Nurefşan Akcan

1997 yılının Şubat ayı… Yer İskoçya Roslin Enstitüsü… Kamuoyuna duyurulan ilginç haber herkesi şaşırttı. Dolly adlı klon koyun doğmuştu! Bu bilim dünyasında büyük yankı oluşturan bir haberdi çünkü Dolly, Tıp tarihinde, bir yetişkinden alınan gövde hücresi ile klonlanan ilk memeliydi.

2003 yılının Şubat ayı… Klon Dolly 6 yaşında öldü. Koyunlar 11 ile 12 yıl arasında yaşayabilirler. Dolly` nin erken ölümü klonlama ile ilgili midir diye düşündürüyor, çünkü hücresi alınan koyun yaşlı idi. Ama Dolly normal yaşamı süresince yavrular da doğurmuştur.

1937 yılının Şubat ayı… Bu sefer başrol Wallace Carothers. Carothers, 1935 yılında çalıştığı DuPont’un şirketinde naylon malzemeyi bulmuş, 2 yıl sonra Şubat ayında ise patentini almıştır. Bu olaya biyolojik açıdan baktığımızda ise aslında naylonun maliyetinin az olması avantajının yanı sıra insan vücudunda kalıcı zararlar bıraktığı bilinmektedir.

1821 yılının Şubat ayı… Dünyanın tıp diploması alan ilk kadını Elizabeth Blackwell dünyaya geldi.

1953 yılının Şubat ayı… Francis Crick ve James D. Watson, DNA molekülünün yapısını keşfettiler. Bu gen araştırmalarının temelini oluşturacak çalışmaydı. James D.Watson bu çalışmayla Nobel Ödülü’nü almıştır. Daha sonra Francis Crick ile 1962 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü`nü de almaya hak kazanmışlardır. James D.Watson 38 yaşında kanserden ölmüştür. Francis Crick ise çalışmalarına fizik dalında devam ederken 2.Dünya Savaşı’nda bir bomba ile laboratuvarı zarar görmüş ve bundan dolayı biyoloji çalışmaları yapan bir laboratuvarda sitoplazma üzerine çalıştı. 88 yaşında (2004 yılı) öldü.

İşte geçmiş Şubat aylarında böyle önemli gelişmeler yaşandı. Kim bilir belki de bu sene de Şubat bitmeden çığır açıcı bir bilimsel gelişme yaşanır.


GENÇ'ın Yazısı.