Allah`a hamd Resulüne salat ve selam olsun. Muhterem Genç Dergi yetkilileri! Sizleri Allah`ın selamıyla selamlar, muhabbetlerimi arz eder, sıhhat ve afiyetler dilerim. Rabbimden hayırlı işlerinizde muvaffakiyetler dilerim. Evvela yeni Hicri yılınızı, sonra yeni Miladi yılınızı tebrik eder, hayırlara vesile olmasını niyaz ederim. Sizden ricam bitmiş olan aboneliğimi tekrar başlatmanızdır. Belki daha önce de yazdım. Tekrar yazmakta bir beis görmüyorum. Benim tahliye tarihim Temmuz 2031 yılıdır. Dolayısıyla sizden isteğim; mümkünse otomatikman aboneliğimi tekrarlamanızdır. Tekrar selam eder, sıhhat ve afiyetler diler şimdiden teşekkürlerimi arz ederim. Allah`a emanet olunuz. Saygılarımla.

Edip Balık (F Tipi Cezaevi- Kırıkkale)


Harun Kırkıl’a Komplo Mu Kuruyorsunuz?

Esselamunaleyküm... Öncelikle şükranlarımı daha sonra serzenişlerimi bildireceğim. :) 20 yaşımdayım bu yaşa gelene kadar birçok dergi okudum ama hiç birinde bulamadım aradıklarımı. Hiç birinde devam zorunluluğu hissetmedim. Ta ki bu dergiyle tanışana kadar. Her ay koşa koşa, köşe-bucak, dergiyi arama çabalarımdaki şevki anlatamam size, bu mutluluğu yaşattığınız için Rabbim hepinizden teker teker razı olsun. Neyse sadede gelelim. Son bir kaç sayıdaki renk uyumsuzluğu beni çok rahatsız ediyor; çok açık renk bir resmin üzerine aynı tonlarda yazı koyunca yazıların hiç biri çıkmıyor. Özellikle Harun Kırkıl’ın yazılarında var; bilmiyorum acaba bilerek mi yapıyorsunuz. ;) Dikkat ederseniz sevinirim. Böyle şahane yazılardan bizi mahrum etmeyiniz. Bir şey daha var geçen sayıda Asım Gültekin "Her şey Arapça mı?" yazısının devamını bu sayıda yazacağını söylemişti ama yok neden? Sevgi ve saygılarımla.

Esma Söylemez

EDİTÖR’ÜN NOTU: Sondan başlayalım. Asım, geçen ay yazısını yetiştiremedi. Şubatın 28 çektiğini ilk defa duymuş. Diğer meseleye gelince: Evet itiraf ediyoruz: Harun’un yazılarını fena halde kıskanıyoruz. Bu tür komplolarla ona olan ilgiyi azaltmaya çalışıyoruz ama her seferinde yaptıklarımız boşa çıkıyor. şaka bir yana bazen ne kadar okunup okunmadığımızı anlamak için böyle mizanpaj hataları yapsak fena olmayacak herhalde, çünkü Esma kardeşimiz gibi bir çok arkadaşımız aynı noktaya dikkat çekti. Geçtiğimiz sayıdan itibaren bu işlerle ilgili bir sistem değişikliğine gittiğimiz için bu sayı böyle oldu. Ama bundan sonra daha güzel olacak, buna inanıyoruz. Hem Harun’dan hem de sizden bilvesile özür dileriz.


Hayal Kırıklığına Uğradım!

Allah`ın selamı üzerine olsun Genç. Derginizle ilk kez hocam vesilesiyle tanıştım. İçeriğini çok beğendim. Ta ki “Hayrola” sayfasına gelinceye kadar. Ben bir Kürt’üm. Ve bir Kürt olarak Türk bayrağı altında yaşamaktan hiç rahatsız olmadım. “Biz de anadilimizde yayın istiyoruz” yazısı beni hayal kırıklığına uğrattı... Kaş yapıyım derken göz çıkartmışsınız sanki. Anadilinizde yani kendi ideolojinizde yayınlar yapılması talebinizi TRT şeş`e tepki koymadan da yapabilirdiniz. Hadise yerine Şıvan Perver gitse tarzında bir de yaklaşımınız olmuş alaycı bir edayla… Ben eminim ki Perver, Hadise`den daha güzel Türkiye`yi temsil eder. Batı kültürüyle tamamen yozlaşmış bir Türk karakterindense Anadolu`nun bağrından kopmuş yemeğini yemiş suyunu içmiş bir insan Türk şahsiyetini daha güzel yansıtabilir. Kıyas yapmak gerekirse bu böyle. Olacak şey değil ama… :) Eğer Osmanlı emanetini taşıdığını iddia eden bir gençlik olacaksa, sizin de bu hususta hassasiyetiniz varsa o ecdat nasıl derleyip toparladıysa Türk, Kürt, Ermeni, Yunan vs. hepsini bir bayrak altında, sizin dışınızda başka ırkların olduğunu kabullenip ona göre kuşatıcı bir tavır sergilemeniz gerekir diye düşünüyorum. Eğer yanlış anladığımı aslında bunu kastetmediğinizi ifade eden bir karşılık verirseniz sevinirim.

