GENÇ Dergisi Ekim 2006’da yayın hayatına merhaba demişti. Geride tam 10 sene kalmış oldu. Dergimizin 11. yılında “GENÇ’i nasıl bilirsiniz, GENÇ’le ilgili duygu ve düşünceleriniz nelerdir” diye sorduk 111 kişiye. Bu sayımızda, verilen cevaplardan bazılarını paylaşıyoruz sizlerle.

GENÇ Zorlukla Baş Etmeyi Göze Aldı

Ahmet Murat

GENÇ Dergisi benim için hep İslam kültürünün genç kuşakla bağlantısına emek veren bir yayın oldu. Burada kastettiğim İslam kültürü, donmuş, üzerine söylenecek söz kalmamış olan, bir on ikinci yüzyıl Bağdat kültürü değil. İslam kültürü dediğimiz olguyu bugün de üretmeyi sürdürüyor Müslümanlar. İşte GENÇ Dergisi, halihazırda üretilen bu kültüre dikkat kesildi diye düşünüyorum.

Bir diğer husus, GENÇ Dergisi’nin teklif ettiği dille ilgili. Bu dilin kıymetli olduğunu ve sonradan başka bazı “genç” dergilere de ilham verdiğini görüyorum. Atak, kafa dengi, neşeli bir dil bu. Hem İslam kültürü ve ahlakı deyip hem de böyle bir dili ölçülü bir şekilde kullanmak kolay değildi. GENÇ, bu zorlukla baş etmeyi göze aldı.

GENÇ’e Allah’tan muvaffakiyetler dilerim. Yolu açık olsun.


GENÇ’in Varlığı Çok Değerli

Erol Erdoğan

GENÇ Dergisi’ni duyalı çok, tanışalı az oldu. Eskiden derginin kapaklarını veya yapılan alıntıları farklı mecralarda görür “Helal olsun, güzel dergi çıkarıyorlar” derdim. Sirkeci Tren Garı’nda düzenlenen Dergi Günleri’nde GENÇ’in hem kendisi ile, hem de onu her ay okuyucuya ulaştıran ekiple tanıştım. Daha çok sevdim. Sonrasında dergiyi nerede görsem sayfalarında daha içten dolaşır oldum. Dergileri diğer yayın türlerine göre daha fazla önemsiyorum. Gazeteler, haber dergileri, kitaplar dijitale erkenden mağlup olabilir ancak edebiyat ve düşünce dergileri bu savaşta kolayca yenilmeyecek. Çünkü düşünce ve edebiyat içerikli dergiler ‘fikri’ hareketliliğin zemininde doğuyorlar. Matbuatın dijitale karşı her gün zemin kaybettiği bir dönemde durmadan yeni dergilerin çıkıyor olması din, medeniyet, insanlık adına ümitvâr olmamız için ciddi bir gerekçedir. Bu sebeple GENÇ Dergisi’nin varlığını hem gençler hem de yayın dünyamız için çok değerli buluyorum. Genç Dergisi’ne 11. yılında başarılar dilerken, dergi ekibini tebrik ediyorum.


Zihinsel Konforu Sarsıyor

Cihan Aktaş

GENÇ Dergisi’nin yıldönümü heyecanlarını birkaç satırla da olsa paylaşıyorum. Yaptığı işe inanan bir çevre tarafından çıkarılıyor, yazarlar arasında metinlerini takip etmeye çalıştığım imzalar var. İlk çıktığı yıllarda kızım da yazarları arasındaydı. Geçen yıllar içinde dergi kendini çok yeniledi. Daha yaşlı kuşaklar, gençlerin yozlaştığından söz eder hep. GENÇ Dergisi, ilgi alanı ve bunları ifade üslubuyla bu yargıları tartışmalı hale getiren önemli bir pencere. Gündemiyle gençlere zihinsel konforları sarsacak ve bir kaygı, bir amaç için harekete geçirecek pencereler açıyor.

Ayşegül Genç’in olguları sürekli yeniden tarif etme çabasını yansıtan “Yeniden kucakla güneşi” başlıklı yazısı aklımda kalan yazılardan biri. Kervanın yolda düzene sokulmasına alışkın bir toplumuz, GENÇ Dergisi’nde bu alışkanlığın nasıl değiştirebileceği üzerine kafa yorduran yazılar geniş yer tutuyor. Süleyman Ragıp’ın sorduğu “Fatih yaşasaydı neyi fethederdi?” sorusuna verilen cevapları hatırlıyorum; gençliğin eleştirel düşünceye hiç de uzak durmadığını gösteriyordu. H. İbrahim Kurucan’ın fotoğraf okumaları merak uyandırıyor. Rabia Gülcan Kardaş derginin son sayısında gençlerde izlediği bir tür can sıkıntısıyla ilgili üzüntüyü irdeliyordu. Kötüleri suçlamakla zaman harcamaktansa iyiliği temsile kafa yormak dergide sık vurgulanan bir tema. Atıfta bulunacak, değinilmesi gereken ne çok isim ve başlık var… Akılda kalıcı, ufuk açan değerli yazılarla dolu nice yıllar GENÇ Dergisi’ne.


