Özgül Bozkuş

Soru: Üniversite sınavını bu yıl kazandım. Sayısal alan öğrencisi olarak tercih ettiğim sınıf öğretmenliği bölümünde okuyorum. Ders çalışırken sözel ağırlıklı konularda ezbere dayalı konularda zorluk çekiyorum. Bunun yanı sıra yoruma dayalı konularda fikrimi söylemekten aşırı derecede korkuyorum. Bunu nasıl aşabilirim?

Cevap: Lise dönemi, üniversiteye hazırlık dönemi ve üniversite öğrencisi olmak belki hepsi ders çalışma, başarı ve başarısızlıkla ilgili aynı dönemler gibi görünse de hepsi birbirinden bağımsız ayrı dönemlerdir. Özellikle üniversite sınavına hazırlanırken bilgi yükleme döneminde, sayısal öğrencisi olmanızdan dolayı daha çok işlemsel ve yorumsuz konulara dayalı çalışmanız ve bu bölümde başarı göstermeye yoğunlaşmanız sizin diğer konulardan uzak kalmanıza neden olmuş. Yaşadığınız sorunun temelinde bunlar yatıyor.

Çözüme gelince… Hiçbir zaman ezberlemek öğrenmek değildir, ezber gerektiren şiir ve benzeri konuların dışında. Çalışma konusunda problemin olmadığına göre düzeltilmesi gereken sözel ağırlıklı konulara yönelik çalışma yöntemlerini uygulamak. Bu konuda lise dönemine dayalı temel olduğundan kaygının yersiz olduğunu düşün. Özellikle eğitim gördüğün alan konusundaki kitapları çok okuyarak işe başlayabilirsin. Okuduğun kitaplardan aldığın bilgilere dayalı arkadaşlarınla konuşmalar ve tartışmalar yapmalısın. Asla yorum yapmak adına bilgisizce tartışmalara girme, bu sende hayal kırıklığı oluşturur. Fikirlerini ifade edebileceğin ortamların olmadığı durumlarda sanki biriyle konuşuyormuş gibi yazılar yazmak, düşünme ve ifade etme gücünü geliştirecektir.

Ders çalışırken konuyu en az iki kez okumalı ve kısa notlar çıkarmalısın. Lise dönemindeki gibi okuldan sonra mutlaka günlük işlenen dersleri tekrar etmeli, ne olursa olsun okula gitmeden önce konu hakkında bilgi sahibi olmaya özen göstermelisin.

Unutma burası üniversite, sen genç eğitimci adayısın. Kendine saygı duymalı, fikir oluşturacak programlar izlemeli, bulunduğun ve konuştuğun konuların sana yakışır olmasına dikkat etmelisin. Başarılar.


GENÇ'ın Yazısı.