M. Emin Kul

Bilinen fıkradır; Laz siyasete giriyormuş, sen deli misin diye sormuşlar, laz da, şart midur demiş ya. Malum; meclis başkanı sivil ve dindar bir cumhurbaşkanı seçilecek deyince birileri ayağa kalktı:

- Vay bu nasıl lakırdıdır, bu makam için söylenen şarta bak! Cumhurbaşkanı olmak için dindarlık şart mıdır diye başladı. E peki biz de soralım:

- Bu makam için dindar olmamak şart mıdır?

Eski Maocular Yeni Mayocular!

Geçen ayın en ateşli tartışmalarından biri de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait bilboardlara mayolu resim konup konmayacağına ilişkindi. İroniye bakın ki bilboard özgürlükçüleri aynı zamanda başörtüsü yasakçılarıydı. Kamusal alanda başörtülülerin kendisine tahammül edemeyenler mayolu resimlerin hakkını arıyor. İleride kıyafetimize karışırlar sendromuyla bugün başkalarının kıyafetine karışanlar yasakçılık konusunda İran`la yarışıyorlar. İster misiniz bu birleşme furyasında bizimkiler Ahmedinecad’a da yasakçılık konusunda birleşme teklif etsin.

Arılar Niye Ölüyor?

Tüm dünya Amerika’daki bal arılarının yaygın ölümü ve Anştayn’ın bunu dünyanın sonu olarak yorumlamasıyla meşgulken bizde de arı amblemli parti, son yöneticileri tarafından siyaset mezarlığına yollandı, küreselleşme dedikleri böyle bir şeymiş demek.

Kriz Bitiren Teklif!

Cumhurbaşkanını yargı kararıyla meclis seçemedi, birileri halkın seçmesine de karşı. Halk seçmesin vekili seçmesin derken dayatmalı sistemden uzatmalı başkanlık sistemine geçmiş olduk. İster misiniz irili ufaklı dernek mitinglerini tüm halkın sesi ilan edenler, o meydanda oylama yapıp gelenlere yeni başkanı seçtirsin! Bakalım anayasa hukukçuları bu yeni teklifi kitaba uydurabilecekler mi?


GENÇ'ın Yazısı.