A.Selçuk Kayahan

Beynimizde duruma göre çalışan 4 tane dalga var: Alfa, Beta, Teta ve Delta. Bunları inceleyecek olursak: Alfa dalgaları rahat zamanlarımızda çalışır. Mesela bir toplantıdan çıktığımızda ve stres bittiğinde Alfa dalgaları devreye girer.

Beta dalgaları ise tam aksine stresli zamanlarımızda, meşgul olduğumuzda çalışır. Örneğin konuşan bir öğretmen beta dalgaları yayar.

Uykumuzda da beyin durmuyor. Rüya görmemizi sağlayan delta dalgaları burada devreye giriyor. Bir anlamda yaratıcılığı da bu dalga sağlıyor yani.

Son olarak uykuya dalma esnasında ortaya çıkan teta dalgaları var. Yine yaratıcılığı sağlayan arttıran bir dalgadır bu. Kısaca dalgalar ve çalışma durumları böyledir. Bizim işimize yarayacak olanlar, yani konumuzla ilgili olanlar teta ve delta dalgalarıdır. Bunları bir kenara yazalım.

Kanada`da Profesör Kalina Christoff tarafından yapılan bir araştırma: Bugüne kadar zannedilenin aksine, hayal kurmanın yaratıcılığı geliştirdiğini ve çözemediğimiz sorunları çözmemizde yardımcı olduğunu İspatlandı. Açıklaması da gayet basit: Hayal kurduğumuz zamanlar yarı uykuda (mecazi anlamda) oluyoruz. Yani teta ve delta dalgaları ortaya çıkıyor. Bu durumda da vücut rahatlıyor ve beyin yeni fikirler üretebiliyor.


GENÇ'ın Yazısı.