Tebük Seferi öncesinde münafıklar Peygamberimize gelerek yalandan mazeretler öne sürdüler, savaşa katılmak istemediler. Onların hâlleri şöyle tasvir edildi Kur’ân’da:

“Eğer onlar gerçekten sefere çıkmak isteselerdi, elbette onun için hazırlık yaparlardı. Fakat Allah onların davranışlarını hoş görmeyip kendilerini engelledi ve kendilerine: ‘Oturun, oturanlarla beraber!’ denildi.” (Tevbe - 46)

Bir insan herhangi bir şeyi gerçekten istiyorsa, ortaya “irade” koymalı, “kıpırtı” içinde olmalı. Bir şeyi gerçekten isteyen oturmaya razı olmaz, harekete geçer, söylemekle yetinmez, eylem içinde olur, temenni kendisini kesmez, fiilen çaba ortaya koyar.

GENÇ’te yıllardır bir şey yapmaya çalıştıysak işte bu çabayı muhafaza etmektir diyebilirim. Dile kolay 10 sene oldu. Biz hep o kıpırtı ile, yüreğimizden kopup gelen o coşku ile yürüdük, çok zaman yerimizde duramadık, bazen taştık, bazen haykırdık, bazen hislendik, bazen dişlerimizi sıktık, ama öyle ya da böyle hep bir şeyler yapma gayretinde olduk. Çünkü şunu fark ettik ki gönlümüzün akmadığına gözümüz bakmıyor, elimiz kalkmıyor. O yüzden hep gönülle yöneldik neye yöneldiysek. Gönlü merkeze aldık, gönlü merkez bildik.

Elinizdeki sayı yeni yılın ilk sayısı. Tam 120 sayıyı geride bıraktık; mübarek olsun. Bu vesile ile 111 dostumuza “GENÇ sizin için ne anlam ifade ediyor” diye sorduk. Sağolsunlar, gönüllerinden geleni paylaştılar. Onlardan gelenlerin ilk kısmını bu sayıda paylaşıyoruz.

GENÇ’te her yeni dönem yenilikler demektir. Yine mizanpajımızı yeniledik mesela. İlk yıllarımızın efsane bölümlerinden Hayrola tekrar aramıza döndü. Mehmet Emin Okur hocamıza bizi kırmayıp aramıza tekrar katıldıkları için teşekkür ediyoruz.

Yeni dönem hediye kitabımızı Tarih Gastesi editörümüz Sinan Özgenç hazırladı. 15 Temmuz sonrası Yeni Türkiye’nin gençlerinin çok seveceği bir kitap bu: İslam Mücahidlerinden 365 Kahramanlık Tablosu. Umarız istifade edersiniz.

Biz GENÇ olarak zalimlerden hesap sormanın, vahşilere dur demenin, mazlumları sarıp sarmalamanın, garipleri kucaklamanın hayatın esas anlamı olduğunu söyledik hep. Her yeni yıl, her yeni sayı bizi bu ideale biraz daha yaklaştırsın diyedir dua ve temennimiz.

Gelecek sayıya kadar Allah’a emanet olunuz.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.