Obama, Beyaz Saray’da dinleri araştırmak üzere kurulmuş bir kurula başörtülü bir hanım olan Dalya Mücahit’i atadı. Mücahit Mısır asıllı bir Amerikalı. Gallup’un Müslümanlarla ilgili araştırmalar yapan biriminin başkanı. İşletme ve kimya mühendisliği eğitimi almış bu hanımın “İslam Adına Kim Konuşuyor? Bir milyar Müslüman Bunun Hakkında Ne Düşünüyor?” isimli bir de kitabı bulunuyor. Mücahit bu kitabı tam altı senede 50 binden fazla Müslüman’la görüşerek kaleme almış. Beyaz Saray’daki görevi süresince Mücahit benzeri bir görev yapacak ve Başkan Obama’ya Müslümanların ABD’den ne beklentileri olduğunu, ne düşündüklerini aktaracak.

Bir Müslüman başörtülünün bu göreve getirilmesindeki temel espri ne başörtüsü ne de İslami kimliği değil. Bunların da kuşkusuz etkisi vardır ama öncelikli değerlendirme ölçütü herhalde Mücahit’in Müslümanlarla ilgili bir araştırma biriminin başında olması. Bu, Obama ile ilgili bugüne kadar ortaya çıkan temel değerlendirmeleri doğrulayan bir şey. Obama bilgi, muhakeme ve sağduyuya önem veriyor. (Bu arada Obama, İsrail konusunda da sanılanın aksine bir tavır sergileyeceğine dair ilk işaretleri vermeye başladı. İki devletli bir çözüm için ciddi adımlar atacağı söyleniyor ama bunu ancak zaman gösterecek.)

Türkiye’yi de içine alan ilk gezisinde Arabiya Televizyonu’na verdiği röportajda “İslam dünyasına ABD sizin düşmanınız değildir, demek istiyorum” şeklinde bir ifadesi olmuştu. ABD’nin İslam dünyası nezdinde yeniden itibar kazanabilmesi bugüne kadar neyin yanlış gittiğini de sorgulayacak bir anlayışa ihtiyaç var. Bu yapılabilirse Bush döneminde bir türlü cevaplandırılamamış o meşhur soru -Bize neden düşman oluyorlar- doğru cevaplandırılabilir. Bunun için “içeriden” bir katkıya ihtiyaç vardı. Muhtemelen Mücahit bunu sağlamak için getirildi Beyaz Saray’a.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.