Kendisini hip-hop aleminin kralı olarak ilan eden Amerikalı rap şarkıcısı Snop Dogg Müslüman olmuş. 37 yaşındaki sanatçı Louis Farrakhan’ın liderliğini yaptığı İslam Milleti adlı kuruluşun yıllık toplantısında bu kararını açıklamış ve Farrakhan’a olan bağlılığını ifade etmiş. Her hidayet hikâyesinin güzelliği var ama böyle arkalarından binlerce genci çekip götürenlerin İslam’la buluşması daha ilginç oluyor. Malum, Dogg bir hip hop şarkıcısı. Siyah hip-hopçular denildiğinde daha çok zincirler, lüks otomobiller, kadınlar ve sefahat hatıra geliyor. Bu alemden kopup da yolu doğrultmak az iş değil. Ümit ederiz ki yoldaki yürüyüşü sürekli olur. Sonuçta ne yapacakları kestirilemeyen uç insanlar bunlar.

Hip-hop uç insanların çokça olduğu bir müzik dalı (hayat tarzı desem daha mı doğru olurdu?) ama kendisi uçta değil. Özellikle de bir derdi, davası ve gayesi olanlar için tam da işin merkezinde aslında. Bunu ilk sayılarımızdan birisinde işlemiştik hatırlarsanız; biz hip-hoptan manevi ekmek çıkabileceğini düşünen iyimser çocuklarız. İki gerekçemiz var.

Birincisi hip-hop konuştuğunuz dile vakıf olmayı gerektiren bir müzik tarzı. Bu da okumazsan olmaz bir şey. Okuyacak, konuşacak ve bunda farklılaşacaksın. Türkçe’ye dalan birisi ise büyük ölçüde yerli renklerle boyanır, -istisnalar hariç tutulmak üzere- baştan aşağı “biz” olur.

İkincisi hip-hop, hemen hemen bütün içeriği “protest” dille şekillendiği için bir “duruş” sahibi olmayı gerektiriyor. Genel geçer kabullere muhalif bir duruşunuz yoksa niye hip-hop’çı olasınız ki? Muhalif olduğunuz zaman hak, adalet, dürüstlük, eşitlik demeniz gerekiyor ki bu da doğru yerde olma ihtimalinizi artırıyor.

Biz bu iki gerekçenin hip-hop’ı mümbit bir saha kıldığını düşünüyoruz. Hele hele gençlere ulaşmak derdi olanlar için bu çok daha net ve açık bir şey. Şu an bu müzik dalına/hayat tarzına olumsuz bakanların çekinceleri aşılamayacak şeyler değil. Giyim tarzı, hareketlerin iticiliği, gettolaşma eğilimleri gibi bu olumsuzluklar inanıyoruz ki bu işi adam gibi yapmaya çalışanların gayretleri ile törpülenecek. Sago bu konuda güzel bir örnektir. Son dönemde yaptığı çalışmalar ve hayat tarzı Sagope’yi sahih bir çizgiye taşıdı. Sago’nun son klipleri daha sade, samimi ve yerli bir hip-hop dilinin oluşması noktasında ümit vaat ediyor.

Evet, hip-hop ümit vaat ediyor. Ümidin olduğu yer bizim de yerimiz; hemen yanı başındayız ya da. “Ben Hüsrana Komşuyum” diyor ya Sago bir klibinde. Biz de hip-hop’a komşuyuz.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.