Enes Kömür

Klasik içerikli reklamların artık ilgi görmediği gerçeği reklamcıları farklı uygulamalara itiyor. Kullanıcının dikkatini çekebilmek için sahte para ödülleri ve çeşitli bahanelerle ikramiye müjdesi veren reklamları sık görür olduk.

Sanal alemde birileri tarafından uydurulmuş birçok iddia mevcut. Ancak bazıları var ki artık efsane olarak anılmayı hak ediyorlar. Hiç beklemediğiniz haber sitelerinin manşetlerine kadar ulaşabilen bu internet efsaneleri hâlen insanları  yanıltmaya devam ediyor. Bu yazımda, yakın zamanda internet ortamını meşgul etmiş efsanelerden birkaç tanesini tanıtacağım.

“Con” Klasörü

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda “con” isimli klasör açılamıyor. Bunun nedenini internette arayanlar da rahatlıkla görebilir ki, bu konuda iki tane efsane ortaya atılmış. İlki, Amerika’nın ülkemizde bulunan “Contorium”  elementine karşı olan emelleriyle alakalı. Efsaneye göre Amerika bu element hakkındaki araştırmalarını büyük gizlilikle sürdürüyor. Bu elementin ülkemizde yoğun olarak bulunması nedeniyle bilgisayarlarımızda elementin simgesi olan “con”  ismiyle klasör dahi açamadığımız iddia ediliyor.

Bu konu hakkındaki ikinci efsane çok daha komik. Efsaneye göre Microsoft’un sahibi Bill Gates’e küçükken sürekli “con” diye seslenirlermiş ve o bundan nefret edermiş Bu yüzden Gates işletim  sisteminde “con” isimli klasör açmayı engellemiş. Tamamen saçmalık olduğunun farkındayım, yalnız gerçekten böyle efsaneler ve inananları var.

İşin gerçek yüzünün bunlarla hiçbir alakası yok. Windows işletim sistemlerinin hepsi MS-DOS  tabanına dayanır. Bilgisayar işlem komutlarının, klasör isimleriyle çelişmemesi için bilgisayarınız bazı işlem isimleriyle klasör açmanıza izin vermez. Sadece “con” değil, “nul”, “aux”, “com1”, “lpt1”, ve “prn” gibi isimlerde klasör açamayız.

Facebook  Onaylı Saçmalıklar

“Bu yazıyı 10 kere yaz, profiline gir sayfayı 3 kere yenile, tavana bak; sevdiğinin ismi ekranda belirecek. Facebook yönetimi onaylı.” Bunun gibi yüzlerce palavra Facebook’ta yorum olarak bırakılıyor. Bu yazılara inananların çıkması, yazının sağa sola  kopyalanması insanı sinir ediyor. Bu ucuz yalanlar sosyal ağların yaşayan efsanesi. Görünüşe bakılırsa uzun bir süre daha yaşamaya devam edecek.

Messenger Paralı Olacak

Messenger ve benzeri hizmetlerin ücretli hâle geleceği yalanı orijinalliğini yitirse de hâlen hemen her mail kutusunda bulunabilir durumda. “Çok Önemli!”, “Lütfen Oku” gibi başlıklarla dikkat çekmeye çalışan bu modasını yitirmiş efsane artık  sadece laf olsun diye yollanmıyor, belli amaçlara hizmet ediyor. “Facebook grubumuza katılıp, 30 kişi davet edersen bu uygulamadan etkilenmeyeceksin.” diye yazıyor bana gelen mesajlardan birinde. Buna ilkokul çocuklarının dahi inanmayacağını düşünebilirsiniz. Ama maalesef bu efsanenin de birçok inananı var. Küçük bir örnek vermek gerekirse, http://getir.net/psw adresindeki Facebook grubunun yaklaşık 3800 üyesi var. Buna benzer çok grup var. Siz siz olun böyle şeylere kanmayın.

Hesap Parolası Öğren!

Herkesin başına gelebilecek olaydır, bir hesabının parolasını unutmak veya hesabını kötü niyetli kişilere kaptırmak. Bu gibi durumlarda ilk başvurulan yer genellikle arama motorları olur. Aramanızı yapıp, hesabınızı almanızı sağlayacak birçok  içerikle karşılaştığınızı sanıp sevinebilirsiniz ama bu sevinç fazla sürmeyecek. Çünkü sonuçların birçoğu hesabınızı geri almanızı değil, elinizdeki diğer hesapların şifrelerini de kaptırmanızı amaçlar. Parolanızı kurtarmak için indirilmesini istedikleri  programların içerisine kötü niyetli yazılımlar yerleştirerek bilgisayarınızda girilen şifreleri ele geçirebilirler. Kısacası, bir hesabın parolasını geri almak için hazırlanan programlar sadece bir efsaneden ibarettir.

Sitemize giren 10000. kişi oldun

Klasik içerikli reklamların artık ilgi görmediği gerçeği reklamcıları farklı uygulamalara itiyor. Kullanıcının dikkatini çekebilmek için sahte para ödülleri ve çeşitli bahanelerle ikramiye müjdesi veren reklamları sık görür olduk. “Reklamın iyisi kötüsü  olmaz” mantığıyla internet ortamını kirletmekte üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getiren bu reklamlar, vaat ettikleri sahte ikramiyeyi alabilmeniz için sizden kişisel bilgilerinizi paylaşmanızı istiyor. Kişisel bilgilerin paylaşılmasıyla her şey son  buluyor. Böylelikle reklam efsaneleri, mağdurlarını da beraberinde getiriyor. Böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda, www.ihbarweb.org.tr adresinden şikayetinizi bildirebilirsiniz.


GENÇ'ın Yazısı.