Halit Örenbaş Kimdir?

1990 Zonguldak doğumlu. Oktay Olcay Yurtbay Anadolu Lisesi mezunu. ÖSS`ye hazırlanıyor. Sınava 2. girişi, Tıp Fakültesi hedefi. Deneme türünde eserler veriyor.

Hayat bir yarışma... Biz de kazanıp kazanamayacağını bilmeyen yarışmacılar... Önümüzde teklifler, elimizde kırmızı kutular ve bizi bekleyen bir tahta kutu var.

Hayat bir yarışma... Biz de bu yarışmada kırmızı kutulara sahip yarışmacılarız. Büyük ödül için bu kırmızı kutuları sonuna kadar götürmek zorundayız. Ya kırmızı kutuları yanımızda götürür ödülü alırız ya da..

Hayat bir yarışma... Ve bu yarışmanın sonunda bizi tahta bir kutu bekliyor. Her geçen gün kutumuza daha çok yaklaşıyoruz. (Bu yazıyı okurken bile bir adım daha yaklaştın).

Hayat bir yarışma ve içinde bin bir türlü tekliflerle dolu. Ve biri vardır ki asırlar öncesinden gelmiştir. Hayatımızın en büyük teklifidir bu. Ve bu teklifi kutuna gitmeden önce cevaplamalısın. Teklifi kabul edip etmemek bizim elimizde. Bu yarışmada kırmızı kutuları sona bırakabilmek bizim elimizde. Üstelik bu yarışmada kutumuza gitmeme gibi bir şansımız yok..

Yarışma olan bu hayatta kırmızı kutular “namazımız, zekatımız, orucumuz”.

Bizi bekleyen tahta kutu “kabrimiz”. O hayatımızın teklifi ise asırlar öncesinden Peygamberler tarafından hakka giden yolda hakla gitme teklifi. Teklifi iyi düşün, inan daha yükseğini bulamazsın. Veya başka bir deyişle "Teklifi kabul et macera arama."

Soruyorum: Asırlar öncesinden Peygamberler tarafından gelen bu teklife “var mısın yok musun?”


Ne Dediler?

Ayşegül Genç: Bir anda "varım" diye bağırmak istedim. Sonra etrafıma bakıp vazgeçtim tabii. :) Hayatı farklı bir açıdan ele alan kardeşimizin yazısı, benim gibi uyuşuk birinde bile böyle bir refleks doğurmuşsa yazı orijinaldir, düşündürücüdür, heyecanlıdır diyebilirim rahatlıkla... Selamlar, başarılar.


GENÇ'ın Yazısı.