Tahir Akpınar

‘Bugün Allah için ne yaptın’ tarzında iğneleyici ve alışılmış bir soru değil aslında bu. Ve tabi bu ibadetin liyakati, esasında ‘en son’ değil  ‘dün kıldın mı?’ diye sormayı gerektiriyor. Elbette başkasına hesap sormaya hakkımız yok ama kendi nefsimizi de sorgulamayacaksak  kimi sorgulayacağız?!

Gecenin bir kısmında da sadece sana mahsus bir nafile olmak üzere uykudan kalk, Kur’ân ile teheccüd namazı kıl, yakındır ki Rabbin seni bir makam-ı mahmuda eriştire. (el-İsrâ/17, 79)

Ümmetin unutulmaya yüz tutmuş bir kâmil değeridir teheccüd. Teheccüd; İslâm ordusunu yüzyıllar boyunca muzaffer yapan ruh.  Galiplerin miftahı, abidlerin duası O.

Sabah namazına dahi kalkmakta güçlük çeken biz 21. yy nesli, teheccüdün lügatlarımızda Ramazan oruçları gibi  nostaljik mefhumlar olarak bile kalmasına müsade edemedik. Peygamber özürsüz yere teheccüdü aksatmayın dedi  ya, biz nefsimizin bayağılaşmış arzularını yıllar yılı özür saydık.

Şefaatini, sünnetini hayat tarzı yapmış olan ümmetine bolca dağıtacağını söyleyen Resûlün, alimlerin ittifakı ile en önemli  sünnetlerindendir teheccüd. Öyle ki; peygamber bu ibadeti kendisine farz kılmış ve hayatı boyunca aksatmamıştır. Kısacası, bu  namaza sadece şefaat ihtiyacı olanlar muhtaç!

Farz namazdan sonra en fazıl olan bu namaz da, asrın getirdiği bunalımlarla kendisini geceleyin evine konuk edip, hanesini  şereflendirecek kimseler bulamayarak fiilen bir çok evde, beldede ve hatta belki şehirlerde mevcudiyetini kaybetmek üzere.

Nefsimizin oldukça zoruna giden bu zahmetli rahmet ibadetini hiç olmazsa haftada birkaç defa, o da mümkün değilse Cuma  geceleri yalnızca, eğer o da zorsa ayda bir ya da belirli mübarek gecelerde ifa etmek oldukça zaruri. Şüphesiz teheccüdün insanlığa değil, insanlığın teheccüde ihtiyaçı var!

Hz. Peygamberin her sünnetinin asırlar sonra da olsa, sağlık-sıhhat gibi birçok farklı yönlerde de faydalarının açığa çıkarılıp,  ispatlandığına şahit olmaktayız çoğu kez. Bu mânâda, gece yarısında uykuya bir miktar ara verip, soğuk suyla abdest uzuvlarının  yıkanması ve namaz hareketlerinin tatbik edilmesinden müteşekkil olan bu ibadetin, tıbbi faydalarını anlatarak sünnete şeref katma çabasında olmayacağız! Bizi ilgilendiren husus, İsra Sûresi’nin isteği ve getirdiği müjdesi yalnızca. ‘Gece ibadeti, Allah’a yakınlık, günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır’ hadis-i şerifle verilen hediyesi de yanımıza kalan diğer kârı. Yine, Allah’ın gece ibadet saatlerini kast ederek ‘yok mu isteyen, vereyim’ padişahlığı da bu namazın ihtişamı. 

Kim bilir uykumuzu nefsimizin ne çeşit arzuları için kaç defalarla bölmüşüzdür de, teheccüde gelince zor gelmiştir uyanmak ve  dirilmek! Bir İmam Hatip Lisesinde yaptığımız “hür irade ile en son teheccüdü ne zaman kıldınız” soruşturmasının nihayetinde  gözüken tablo, bu fakir içinde onur verici olmaktan çok uzak olmakla beraber, %60 gibi ezici çoğunluğun son bir yılda gece namazı  için hiç alnının secdeye değmemiş olması, %20’lik kısım için son 5 yılda bu ibadetle hiç müşerref olamaması ve en az %10’un da  hayatında hiç teheccüd kılmamış olması mevcud tabloyu resmederken büyük ürpertiye sebep oluyor ki, bu soruşturma bir de genel  lise yahut üniversitede yapılmış olsun!..

Bu hâlde klasik kıyaslama sistemi olan, ‘bir kese altın dağıtılsa şu sokak başında, kimler uykusunu bölüp koşarak almaya gitmez  ki!’ gerçeğine mukabilen; geceleyin, sokak başında değil, evde Allah’ın müjdesi ile Makam-ı Mahmud vaad edilirken, kim elinin  tersiyle öteleyebilir! Böyle bir müjde varken, uyuyacak vakit mi! Hiç olmazsa ‘böyle bir namaz da varmış’ diye hatırlatmak için, bu gece teheccüde kalkalım tüm ümmet gençliğiyle! Hem teheccüde kalkıp, riya katışığı olmaksızın, hanesinde başkalarının da bu rahmet sağanağının altına girebilmesi için bir kaç tane yağmur damlası serpenlere ne mutlu!

Geceleyin kalkıp namaz kılan, hanımını da kaldıran, kalkmazsa yüzüne su serperek uyandıran kimseye Allah rahmet etsin. Aynı  şekilde geceleyin kalkıp namaz kılan, kocasını da uyandıran, uyanmazsa yüzüne su serperek uykusunu kaçıran kadına da Allah  rahmet etsin. Onlar Allah’ı çok zikredenler arasına yazılır ve muhakkak karşılığı verilir! (Hadis-i şerif)


GENÇ'ın Yazısı.