Tarık Ailesi-Endonezya

Muhammed ve Amalina çifti Endonezyalılar ve Endonezya’da evlenmişler. Düğünleri gelin Amalina’nın babası geçmişte vefat ettiği için, babasının kabrinin bulunduğu mezarlığı ziyaret ederek başlamış. Düğün içerik olarak bir takım ziyaretler ve finalde kıyılan nikâhtan ibaret. Bu ziyaretler sırasında damada ve geline en çok çocuklar eşlik ediyor.

Çiftin üzerinde onları güneşten ve yağmurdan koruması için düğüne özel hazırlanmış şemsiyeler dolaştırılıyor. Bu şemsiyeleri çifte eşlik eden çocuklar olimpiyat meşalesi taşır gibi elden ele gezdiriyorlar. Tarık ailesinin nikâhında diğer ülkelerdeki nikâhlardan farklı olarak nikahta çocuklara şahitlik ettirilmiş. Bu Endonezya’da bütün düğünlerde yapılan bir uygulama değilmiş tercihe göre yapılabiliyormuş. Çocukların nikâh şahidi olarak tercih edilmesinin iki nedeni varmış.

Bu nedenlerden ilki, çocukların günahsız olduğu için çocukların şahitliğinin daha değerli olduğunun düşünülmesi, diğer neden ise nikâha katılan çocukların evlenen çiftin de güzel, sağlıklı çocukları olması için uğur getirdiğinin düşünülmesi.


Musa Yay'ın Yazısı.