Derginizdeki yazıları ilgiyle takip ediyorum. Derginiz adı gibi genç ama arkadaşlardan öğrendiğime göre iyi sayılabilecek bir satış rakamına da ulaşmış. Allah daha da artırsın diyorum. Merak ettiğim şu: Derginizde okuyuculardan gelen yazılar değerlendiriliyor, böyle bir köşe var. Peki derginizde devamlı yazabilmenin ne gibi koşulları vardır? Mesela ben genelde deneme yazarım. Düşünsel ve insanlığın genel konularını irdeleyen yazılar. İnsanlar arası ilişkileri inceleyen. Mistisizm ile bilimi birleştirmeye çalışan. Kapalı denemelerdir bunlar, genelde anlaşılması kolay olmayan. Yani roman gibi çıtır çıtır yenmeyen demek istiyorum. Ama bazı hikaye çalışmalarım da bulunmakta. Bunların derginizde yayınlaması konusuna nasıl bakıyorsunuz? Tekrar selamlar ve iyi çalışmalar.

Engin Yamacı

EDİTÖR’ÜN NOTU: Dergimizde baştan bu yana hayatın içinden, somut, yaşadıklarımızla doğrudan irtibatı kurulabilecek yazılara yer vermeye çalışıyoruz. Bu, deneme türü yazılara mesafeli kalmamızı gerektiren bir duruş. Edebi ürünleri de mümkün olduğu kadar edebi dergilere yönlendiriyoruz ama sonuçta yazı, yazıdır ve matematik kesinliğinde ayırımlara gitmemiz mümkün değil. Bir alan dergisi olmamız gençlerle ilgili her meseleyi gündemimize almamızı gerektiriyor, biz bunu popüler kültürün diline karşı alternatif bir dil üreterek yapmaya çalışıyoruz. Popüler ve kültür demeye başladığınız zaman öznellik ve edebi zevk dışındaki endişelerle konuşuyorsunuz demektir ki bu da ne tür yazıları tercih ettiğimizi gösteren en önemli göstergedir.


Ceza İle Röportaj Yapabilir misiniz?

Allah’ın sonsuz rahmeti üzerinize olsun. Size önce sonsuz minnettarlığımı iletmek istiyorum. Allah razı olsun böyle bir dergi çıkardığınız için. 4-5 sayı öncesinde Sagopa Kajmer ile röportajınız olmuştu. Okuyucuların üzerinde olumlu ve olumsuz etki bırakmıştı. Sizden bir ricam olacak. Acaba CEZA (Bilgin Özçalkan`la) ile bir röportaj yapabilir misiniz? Bunun yanında röportaj listenizdeki isimleri bilmiyorum ama dergide röportaj yapılmasını istediğim birkaç kişi var, bunlar: Ertuğrul Sağlam, Eşref Ziya Terzi, Uğur Işılak, Mehmet Emin Ay, Mustafa Demirci gibi şimdiden teşekkür ediyorum. Allah’a emanet olun tün GENÇ çalışanlarına selamlar. İstanbul Gazi Osman Paşa’nın bilinen tek GENÇ Gönüllüsü, saygılarımla...

Lütfullah Akpınar (İstanbul)

EDİTÖR’ÜN NOTU: Lütfullah kardeşimize teşekkür ederiz. Bahsettiği isimlerle röportaj yapmayı düşünüyoruz. Gaziosmanpaşa’ya selamlar…


İzmir’den Haberler Yok mu?

Ben Ümmüş Özgün. Ege Üniversitesi 2. sınıf İletişim Fakültesi öğrencisiyim. Derginizi diğer gençlik dergileriyle kıyasladığımda farklı bir yapısı olduğu hemen göze çarpıyor. Daha kültürel, daha bilinçli bir dergi. Ancak merak ettiğim İzmir’den haberler vermeyi düşünmüyor musunuz? En yakın zamanda İzmir’de bir irtibat bürosu kurmanızı diliyorum. Başarınız daim olsun.

Ümmüş Özgün (İzmir)

EDİTÖR’ÜN NOTU: Sadece İzmir değil bütün üniversitelerden haberler vermek isteriz. Bununla ilgili “Kampusten Haberler” köşemiz ([email protected]) katkılarınızı bekliyor. İrtibat bürosuna gelince… Bunu her tarafta yapamasak bile gönüllülerimiz ve muhabirlerimizle irtibat ihtiyacımızı gideriyoruz. Onlar hem dergimize katkıda bulunuyorlar hem de kendi aralarında buluşmalar gerçekleştiriyorlar. Konya GENÇ Gönüllüleri bunun ilk örneğiydi. Burada birilerinin harekete geçmesini beklemek yerine, ben harekete geçiyorum kararını verebilmek önemli diye düşünüyoruz. Ümmüş mesajı almıştır herhalde…


Hediye İçin Teşekkür

Bu ay, bulmacayı çözüp gönderdiğimden dolayı hediye ettiğiniz dijital İngilizce-Türkçe sözlük için sizlere çok teşekkür ederim. Ben İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi hazırlık öğrencisiyim. Sözlüğünüz çok işime yarıyor. Derginizi takip etmeye devam edeceğim. İyi günler ve hayırlı işler dilerim. Selamlar.

Cihat Akçakaya (İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi)


Genç’i Anlatma; Ver Okusunlar

Bu dergiyi ne kadar çok sevdiğimi, eve gelir gelmez -eğer gelmişse- okumaya başladığımı nasıl anlatabilirim diye düşündüm ve şuna karar verdim: Kelimelerle anlatılacak bir şey değil bu. Direkt Genç`i ellerine vereceksin, okuyacaklar, beni öyle anlayacaklar. Sizlerden Allah razı olsun diyorum. Bize böyle kaliteli bir dergi sunduğunuz için. Gerçekten bu gençliğin Genç`e ihtiyacı var. Aslında genç diye ayırmasak da olur, bütün insanlar alıp okumalı. Televizyon izlemeyip, gazete okumasan bile her ay Genç`in geliyorsa evine, her şeyden haberdar olabiliyorsun, dünyada neler olup bitmiş öğreniyorsun. Genç`in özellikle yurtdışı faaliyetlerini çok beğeniyorum. Ben de katılıp gönüllü yardım etmeyi çok istiyorum. şu ÖSS’yi bir atlatırsam hayırlısıyla yardım etmek için hazırda bekliyor olacağım. Ben de bir Genç Gönüllüsüyüm. Kitleden olmadığıma çok sevindim ne mutlu bana.

Esra Önal


GENÇ'ın Yazısı.