Zafer Çoşar, Uygulamalı Psikoloji Bilim Uzmanı

Oruç tutmaktan mana nedir? Oruç tutmak aç kalmaktan çok daha öte bir şeydir. Yemek yememek orucun olsa olsa yüzde birine denk gelir. Yani yüz parçasından bir parçadır. Diğer kalan kısım ise insanın kötü duygularını temizleyebilmesi, negatif heyecanlarını engelleyebilmesi ve en önemlisi sükuttur. Hatta daha da iddialı bir şekilde söyleyecek olursam, oruç tutmanın yüzde %1`i yemek yememektir, %99`u konuşmamaktır. Yani malayani konuşmamaktır. Çünkü sükutta hikmet gizlidir ve dil mutlaka kontrol edilmesi gereken bir organdır.

“Ramazan Bir Rahmet Oluyor”

Fatih Yar, Bilgisayar Mühendisi

Oruç manevi açıdan muhakkak etkiliyor beni. İbadetinizi daha huşu içinde ve daha da severek yapıyorsunuz. Türkiye`de kendimi manevi bir atmosferde hissediyorsunuz. Ramazan bir rahmet oluyor.

“Açlık Hissi Şuura Yansıyor”

Alim Zafer, Üniversiteye hazırlanıyor.

Bizler oruç tuttuğumuz gibi oruç da bizi tutuyor. Çünkü oruç tuttuğum zamanlarda sürekli olarak bir açlık hissi oluyor. Bu da sürekli bir ikaz gibi geliyor bana. Bu sayede hal ve hareketlerimde biraz daha dikkatli davranmaya başlıyorum. Başta da dediğim gibi, açlık hissi daha da şuurlu olmama vesile oluyor.

“Keşke diğer on bir ayda da böyle olabilsem”

Selcan, Psikoloji Okuyor

Ben küçüklüğümden beri Ramazan ayını çok severim. Oruç tutmak insanı ve en önemlisi ruhu terbiye ediyor. Kendim için söylersem benim imkanlarıma sahip olamayan çok kişi var ve Ramazan ayında bu kişilere yardım etmek bir nebzede olsa onları yaşamak hatırlamak fırsatı doğuyor belki de. Bunun haricinde Ramazan ayında her şeyimize daha çok dikkat ediyoruz sanki. Ben daha sabırlı oluyorum daha çok şükrediyorum, daha sakinim, daha hoşgörülüyüm(keşke diğer 11 ayda öyle olabilsem:)

“Oruç Beni Cömertleştiriyor”

Yasir Buğra Eryılmaz

Oruç bir irade işi. Oruçlu olduğumu düşünmezsem daha kolay geçiyor Ramazan günleri. Tabii oruç sadece yemek yememek su içmemek olarak algılanmamalı. Ramazan günlerinde daha hassas oluyor insan. Örneğin, dilencilere normalde çok para vermem. Ama oruçlu iken, şefkat duygularım artıyor, acaba iftarı neyle açacak diye düşünüyorum ve daha cömert davranıyorum Diğer zamanlara nazaran manevi olarak daha çok gayret gösteriyorum.

“Oruç Yüreğimi Tutuyor”

Nilay Bozdemir, Üniversiteye Hazırlanıyor

Elimi tutar yanlışa uzatmaz, gözümü tutar harama baktırmaz. Gıybete yaklaşmışken kulağımı tutar ve fısıldar, oruçlusun ve öncesinde kulsun. O anda dilimi tutar kötü konuşturmaz. Adımımı tutar hataya saptırmaz. Yüreğimi tutar şeytana yaklaştırmaz ve yüreğimi tutar asla aldatmaz...


GENÇ'ın Yazısı.