GENÇ Bir Okul Görevi Üstlendi

Halil İbrahim İzgi

GENÇ Dergisi kurulduğu günden bu yana dergicilik alanında bir okul görevi üstlendi. Yayın ilkelerinin tutarlılığı, yayın kalitesinin yüksekliği matbuat alemine yeni adım atan genç arkadaşlarımız için önemli bir fırsat oluşturuyor. Ele aldığı konuları çok yönlü şekilde incelemesi bugünün ihtiyaç duyduğu cevaplara erişmenin yanı sıra yarına not bırakma imkanı tanıyor. Editöryal hassasiyetler sebebiyle yazılar arasında nitelik bakımından dalgalanma yaşanmıyor. Bu da takipçiler için rahat bir okuma izleği anlamına geliyor. Öte yandan GENÇ’in dergi kabuğunu kırarak sosyal girişimleriyle Türkiye ve dünyadaki gençlerle kucaklaşması dinamizminin göstergesi. 10 sene bir dergi için önemli bir eşik olsa da bir nesil yetiştirmek için erken sayılabilecek bir süre. Ancak sonraki on yıllarda kaydedilecek gelişmeler de ilk on yılda atılan tohumların ürünü olacak. Bu vesileyle GENÇ’in nice on yıllara ilk günkü GENÇ’liğiyle erişmesini temenni ederim.


Maşallah Barekallah

Bestami Yazgan

Birkaç yıldan beri konuşmalarımda merhum Mehmet Akif’in bir beytini biraz değiştirerek okuyorum:

“Sahipsiz olan geçliğin batması haktır,

Sen sahip olursan bu gençlik batmayacaktır.”

Evet, gençlik vatanla eş değer hâle gelmiştir. Teşhisi doğru koymak kadar tedavi yollarını göstermek de gerekir. Peki, gençliğe nasıl sahip çıkacağız? Onların elinden nasıl tutacağız? Bu sorular karşısında boynumuzun büküldüğü bir sırada GENÇ Dergisi karşımıza çıkıyor ve “Ben bu işe talibim” diyor. Bu bir gençlik hevesi olabilir mi, duygusu geçiyor içimizden. GENÇ’ler on yıldan beri sözlerinde durarak bize hâl ile cevap veriyorlar. Maşallah, barekallah, diyelim efendim…


Dipdiri Devam Ediyor

Ahmet Taşgetiren

Müslümanların, gençlerin dilini anlayan ve onlara hitap eden bir dergisi olsun. GENÇ, bildiğim kadarıyla bu ihtiyacı karşılamak için yola çıktı. İyi ki de çıktı. 11 yıl olmuş. Helal olsun. Dipdiri devam ediyor. Her sayısında kendine özgü bir mesajı genç yüreklerle paylaşıyor. Kültür sanat alanında birçok simayı GENÇ Dergisi’nin kapağında sayfalarında tanıdım diyebilirim. Yazılardaki delişmen dil, Müslümanların bağrında yaşayan farklı bir hazineyi bizlerle buluşturdu.

GENÇ Dergisi’nin farklı kültür-sanat formlarında hayata doğması lazım. Yani GENÇ Dergisi ile hayatın farklı alanlarındaki beklenti ortaya çıkıyor. Demek var, öyleyse başka formlar halinde neden çıkmıyor sorusu soruluyor ister istemez. 11 yıl, kalıcılığın da ifadesi. GENÇ, kendine özgü ve derin bir hat oluşturdu. Kutlarım. Başarılar dilerim.


Daha Nice Gönüllere Dert Götürsün

Emre Topoğlu

Bir dergi düşünün, aslında sadece bir dergi olmasın, bir hayal olsun, gerçekleştirmesi çok zor olan... Bir dergi olsun ama aynı zamanda bir söz olsun, Hakk’a adanmış bir haykırış olsun... Bir kişi, bin kişi olsun... Gönüllü olsun ama gönülden olsun... Genç olsun ama tecrübeli olsun... Yani ilk işi olsun ama CV’si dolgun, iş deneyimi fazla olsun... Öyle bir dergi düşünün ki sabah namazı serinliğinde ama akşam namazı yumuşaklığında olsun... Dertli olsun, dert dağıtsın, çırpınsın, didinsin ve hatta debelensin bir şeyler değişsin diye... Hiç olmadı tarafı belli olsun...

