmak isteyen herkese, ustaların rehberliğinde “haydi kolları sıva, başaracağız” demek istiyoruz.

Genç arkadaşım, “ben varım” diyorsan, seni önce dosyamıza sonra da dergimize, aramıza bekleriz.

Güzel bir niyet ve özel bir gayretle başaramayacağımız şey yok, yazarlığa niyet eden herkese şimdiden baht açıklığı dileriz.

Hediye Kitabımıza Büyük İlgi!

Dergimizin 16. yılında abonelerimize hediye etmiş olduğumuz eser şimdiden çokça beğenildi, meraklı bir heyecana vesile oldu.

İlmin yarısını soruda konumlandıran bir medeniyetin çocuklarıyız biz. İlim kapısının anahtarının soruda gizli olduğunu biliyoruz. Bu yüzden soruların ışığında hakikate yürümeyi şiar bellemişizdir. Sorularla aydınlanır içimiz, cevaplarla nurlanır kalbimiz. Sorularla arayışa düşer, cevaplarla huzura ereriz.

Bu sene, genç dostlarımızın aklına takılan soruları, Osman Nûri Topbaş Hocaefendi cevapladı. Büyük bir külliyatın içinden özenli bir gayretle derlenen “Gençler Soruyor” isimli eser, yeni dönemde sadece GENÇ Dergi abonelerine hediye edilecek.

Hakikat arayışındaki genç dostlarımızın baş ucu kaynaklarından birisi olacağına inandığımız bu kitabın, binlerce insanla buluşmasını arzu ediyoruz. Bu manada sizlerden dua, destek ve ilgi bekleriz. Şimdiden hayırlara vesile olmasını dileriz.

Aralık ayında görüşmek üzere.

Muhabbetle.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.