Mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor sıcaklar. Yok, yok, şikayet yok. Hal böyle olunca evin içinde dolaşırken insanın ilgisini çeken tek dolap, buzdolabı oluyor. Yaz mevsimi tatillerle anılsa da en çok yoran mevsim gibi gelir bana. Neyse, gelelim sadede. Soğuk ve ev yapımı içecek tarifleri vermek istiyorum bu sayıda. Misafirlere, ev halkına ikram edin. Kendiniz için. Tarifler Portakalağacı’ndan.

Çilekli Limonata: Yıkayıp saplarını kopardığınız yarım kg çileği, 2 tatlı kaşığı toz şekerle beraber blendırdan geçirin.

Her bir bardağa 3 yemek kaşığı çilek püresi, 4 yemek kaşığı limon suyu, dilediğiniz miktarda şeker, buz ve soda koyup servis yapın.

Buzlu Naneli Elma Çayı: Önce porselen bir demliğe biraz sıcak su doldurup boşaltıyorsunuz. Sonra 3 yemek kaşığı naneyi, 2 demelik çay poşetini ve 1 limon kabuğu rendesini demliğe koyup üzerine 570 ml. kaynar suyu ekliyor ve 20 dk. demlenmeye bırakıyorsunuz. 20 dk sonra demlenen çayı bir sürahiye süzüyor, üzerine 2 elma rendesinden çıkan suyu ve 1 limonun suyu ile 10 buz kalıbını ekliyorsunuz. Kalan 10 buz kalıbını 4 bardağa paylaştırıyor, bardaklara doldurduğunuz çayları nane yaprakları ve limon dilimleri ile süslüyorsunuz.


Rabia Gülcan Kardaş'ın Yazısı.