M. Selman Dinç Kimdir?

M. Selman Dinç Karaman`da Anadolu Lisesi`nde okuyan ve GENÇ olmaya çalışan bir öğrenci. Kendisi ile yazın geldiği bir ÖSS kampında tanıştık. Dergimize yazı göndermek istiyordu. şu ifade eşliğinde: "Gerçi yazmakta belki daha çok hamımdır ama inşaallah yardımlarınızla yazımı geliştirmek istiyorum." Selman aşağıdaki yazısını gönderdi. İlk adımı attı yani. Gerisi gelir/gelecek inşaallah.

Genç Adam; yaratılış gayesinin farkına varmış, dünyada attığı her adımda yalnız kendisini değil bütün insanlığı bir adım daha öne taşıyormuş gibi, sağlam ve kararlıdır. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Tarih’i tekerrür diye tarif ediyorlar, hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?” mısralarını hayata geçirip, geçmişten aldığı ibretlerle yoluna devam eden şahsiyettir. Karşısına çıkan tuzakları fark edip, “ben bu filmi daha önce izlemiştim” diyerek yolunda daha az hasarla devam eden insandır. Vereceği kararlarda her şeyi göz önünde bulundurduktan sonra en son olarak, Kuran-ı Kerim’den veya Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in hayatından yararlanarak kararlarına yön verendir. Zira Allah’ın, Kuran-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz (s.a.v)’e bahşettiği bir mucize de, kıyamete kadar gelecek olan insanların karşılaşabilecekleri her hadiseyle ilgili, Kuran-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in hayatından bir kesit bulabilecek olmalarıdır. En son olarak da Genç Adam, “hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi de ahiret için çalış” hadis-i şerifine uygun bir hayat süren şahsiyettir. İşte bunların hepsinin bir araya gelmesiyle, Genç Adam modeli ortaya çıkar. Tabii sorumlulukları da…

Her taraftan altın kâseler içinde ateşler sunulurken, o altın kâseleri geri çevirip Hz. Musab gibi, yanmamak uğruna yamalı elbiselere talip olmak ancak Genç Adam’ın yapabileceği bir iştir. Ama şu da bir gerçek ki, böyle bir hayata sahip olmayı arzulamak bile bizlere diğerlerinden farklı bir güzellik katacaktır. Bir ağabeyimden öğrendiğim “fark ederseniz, fark atarsınız” cümlesi, içinde az da olsa böyle bir arzu kıvılcımlanmış gençlerin bile hiç şüphesiz doğru yolda olduğunu fark ettirmek için söylenmiştir. Fakat sadece fark edip, o farkı içimizde yaşatmak bize fark attırmaz, aksine bu vebal olur. Fark ettiklerimizi her bulduğumuz fırsatta dışa vurmamız gerekir. Allah bize salim bir kalp versin. Genç Adamlık böyle bir kalbe sahip olmayı gerektirir. Allah hepimizin gönlüne Genç Adam olabilme arzusu düşürsün ve bu yolda muvaffak kılsın inşallah…Amin!


Ne Dediler?

SERKAN BİLGE: Kıymetli kardeşim Selman! Goethe’nin bir sözü geldi aklıma; “Normal insanlar hayatlarında bir kez buluğ sıkıntısı çekerler, dehanın çocukları ise birçok kez! Bu yüzden sürekli genç kalırlar.” Genç olmanın kas mekaniği gibi kaba bir kemiyet hesabından ziyade, genç olma şuuru ve gençlik çilesi gibi bir keyfiyet hesabına dâhil olduğunu bilen; eskilerin kafa kâğıdı dediği ‘nüfus cüzdanı’ hesabı yanında, genç olmanın ulvi kafa hesabını yapmaya çalışan alnından öperim. Bazı dertlerle dertlenmek bile ne büyük bir kıymet… Öz kıymetlerinin bazıları tezgâh altı edilmiş, bazıları yitirilmiş, bazıları silikleşmiş, bazıları ise kasti silinmiş, hâsılı tedavülden kalkmış bir mizan hesabının, garabet dolu yüzyılında; borsa senetlerinin değil, ‘ebedi gençlik senetlerinin’ peşinden koşanlara selam olsun! şairin dediği gibi: “Ey genç adam bu düstur, sana emanet olsun; Ötelerden habersiz, nizama lanet olsun!”

TAHA SÜREN: Hayır için dertlenmek ve dertlendirmek ne güzel bir uğraş. Bu gaye için dil’i kullanmak gerekiyor, bunu da başarmışsın kardeşim. Meşrebine göre insanlar derdini en güzel şekilde anlatmalı. Eğer bu uğraşı sadece içimizde taşır ve bir anlamda “bencillik” yaparsak senin de dediğin gibi üstümüze vebal olur bu durum. Her şey için önce niyet gerekli, niyetimiz halis ise Allah yolumuzu açar. Ne için gayret gösterirsek, nazarımızı hangi noktaya sabitlersek o noktayla bir rabıta kurarız. Güzel yerden başlamışsın, en güzeline, en güzele doğru yola devam inşallah.


GENÇ'ın Yazısı.