Birçok kurumun, kuruluşun, topluluğun, kalabalıkların taşıyamayacağı yüklere talip olsun... Şimdi bir dergi düşünün, birçoklarını sayfalarında büyütsün... Sadece büyütmesin, bir dava uğruna yürütsün ve hatta koştursun... Kısacası bir dergi düşünün... Ya da en iyisi düşünmeyin, zira öyle bir dergi zaten var ve adı GENÇ... Yolu, bahtı, ömrü açık olsun...Daha nice gönüllere dert götürsün...


Geleceğin Mimarlarına Selam Olsun

Selman Tan

15 Temmuz’dan sonra yayınlanan Ağustos ve Eylül nüshaları bana göre GENÇ Dergisi’nin kimlik kartıdır. Her bir yazısı 15 Temmuz’un şehit ve gazilerinin tercümanıydı. Onların imanının, cihadının, aksiyonunun haykırışıydı. Mücahitlik manifestosu gibiydi. Kuru bir nara değil edebi diliydi. Nasıl milletin sadrından fışkıran 15 Temmuz mücahitlerine şükrettiysek GENÇ Dergisi’nin şuurlu gençlerinin varlığına da aynı şekilde şükrettim.

Vesikanızı tarihe bırakmanız veya amel defterlerinize kaydederek ahirete göndermeniz zaten hayat anlayışımızın tabii neticesi, ben içinizdeki diri ruha şükrettim. Öfkeniz ile merhametinizin, heyecanınız ile ibadetinizin, ameliniz ile ihlasınızın dengeli terkibine İslam Milleti’nin ihtiyacı var. Hepiniz yeni gençlerin tohumlarısınız. Pınarınızdan gençler daim nasiplensin. Cihat aşkıyla hep genç kalın. Geleceğin mimarlarına selam olsun.


GENÇ, İki Zıt Kutbu Bir Araya Getirmiştir

Mehmet Akif Karayel

Bence GENÇ’in iki temel ilkesi var: Özgürlük ve özgünlük. Hem derginin hem de GENÇ ekibinin bu iki ilkeyi de yakaladığını söyleyebilirim. Bunu dergiyi her elime aldığımda ve okumaya başladığımda fark etmişimdir. Kapağından muhtevaya, seçilen bölümlerden yazar kadrosuna kadar özgün bir çizgi üzerinde seyrediyor GENÇ.

Doğrusu, GENÇ’i hep orijinal bulmuşumdur. Her şeyden önce, idealite ile realiteyi aynı anda yakalamak, evrensel hakikat ve içinde bulunduğumuz zamanın gerçekleri adına apayrı bir öneme sahiptir ve bu iki zıt kutbu bir araya getirmek de hayli zordur. İşte tam da bu yakalayışın GENÇ’i seçkin bir yere taşıdığını söyleyebilirim.

Tebrik ediyorum ona emek ve gönül veren herkesi. Ve geride bırakılmış nice on seneler diliyorum...


Genç Daima Genç

Ali Görkem Userin

GENÇ Dergisi’nin onuncu yılını tamamlamış olması oldukça sevindirici. Maşallah diyorum evvela. 2000’li yıllara kadar, doğrudan gençlere hitap eden süreli yayınlar yok denecek kadar azdı. Çocuklara yönelik olanlar da maalesef kısa süreli oldu. Bundan dolayı, GENÇ’in bitmeyen enerjisi ve dinamik içeriği her koşulda takdire şayan.

En başından bu yana GENÇ’in temel işlevi nesiller arasında samimi bir köprü kurmasıydı. Üstelik bu köprü sadece gençlere süregelen bir birikimi aktarmakla yetinmedi, aynı zamanda yetişkinlere gençlerin dünyasına ve hayata bakışına dair mühim ipuçları da sundu. İslam dünyası, tarih, kültür, ustalar ve öncü şahsiyetler derginin her sayısında derinlemesine ve farklı cepheleriyle işlenen konu ve alanlardı. Bu yüzden, on yıldır zengin ve renkli içeriğiyle bir okul işlevi de görüyor GENÇ Dergisi.

On yıldır GENÇ’e emek veren tüm dostları canı gönülden kutlarım. Allah onlardan razı olsun, emeklerini zayi etmesin.


GENÇ’te Olmak Beni Mutlu Ediyor

Adem Özköse

Gençlik bir yaş dönemi veya pazu işi değildir. Gençlik bir irade, aşk, ruh işidir. Bizim GENÇ Dergisi ise ebedi gençliğe kafa takanların, hep genç kalmak isteyenlerin dergisi. GENÇ’te yazmaya başlayalı artık 2 seneyi aştı. GENÇ Dergisi’nin yazar kadrosu içinde bulunmak beni gerçekten mutlu ediyor ve bu dergide büyük bir zevkle yazıyorum. Dergi bürosunu her ziyaret edişimde ise içim açılıyor, gönlüm ferahlıyor. Ucundan kenarından da olsa GENÇ ailesinin bir ferdi, bu fişek gibi delikanlıların arkadaşı olmak beni son derece mutlu ediyor. Derginin her yeni sayısını elime alışımda ise acayip heyecanlanıyorum. Her zaman derginin yazılarını en geç gönderen yazarlarından olup Süleyman Ragıp’ı bir hayli uğraştırsam da GENÇ Dergisi’yle arkamızda güzel bir eser bıraktığımızı düşünüyorum.


