Hasan Enes ÜNLÜ

Geçtiğimiz ay kardeş ülke Azerbaycan’da pek muhterem Osman Nuri Topbaş hocaefendinin şeref konuğu olarak katıldığı ‘Milli- Manevi  Değerler ve Gençlik’ konulu konferans ve ‘Hakka Adanmış Gençlik’ kitabının tanıtım programı gerçekleşti.

Kafkas Müslümanları İdaresinin Başkanı Muhterem Şeyhülislam Allahşükür Paşazade Hazretleri ‘Hakka Hasrolunmus Gençlik’  kitabının Anadolu Türkçesinden, Azerbaycan Türkçesine uygunlaştırılıp, ‘İpekyolu’ kitap evi tarafı ndan Azerbaycan halkına sunulan bu  eseri gerçekten eşi benzeri bulunmaz bir nimet olarak nitelendirdi.

Kitabın müellifi olan Muhterem Osman Nuri Topbaş hocaefendi ise Bakû’de olmaktan dolayı memnuniyetini bildirdi. Kitapla ilgili  geniş bilgi veren muhterem müellif gençlerin toplumdaki yerinden ve onların ahlaklı bir nesil olarak yetiştirilmesi için dinleyicilere  tavsiyelerde bulundu. Hz. Muhammed’in (s.a.v) etrafı ndaki sahabelerin çoğunun genç olduğunu belirtti.

Konferansta söz alan Azerbaycan Gençliğe Yardım Vakfı nın Başkanı Sayın Ahmet Tecim konuşmasında şu minvalde sözler söyledi;  Gençlik bir milletin ümidi ve geleceğidir. Her gencin ruhi derinliklerinde ya bir kahraman ya da bir cani saklıdır. İstikbalin ışığı olan  gençlerimizin kahraman kişiliklerini ortaya çıkarıp vatanı milleti için adını tarihe yazdırmak da cemiyetin elindedir, ihmal ederek,  yanlış yön vererek o genci çürüte-çürüte bir caniye çevirmek yok oluşunu seyretmek de cemiyetin elindedir.

Ve ayrıca, her yıl can Azerbaycan’da geleneksel olarak düzenlenen Bakü Kitap Bayramının 11.si bu yıl Mirze Feteli Axundov milli  kütüphanesinin sergi salonunda gerçekleştirildi. Ve bu bayramda, ‘Milli Kültüroloji Mükâfatı’ Azerbaycan ve Türk Dünyası gençlerinin  manevi ve ahlakı seviyesinin gelişmesinde, yeni nesillere milli, manevi ve dini değerlerimizin öğretilmesinde Azerbaycan  okuyucusunun hizmetine sunulan Muhterem Osman Nuri Topbas Bey’in ‘Hakka Adanmıs Gençlik’ kitabına layık görülmüştür.


GENÇ'ın Yazısı.