Sakarya Üniversitesinde düzenlenen “Uluslararası Disiplinlerarası Kadın Çalışmaları Kongresi”ne “Üniversitede Kız Öğrencilere Yönelik Taciz Üzerine Bir Araştırma” başlıklı bildiri sunan Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serpil Aytaç, üniversitede 591 kız öğrenci arasında yaptıkları araştırmada, öğrencilerin yüzde 86.9`unun kampüs içinde cinsel tacize uğradıklarını belirttiklerini kaydetti.

“591 kız öğrenci arasında bir araştırma yaptık. Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 86,9`u cinsel tacize uğradıklarını, 13,1`i de cinsel tacize maruz kalmadıklarını belirttiler. Kampüs içinde kız öğrencilerin yüzde 23,9`unun sözlü, yüzde 7,3`ünün fiziksel, yüzde 5,3`ünün psikolojik, yüzde 12,6`sinin görsel, yüzde 21,4`ünün hepsine birden ve yüzde 29,5`inin ise en az 2 farklı şekilde tacize uğradıklarını belirtti. Öğrencilerin yüzde 15,3`ünün kampüs içindeki herhangi bir öğrenciden, yüzde 3.6`sının yakın arkadaşından, yüzde 54,3`ünün kampüste çalışanlardan, şoför, jandarma, memur ve kampüse gelip giden vatandaşlardan, yüzde 2,3`ünün kendi hocasından ve 24,6`sının ise, hepsinden cinsel tacize uğradıkları anlaşıldı.”

YÖK`ün, Milli Eğitim Bakanlığı`nın, Milli Güvenlik Kurulu`nun(!) (gariptir) çalışmaları meyve verdi mi diyelim şimdi? Ne diyelim, kimin emeği geçtiyse herkese teşekkürler (!)...


GENÇ'ın Yazısı.