Merve Şanlı

Londra’da yaşayan Peter Bellerby, babasına 80. yaş günü için bir Dünya küresi hediye etmek ister. Bellerby hediye için kısa bir arayışa girdiğinde, piyasada ya plastik, ucuz, modern kürelerin ya da pahalı, kırılgan, antika kürelerin satıldığını fark eder. Bu durum Bellerby’ın “kendi küremi kendim yapayım madem” kararını almasına sebep olur. Birkaç aya ve birkaç bin pounda mal olan kürenin yapımı sandığından çok daha karmaşık ve maaliyetli olmuştur. GPS ve seri üretim haritalar dünyasında bir el yapımı küre atolyesi kurmak Bellerby’in aklına işte böyle gelir.

Peter Bellerby’ın kurduğu Bellerby & Co. Globemakers stüdyosu bugün dünyanın son iki “el yapımı küre” yapan atölyesinden biri. 2008‘de Stoke Newington, Londra‘da kurulan stüdyo her biri yüksek kalitede, eski ve yeni tekniklerin bir arada kullanıldığı ürünler ortaya çıkarıyor. Stüdyoda küçük bir ekip bu zor işin üstesinden gelirken hem bilime hem sanata hizmet ediyorlar.

Çapı 23 ile 127 cm arasında değişen küreler BBC yapımlarında ve Hollywood filmlerinde de kullanılmış. Atölyede müşterilere özel siparişler de hazırlanıyor. Örneğin en sevdiği yerleri daha belirgin çizdiren; farklı illüstrasyonlarla süslenmiş küreler isteyen veya bir gün gideceği yerlere işaretler koyduran müşteriler de var.

Bu olağanüstü çalışmalar sanki Dünya’nın güzelliğini küçültüp evlerimize, masamızın üstüne getiriyor gibi...

Fotoğraflar: Bellerby & Co. Globemakers Blog


Genç Bilim'ın Yazısı.