Somali’de neler oluyor diye hiç merak ettiğiniz oldu mu? Bu devirde korsanlık mı olurmuş, değil mi? Somali açıklarında gözlerine kestirdikleri gemileri gasp eden üç beş çapulcu uluslararası politik dengeler içerisinde nereye oturuyor acaba? Doğrusu bu sorunun cevabını ancak gelecek günler verecek. O zamana kadar Newsweek’in Somalili bir korsan lideri ile yaptığı mülakattan birkaç alıntı ile idare edelim, çünkü anlayana bu yeter de artar bile. Geçenlerde 100 milyon dolarlık bir Suudi tankerini gasp eden korsanların başı Shamun Indhabur bakın neler diyor?

Soru: Somali’de korsanlık niçin bu kadar arttı?

Somali’de bütün gençler umutsuz. Ülkede yoğun bir işsizlik var, doğru dürüst bir gelir kaynağı yok. Sahip olduğumuz tek gelir kaynağı balıkçılıktı ama büyük güçler ve Asya ülkeleri bizi kendi sularımıza hapsetti. Önceleri illegal balıkçılıkla mücadele etmeye başladık ama uluslararası güçler onları korudu.

Soru: Şimdi de AB bir deniz gücü gönderiyor. Artan deniz güçleri sizi korkutmuyor mu?

AB ve NATO güçlerinin geldiğini biliyoruz ama bu çözüm değil. Çözüm Somali’de barışı yeniden kurmakta, böylece daha iyi hayat şartlarına ve iş fırsatlarına kavuşmuş olacağız. Üzerimize güç göndermenin korsanlığımızı engellemeyeceğini size söyleyebilirim. Eğer bizi denizde bulabilirlerse tutuklarlar; birçok arkadaşımızı tutukladılar zaten, ama bu bizi bu işi yapmaktan alıkoymayacak. Korsanlığı tek bitirecek şey Somali’de güçlü bir hükümettir.

Somali sularında bize en çok yardım eden güçler ABD güçleri. Bizi tutukluyor ve serbest bırakıyorlar, çünkü biliyorlar ki biz onlara zarar vermeyeceğiz. Ama Fransız ve Hindistanlılar bize kötü davranıyorlar, bazen de ne yaptıklarını bilmiyorlar.

Sadece sularınızdaki yabancı balıkçılardan şikâyetçisiniz ama herkese karşı korsanlık yapıyorsunuz? Bu tutarlı mı?

Bu işi zehirli atıklar bırakan ve illegal balıkçılık yapan gemilerin sebep olduğu kirli bir iş olarak değerlendiriyorum. Eğer balıkçı gemilerine yardım ediyorlarsa, iyilik etmemiş olacaklar ticari gemilere. Kendi sularımızda balık tutmamız engellenirse, o zaman biz de bütün ticari gemileri avımız olarak kabul ederiz.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.