A. Selçuk Kayahan

Keşke sınırsız enerji üretebilsek...

Ne güzel olur: Hiçbir şey harcamadan enerji üretmek!” diye düşünenlerimiz vardır muhakkak. Bu kişiler 2018’i beklesinler. Çünkü birkaç gün önce bir proje başlatıldı: “Yapay Güneş” oluşturulacak. Saçma geliyor ama mantıklı. Fakat nasıl yapılacağını anlamak için önce Güneş`in nasıl enerji ürettiğini bilmek gerek:

Güneş`te sürekli olarak bir tepkime gerçekleşiyor: Pozitif ve negatif yükleri (yani iyon ve elektronları) birbirinden ayrılmış hidrojen gazı (plazma), 100 milyon derece ve büyük bir basınç altında birbirine çarpıyor. Sonuç: Helyum gazı ve çok büyük miktarlarda enerji. Kağıt üstünde her şey güzel ve basit gözüküyor ama (zaten aması olmazsa olmaz):

1) 100 milyon santigrat derece sıcaklık üretmek yürek ister.

2) Plazmanın havada serbest olarak durması gerekiyor, çünkü bir yere dokunduğu anda enerjisini kaybediyor. Serbest durması da ancak elektromanyetik dalgalar ile olur.

3) Plazmadan enerji üretecek olan lazerin (İTER) maliyeti 10 milyar doları buluyor. 4) Üretim sırasında yüklü miktarda radyoaktif atık oluşacak.

Peki, iyi yönü yok mu bu olayın? Var: Plazma dediğimiz maddenin enerjisi o kadar yüksek ki bu reaksiyonu bir kere başlattıktan sonra sürekli olarak kendi kendine yeni tepkime başlatabilecek kapasitede. Yani bir kere ateşledikten sonra gerisi geliyor. Ayrıca 1gram hidrojenden elde edilecek olan enerji; 1 ton petrolden çıkan enerjiye eşit. Bunun yanında 10.000 kadar teknisyen işe alınacak.


GENÇ'ın Yazısı.