Bugün Amerika`da çok ilginç bir olay yaşandı. Teksas eyaletinin Dallas şehrinde yaşayan lise öğrencisi Ahmed Muhammed isminde bir çocuk, evde yaptığı basit bir dijital saati okuluna götürdü. Ancak 14 yaşındaki Ahmed`in icat ettiği saatin alarmı derste çalınca öğretmeni okul idaresine şikayette bulundu.

Okula gelen polis Ahmed`i sorguladı, dijital saatin bombaya benzediği gerekçesiyle kelepçeleyerek karakola götürdü. Ailesinin karakola gelmesiyle birlikte ancak serbest bırakılan Ahmed maruz kaldığı itham yüzünden bir daha okula icat götürmeyecek.

Ahmed Muhammed`in Sudan asıllı olması ve tabii ki Müslüman olması tüm bu yaşananların sebebi hiç şüphesiz. Zira "koyu tenli, Müslüman ve teknolojiye meraklı" olan Ahmed, Amerikan zihniyetince potansiyel "terörist" muamelesi görüyor. Zaten polis sözcüsü gayet doğal bir şekilde düzeneğin bomba olma ihtimaline binaen 14 yaşında bir çocuğa kelepçe vurmanın haklılığından bahsedebiliyor. Oysa düzenek dediği basit bir devre kartından ibaret.

Yaşanan bu skandalın ardından Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama bir tweet atarak Ahmed`e destek oldu.

Obama, Ahmed`in saatini beğendiğini belirterek Beyaz Saray`a davet etti.

Yine Amerika`nın en değerli şirketlerinden biri olan Facebook`un sahibi Mark Zuckerberg de Ahmed`i Facebook`a görüşmeye davet etti.

Her ne kadar bu şekilde Ahmed`e destek mahiyetinde gelişmeler yaşanıyor olsa da Batı zihniyetinin "Müslümanlar"a dair düşünceleri tabii ki değişmiş değil.

Bir Müslüman... Bilim üretiyorsa, teknoloji üretiyorsa, hele ki kara tenliyse potansiyel şüpheli çemberi içinde demektir, Batı zihniyetinde...

Vurdukları kelepçe de Müslüman Bilim`e vurulan bir kelepçedir...


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.