TAKAT

NASA, günler öncesinden duyurduğu Mars’la ilgili önemli keşfini açıkladı! Bugün Türkiye saati ile 18:30’da basın toplantısı düzenleyen NASA Gezegen Bilimleri Yöneticisi Jim Green, Mars’ta sıvı suya dair güçlü kanıtlara ulaştıklarını belirtti. Garni Krateri`nin duvarından sızan sular siyah çizgiler şeklinde görülüyor.

İlk bulgulara Ağustos 2011’de çekilen aşağıdaki görüntülerle ulaşan gökbilimciler fotoğraftaki siyah çizgilerin sıvı su akıntısından kaynaklanabileceğinden şüphe ediyordu. Daha sonra elde edilen görüntü ve veriler ışığında araştırma yapan bilim adamları bu siyah çizgilerin sıvı su olduğu düşüncesini kanıtladı.

Ayrıca basın açıklamasında bu siyah çizgi şeklinde görülen su akıntılarının ilkbaharda büyümeye başladığını ve sonbaharda kaybolduğu bilgisi de paylaşıldı. Bulunan bu su akıntılarının kaynağı yeraltı suları mı yoksa Mars’ın atmosferi mi olduğu henüz bir sır. Aynı şekilde şu an için suyun yapısı hakkında bilgi sahibi olunmadığı için bir yaşam olup olmayacağı ise hâlâ bir soru işareti.

Ağustos 2011’de Mars’taki su akıntılarıyla ilgili Genç Dergi’de yayınlanan yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca daha önce Mars’ta bir göl kalıntısına ait olabileceği düşünülen tuz kalıntılarına ulaşılmıştı.


Genç Bilim'ın Yazısı.