Canan Kaçar (Kayseri)

EDİTÖR’ÜN NOTU: Canan kardeşimize teşekkür ediyoruz. Anladığı şeyi tabii ki kastetmedik. Kastımız çok basit ve açık: Bir dil ve kültür yozlaşması var; bu yazılar ona dikkat çekmek istiyor. Dikkat edilirse hem TRT şeş ve hem de Şivan Perver’le ilgili atıflar bu kastımızı açmak için verdiğimiz örneklerden başka bir şey değil. Ne TRT şeş’ten bir memnuniyetsizlik var, ne de Şivan Perver’den… Bu anlamda içimizin çok rahat olduğunu, dolayısıyla da Canan kardeşimizin bizi yanlış anladığını çok rahatlıkla ifade etmek isteriz. Hatta bu konuda o kadar rahatız ki Canan’a bize bunu nasıl yakıştırabildiğini sorma hakkımız bile var diye düşünüyoruz. Hakikaten Canan, bize bunu nasıl yakıştırabildin ki sen?


Röportajdan Sonra Futbolu Bıraktım

Size başarıyla gerçekleştirdiğimiz bir projeden bahsetmek istiyorum. Bir arkadaşım ve ben Filistin için, Osmanlı`nın onları bırakmadığını göstermek için 100 kadar boş CD aldık. Bunlara internetten kitap attık. Bu CD`lerde sahabe hayatları, Kuran- ı Kerim hatmi, anlatımlı tecvid, İslam Ansiklopedisi, birkaç büyük üstadın hayatları ve birkaç yayın evinden çıkan bütün kitaplar var. Bu CD`leri 5 liradan sattık. Bu satışlarımızdan 500 lira kazandık. Bunu da Filistin’e gönderdik. Bitmedi… Bizim bu yardımımızı duyan bir hafız arkadaşımız, hocasının hafızlık töreninde taktığı altını bize verdi. “Filistinli genç kızların daha çok ihtiyacı var“ dedi. Bizim gözlerimiz yaşardı. Onun için bir kitap evinden rica ettik 100 tane küçük hadis kitabı aldık. Bunların parasıyla ve hafız kardeşimizin altınıyla birlikte İHH`ya gönderdik. Ben ve arkadaşım Selamet mutluyuz. Biz Osmanlıyız… Kaygısız kalamayız. Bütün kardeşlerime sesleniyorum, kaygısız kalmayın!.. Dergiye dönecek olursak aylık yazısını zevkle okuduğum Yusuf Deren abi (Salih Kılıç) neden isminin farklı olduğunu şimdi açıkladı… Salih Kılıç bana yabancı geliyor. Bir de Gazzeli kardeşim Ghassan‘ın röportajını okuduktan sonra futbolu bıraktım… Gerçekten… Selam ve dua ile.

Nur Büyükşen, Selamet Orakçı, (Yıldız Kuran Kursu Hafızları, Konya)


İyi Ki Abone Olmuşum

Sayın GENÇ Dergisi camiası; ben derginize 1 ay önce abone oldum. Şu anda çok da memnunum. Sizlere teşekkürlerimi sunarım. Fikri Firari, Spor Kültürü ve ek olan Tarih Gastesi`ni severek okuyorum. Allah`ın selamı üzerinize olsun. İyi günler...

Mehmet Gazan (Kütahya)


Bakalım Allah Nasıl Bir Kapı Açacak?

Selamun aleyküm Genç dergimin gönlü güzel yüreği iman dolu, amacı sadece faydalı olmak olan saygıdeğer ağabeyleri… :) Tabii ablalar da var. İki ay ayrı kaldıktan sonra yeniden birlikteyiz. Ve ben sizlere nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Maddi durumdan dolayı üye olamamıştım. Üyeliğimi uzatmışsınız. (Abim işsiz kalınca bizdeki tüm paralar ona gidiyor) Genç dergim elime ulaşınca çok şaşırdım içine bakmadan hasret giderdim... Şöyle bir sarıldım önce. Sonra Yusuf Deren abinin yazısına baktım fakat yok; ayrıldı mı dergiden? :( Ya ben sizi çok özlemişim Allah daha ayırmasın bizi... Bunu anlatmak istiyorum size. Sizden üyeliğinizi uzatın diye mektup gelince maddi durum belli (evde işsiz de olunca) Allah`ım dedim, biliyorum sen bana birini vesile kılacak ve üyeliğimi uzatacak parayı yollayacaksın. Akşam babam geldi, "Nagehan, seni sandık başına görevli yazmışlar" dedi. İçimden "Allah`a güvenmek böyle bir şey" dedim. Birkaç gün sonra "Nagehan" dedi babam, "Karışıklık çıkmış başka partiler itiraz etmiş seni elemek zorunda kalmışlar." Tüh dedim gitti dergi. :) Yine Rabb`e güvendim, Allah inanıyorum beni yarı yolda bırakmayacak. Ayakkabının bağı bile eksikse Allah`tan iste olayı var ya. İnanıyorum ki Allah`a tam manasıyla inanınca yarı yolda koymuyor. İşte, Genç dergimle hasret gideriyorum. Allah razı olsun sizden, hürmetle ellerinizden öpüyorum. Selam, sevgi ve dua ile.

Nagehan Bayram (Tokat)

EDİTÖR’ÜN NOTU: Nagehan kardeşimiz dua edelim de hiç değişmesin. Rabbimiz, kendisine güvenip dayanan kimi bırakmış ki? Eminiz ki O’nu da hiç bırakmayacak, her zaman ummadığı bir yerden yardımını ulaştıracak. Yusuf Deren, iki sayı önce, artık kendi ismiyle yazmak istediğini ifade etti. Salih Kılınç imzalı yazılar bu kardeşimize aittir.


GENÇ'ın Yazısı.