Duman Grubunun çıkarmış olduğu son albümde (Duman 1-2) çok tartışılan “Rezil” parçasından haberdar mısınız? Parça duyulunca Duman grubuna dinimizle dalga geçtikleri eleştirisi yapıldı. Özellikle “Ortada bir dergâh var / Devrilir başın yanar / Arkasında tezgâhlar / Lem yelid ve löp yutar...” ifadesi çok tartışıldı. Grup suçlamaları reddetti ve yaptıklarının dinin suiistimal edilmesine karşı çıkmak olduğunu söyledi. Zaman’a verdikleri röportajda bakın ne diyorlar:

“Kimsenin haddine düşmez insanın dini ve inancıyla dalga geçmek. Konunun öznesi, ortada dönen bir tezgâhın olması. Burada fena olan bunu tespit edip ortaya koymak mı, yoksa bunu yapıp çıkar sağlayanlar mı fena? İhlas, anlamlı ve en güzel sûrelerden biri. Biz değerini bilmeden, farkında olmadan bir şeyler yapmıyoruz. Din adamı gönülden inanarak, iyilik ve güzellik içindeyse biz de onunla beraberiz. Lem Yelid`i deforme etmek kimsenin haddine değil, bizim de... Hepimiz Müslüman`ız."

Haklısınız kardeşim de Kur’ani bir ifadeyi “suiistimal” ederek bunu yapmak sizi haksız kılmayacak mı? Yanlış yanlışla düzeltilir mi? Durup dururken kafaları dumana boğmanın ne âlemi var şimdi?


GENÇ'ın Yazısı.