Saifuddin Ailesi -Brunei

Brunei oldukça küçük bir ülke fakat gelenekleri kültürleri çok zengin. Brunei’deki düğünlerin en büyük karakteristik özelliği muhtemelen Brunei nüfusunun oldukça az olmasından ötürü tüm düğünlere tüm ülke halkı davet ediliyor. Ve bir düğün  esnasında neredeyse resmi tatil ilan edilmiş gibi oluyor ve Brunei sınırları içerisinde evlenen çift hangi ülkenin vatandaşı olursa olsun Brunei sultanının huzuruna çıkmak zorunda.

Bu zorunluluk rahatsız edici bir zorunluluk değil, çünkü sultan yeni evli çiftlere büyük çaplı hediyeler takdim ediyor. Ahmad ve Hafizah Noor çifti, Brunei’de evlenerek yuvalarını kurmuşlar. Ahmad ve Hafizah Noor’un düğünleri de bu geleneklere göre gerçekleştirilmiş. Ahmad Brunei vatandaşı, Hafizah Noor Malezyalı bir  ailenin kızı. Düğünleri diğer ülkeler için oldukça lüks bir düğün olmasına karşın Saifuddin çiftinin yaptığı harcamalar oldukça az.

Bunun en büyük sebebi Brunei sultanının gençleri evlenmeleri için birçok kolaylık sağlaması. Brunei sınırları içinde bir  ömür yaşamak kaydı şartıyla, yeni yuva kuranların evlerinin tüm eşyalarının alınıp yerleştirilmesi ve eğer işsizlerse damat ve geline iş bulunması da bu kolaylıklar arasında yer alıyor. Ahmad Saifuddin normalde mahalli gazetecilik yapıyormuş fakat bu  düğünden sonra sultanın fotoğrafçılığına terfi ettirilmiş. Sultanın yüzlerce fotoğrafçısı varmış ve sultanın neredeyse her saniye fotoğraf çekilerek kayıt altına alınıyormuş. Hafizah Noor’a da bir iş bulunmuş ancak gelinin ailesinin gelir düzeyi oldukça iyi  olduğu için kızlarının çalışmasını istemiyorlarmış.


Musa Yay'ın Yazısı.