Zehra Neşe Çağır

 “ Ve mü’minler ancak kardeştir”*

Bugünün yemek tarifi
 
Aşçı der : “ Ve ortam ocağın üzerinde kaynayan tencere içindeki su gibi fokur fokur. Böyle bırakırsak ya buharlaşıp yok olup gitmeye razı olacağız ya da usta ellerin yapacağı halktan erzağın alındığı bir yemek yapacağız. Evet bu yemeği yapmadan pirinci taşından ayıklayacağız siyah taştan değil beyaz taştan korkup iyice didikleyeceğiz. Yemek bir vatanlık ve bir daha yapmaya şansımız olamaya bilir diye dikkat edeceğiz. “
 
Ve işte geliyor yemeklik malzemeler. Unutmayın dikkatli ve temkinli olacağız ürünlerin kimden alındığına kadar dikkat edeceğiz, zira Ürünler sahih ve helal olmalı…
 
Malzemeleri sen, *Oku yaverim çeşnicibaşı oku ki gelenlerin *doğruluğuna göz atalım:
 
Bir tutam şüphesiz *İman. Evet inanmadan yapamayız.
 
Bir çorba kaşığı *Uhuvvet (samimi kardeşlik). Unutmayın kardeşlik mühimdir; coğrafyanın neresinde olursanız olun ister biri Ağrı’da diğeri Çorum’da olsun, bir harflik *İlim dahi varsa Ağrılı Kürt adamın İlminden/*Biliminden Çorumlu Türk’ün hakkı vardır. Kardeşinize o hakkı verin, diğer kardeş siz de almaya çaba gösterin. Neseblere bakmadan kardeşliğimizin hakkını verin.
 
Bir çay kaşığı *Tebessüm. Aralarında en mühimlerinden biride tebessümdür. Elinizin lezzeti yemeğe geçsin istiyorsanız. İçten bir mini bir tebessüm yemeği en nefis hale getirecektir.
 
Sondan bir önceki malzememiz *Sabır . Yemeğin pişmesi için zaman /sabır gerekir gerekli ; zaman ne kadar uzun olursa olsun sabır / *Temkinlik ile bekleyeceğiz.
 
Son olarak da *Adalet. Pişen yemeği altı yanmadan, ocaktan aldıktan bir süre hafif soğuduktan sonra, adalet ile Evlad-ı Vatana dağıtın. İşte günün yemeği sizi bir ömür tok tutar. Son bir uyarı ! Ocağın gazı biter,rüzgar ateşi söndürürse hızlı hareket edin ki yemek malzemeleri ziyan olmasın. Bilinmeli ki elimize bir seferlik geçti, başka ihtimalimiz olmayabilir. 
 
Kaynak
 
Hucurat suresi 10. Ayet


Genç Bilim'ın Yazısı.