Ekşi Sözlük’le başlayıp Gonya Sözlük’e kadar varan internetteki sözlük furyasına son atak İmam-Hatiplilerden geldi: Alemin İlk ve Tek İslami Sözlüğü mottosuyla yayına başlayan ve kısa sürede hak ettiği ilgiyi gören İHL Sözlük’e biz de GENÇ olarak başarılar diliyoruz.

İHL Sözlük adından anlaşıldığı gibi sadece İmam Hatip sözlüğü değil. Herkese açık. Sözlük âleminin sınır/kural tanımaz çılgınlıklarına edepli bir alternatif. Bize ait sınırları gözeten kıvrak üslupla yazılmış zekice izahları olan yeni bir platform burası. Ekşi Sözlük tarafından yeşil sözlük olarak nitelenen İHL Sözlük’te “sözlüklerde aykırı desinler diye uğraşmak”, “laikçi teyzeler”, “Müslümanın her türlü kitabı okuyabilmesi”, “Anıtkabir’de elini açıp Allah`a dua eden rektör” gibi ilginç başlıklar var.

İHL Sözlük kısa sürede ilgi görmüştük dedik ya, önce Ahmet Hakan, ardından Yusuf Kaplan bu site ile ilgili övgü dolu yazılar yazdılar, bulup okumanızı öneririz. Ahmet Hakan’ın kendi serüveninden yansımalar bularak yere göğe sığdıramadığı sözlüğü Yusuf Kaplan şu âleme “gönendirici bir ruh üfleyebil(ecek)” bir yer olarak tarif ediyor. Nitekim bu ilginç durumun farkına varan sözlükçüler hemen anında “İHL Sözlüğe büyük misyon yüklemek” başlıklı bir “entry” açtılar bile. Bakın bunu altında neler yazmışlar:

- İHL sözlük, daha bir aylık bir bebekken kendisinden büyük bir beklenti içine girmek. Beklentiler olmasında bir sakınca yok ama sözlük yazarlarının bu beklentilerin farkında olması gerekir. Sözlüğe bu kadar büyük anlam da yüklenmemesi de gerekebilir.

- Beni "yoksa şimdi üstad değil de misyoner mi olduk?" derin düşüncelerine gark eden sav.

- Fazla da kasmamak lazım bu sözlüğün bir misyonu olacaksa misyon sahibi gibi davranmamak daha faydalı bir misyon olacaktır.

- Sözlük dediğin şeyin bir misyonu olur mu? Gazete gibi düşünürsek neden olmasın…


GENÇ'ın Yazısı.