1-) Geçen ay, yayın kurulunun bazı yazıları elediğini söylemişsiniz. Peki elenme işi yazarlarınızda çok oluyor mu? Bir yazarın yazısını bir kaç sefer eleyip, edebiyat dersindeki öğretmenler gibi olmamış bir daha yaz deyip tekrar yazmasını mı istiyorsunuz?

Çok mu merak ettiniz? :) Genç Dergi daha güzel bir hâle gelsin diye yazılarda kalite arıyoruz elbette. Bu yüzden de bize ulaşan her yazıyı bazı kriterlere göre değerlendiriyoruz. O kriterlere uygun olmayan yazıların ya yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz ya da dergiye uygun olmadığı için tamamen elenmesine karar veriyoruz.

Durum özet olarak böyle. Derginin kemik kadrosu ise genelde herhangi bir eleme yaşamaz, çünkü maşallah her biri ne yazacağını ve nasıl yazacağını gayet iyi biliyor.

2-) 60 sayı oldu, hâlâ ayaktasınız, bu enerjiyi neye borçlusunuz?

Teşekkür ederiz güzel düşünceleriniz için. Türkiye’de dergilerin ömrü gerçekten çok kısa oluyor. Siz de bunu bildiğiniz için sanırım “hâlâ ayaktasınız” demişsiniz. Allah nasip ederse bu enerjiyi hiç azaltmadan, daima artırarak yolumuza devam etmek istiyoruz. Beş senelik bir koşu bize her daim “şükür” telkin ediyor gerçekten de. Daha nice yeni sayılara inşallah… Sizlerden güç alıyoruz, sizlerle “GENÇ”leşiyoruz… Buna emin olun…

3-) Yeni dönemde hediyeniz ne olacak, biraz ipucu verseniz?

Geçen seneki hediyemiz (Hakk’a Adanmış Gençlik kitabı) çok ilgi gördü. Gerçekten de GENÇ’in en beğenilen ve tatmin edici hediyesi o oldu. Buradan yola çıkarak şöyle bir kanaate vardık: Bizim okuyucumuz kitaptan anlıyor, bizim okuyucumuz kitap  seviyor. :) Zaten anket sonuçlarına göre de durum aynı; büyük çoğunluk tarafından, yeni kampanya döneminde yine “kitap” hediye etmemiz isteniyor. E madem bu kadar istek var, bize de kitap vermek düşer. :) Yeni dönemde çok seveceğiniz ve  başucu edeceğiniz iki kitapla karşınızda olacağız inşallah. İkisi de özenle hazırlanıyor sizler için. İnanıyoruz ki hem gönüllerde hem de kitaplarda GENÇ rüzgarı esmeye devam edecek. :) Şimdiden hayırlı olsun…

4-) Genç Dergi’nin internet sitesi hani yenilenecekti?

Yeni web yöneticimiz Fatih ÇAL harıl harıl çalışıyor bu konu üzerinde. İnşallah Ekim ayında çok güzel ve GENÇ’e yakışır  bir site ile karşınızda olacağız.

5-) Ödüllü Anket’ten tişört kazandım. Gelmedi. Ne zaman gelir?

Tebrik ederiz. İnşallah bu ay içinde elinizde olacak ödülünüz. Diğer ödüller de bu ay içinde sahiplerine ulaştırılacak nasip olursa.

6-) Derginiz suya düştü, ıslanmadı. Bu bir keramet mi?

Anlaşılan dergiyi okumuyorsunuz. Poşetinden çıkartırsanız iyi olur. :)

Soranın bir yüzü, sormayanın iki yüzü kara :)
Öğrenmek istediğiniz her türlü sorunuzu bekliyoruz.
soru@gencdergisi.com


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.