Kahraman Bitmez Bizde!

GENÇ okuyucularına güzel bir müjdemiz var. Tarih Gastesi Editörümüz Sinan Özgenç’in hazırladığı İslam Mücahidlerinden 365 Kahramanlık Tablosu isimli hediye kitabımız 11. yılımızda GENÇ’e abone olan herkese hediye! Kahraman bitmez bizde! Hediye kitabımızın kalplerde İslam aşkına, iman şevkine, dirilişe ve cesarete vesile olacağına inanıyoruz. Şimdiden hayırlı mübarek olsun

Üç Soru - Üç Cevap

Genç Gönüllü olmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Sitemize bekleriz, oradan bize ulaşabilirsiniz: www.gencgonulluler.com

Yazım derginizde yayınlanır mı?

Önce Metin Karabaşoğlu gibi bir ustanın rahle-i tedrisinden geçmenizi tavsiye ederiz: [email protected]

Eski sayılarınızdan gönderebilir misiniz tanıtım amaçlı?

Mustafa Kızılkaya size yardımcı olabilir: [email protected]


İnsanı İnsan Yapan Değerleri Savunuyor!

Ömer Faruk Özbil

En güzel yemek usta bir aşçının elinden çıkan ya da en lüks restoranda yenilen yemek değil uzun süre aç kalıp bitap düştükten sonra yenilen yemektir. Malumunuz üzere her şey zıttı ile kaimdir. İşte Genç Dergi bende tıpkı bu misaldeki gibi zıttın kaimliğini ifade eder.

Bundan dört sene önce bir büyüğümüzün daveti üzerine katıldığım GENÇ buluşmasında tanıştığım GENÇ ailesi ile birlikteliğim dergiyi düzenli takibim ile daha da sıkı hale geldi. Ve bu süre zarfında anladım ki ses değil fikir yükseltmek, okumak, öğrenmek kısacası dert sahibi olma mücadelesi insanı zıttı olan boşluğa düşüp gereksiz meşgalelerle vakit kaybetmekten alıkoyuyor.

Peygamber Efendimiz’in, “Yöneticilik; idare etmek, bir arada tutmaktır” hadis-i şerifi düsturuyla hareket eden Genç Dergi tüm yararlı fikirlere ve her kesimden farklılıklara sahip insanlara kapısını açıp, şu günahların yağmur olup yağdığı, insanları esir aldığı vakitte tıpkı afet anındaki toplanma merkezi gibi sesini değil fikrini yükseltmek isteyen herkesi bünyesinde toplamayı başarmıştır.

İşte; insanı insan yapan değerleri savunduğu için, kaliteli ve donanımlı insan olma yolundaki mücadelede biz de varız dememizi sağladığı için Genç Dergi’yi seviyoruz.


GENÇ: Hayatımdaki Umut!

Hilal Keleş

“GENÇ” denince zihnimde kopan fırtınalarla savrulan bahar yüklü damlalar dolar gözlerime. “Genç”lik bu baharın en verimli yağmurlarının, ömrün en taze topraklarına aşkla işlendiği, hayallerin hayatları süslediği deli çağın adıdır. GENÇ, binlerce baharın, binlerce ömrün taze toprağına salındığı saf, arı, öz bir tohumdur benim baharım ve toprağımda da. Binlerce hayalin kalbinde çarpan yüce ve kutlu bir hayalin vakarlı ve ağır adımlarının heyecan saçan ayak sesleridir. GENÇ denince yol düşer hatrıma, yollar düşer hatrıma. Yürümek için can attığım; lakin yalnızlık ve güvensizliğin yoldaşlığıyla adımlamaktan çekindiğim yollar. Bu yollar ki ahir zamanın sancılı ve çetin doğumlarını Saadet Asrı’na bağlayan, bu yollar ki doğruyu yanlıştan; Hakk’ı batıldan ayıran yollardır. Gençliğin rotasını yitirmek üzere olduğu, girdaplara boğulan bu kararmış, karartılmış denizlerde Genç Dergisi’nin soluğunu Kur’an ve Sünnet’ten alan heyecan dolu, umut kadar mavi ve sevda kadar kara mürekkebi Hakk’ı batıldan ayıran bu nezih yolda, lezzetini samimiyetinden alan bir azık benim için. İlk emrin sonsuz muhatabı olan bizlere “oku”manın derin ummanlarında akıl ve erdemin birleştiği ufukları cümlelere döken, günü ve güne doğanları pencereden ilk ışıklarla haber veren bir muhbir. GENÇ benim için hayatımdaki umut, lezzet, tat ve en önemlisi hareket. Elhamdülillah, GENÇ’in iman ve heyecan dolu genç kalpleriyle aynı yöne kanat çırparak Rabbimizin izni ile rüzgarların yönünü değiştirmek için kanat çırpmak nasib oldu. Benim için “hareket ve bereket, inanç ve aksiyon, gençlik ve Arş’ın Gölgesi” gibi hayati kavramların hayata aktığı ağırlık ve vakasına usul usul, İMAN ve heyecanıyla duyulmayan bir çağlayan. Rabbimizden rızasını ve muvaffakiyetini niyaz ediyor, GENÇ’in şükrünü hiçbir zaman eda edemeyeceğim sayısız nimetlerden biri olarak hamd ve dualarla kabul ederek yolumuza İMAN, İHLAS ve HEYECANLA devam etmeyi diliyorum.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.