Bu Gençliğe Bin Selam Olsun!

Hadi Turus

Okudukça bedenen olmasa da ruhen genç kalmamıza sebebiyet veren GENÇ Dergisi ve ekibinin ebedî gençliği bulma derdi ile dertlenen, yaptığı ve yazdıkları ile hem kendisini hem de çevresini dinç ve genç tutmaya çalışan, edep dairesi içinde fakat dünya genelinde nerede bir dertli, nerede bir gönlü kırık varsa merhem olmak için faaliyet yürüten bir avuç göklere sığmayan gencin 10 yıllık serüveni bizlere ve geleceğimize umut oluyor… Allah onlardan razı olsun. İsminin hakkını Hakk doğrultusunda veren bu gençliğe bin selam olsun!


Umarım Uzun Yıllar Devam Eder

Mehmet Erken

GENÇ Dergisi (ve ekibi), 2000’li yılların nadir gençlik dergilerinden ve oluşumlarından bir tanesi. Bu özelliği bile tek başına yetebilir. Ama gündemi takibi, gençlerin ilgileri ile rabıtasını hiç koparmaması da hem onun bugüne kadar devam etmesini sağlayan hem de her dönem ilgi çekmesini sağlayan özellikleri bence. Zor bir alanda zor bir iş yapıyor GENÇ. Umarım atalete ve rehavete düşmeden, istikrarını kaybetmeden uzun yıllar devam eder. 


İsmi de Cismi de Genç

Mikail Türker Bal

GENÇ Dergisi gençlerin gönlüne nereden dokunacağını bilen dergi! İsmi gibi cismi de hep genç kalacak dimağlar tarafından yoğrulan, tam da günümüz gençliğinin ufkunu aydınlatan bir çerağ hükmündedir. Göz var fakat ışık yok ise göz de hükümsüzdür. Bizim aydın gençliğimizin yetişmesindeki rolü gittikçe artan ve topluma yansıması da gittikçe büyüyen GENÇ Dergisi’nin ilelebet var olmasını diliyorum.

Başarılı GENÇ Dergisi ekibini de kurdukları bu kuvvetli kardeşlik bağı için ayrıca kutlar, daha nice fetihler nasip olmasını can û gönülden arzularım.


Okunan Dergi

Veysel Atmaca

Bendeniz GENÇ Dergimizin ilk sayısından bu tarafa bu organizasyonun merkezinde olan biriyim. Dergi abonelerimizle ve okuyucularımızla en sık görüşen birisi olarak gençlerimizden almış olduğum olumlu tepkiler beni mutlu ediyor. GENÇ Dergimizin abone sayısının daha da artarak devam edeceğine inanıyorum.

11. yılına giren GENÇ Dergimiz’in sadece abone olunan bir dergi değil okunan bir dergi olduğunu ve okuyan gençlerimize yön verdiğini düşünüyorum. Rabbim yardımcımız olsun.


Genç Nümayişsiz Bir Okul

Ali Ayçil

GENÇ Dergisi açık fikirliliği, kültürün önemini kavramış olması ve istikrarıyla bir anlamda gençlere örnek oldu. Ayrıca, edebiyatın, düşüncenin, sanatın üsluplu kalemlerini sayfalarında ağırlayarak, nümayişsiz bir okul vazifesi de gördü. Hayatın an be an değiştiğini, yeni kuşakların yeni heveslerinin de olabileceğini dikkate alarak, hep canlı kalacağını ve daha uzun zaman yayınını sürdüreceğini düşünüyorum. Bu vesileyle nice on yıllar kalemler için ev olmanızı temenni ediyorum. Emeği geçen herkesi kutluyorum. 


GENÇ, Cem Olmaktır

Said Yavuz

Bir derginin mecmua olması için kanaatimce iki husus önemlidir. Birincisi Türkiye’nin geleceğine dair sözü bulunan ve kendi kaderini ülkenin kaderinden ayrı görmeyen münevver insanların o dergiyi meramlarını anlatmak için seçmiş olmalarıdır. GENÇ Dergisi’nin söyleşmek için seçtiği ya da GENÇ’i seçen isimlere baktığımızda bunu açıklıkla görüyoruz. İkinci olarak o dergiden bir hareket doğuyor mu? Yani orada bulunanlar ne kadar aynı mefkûre için cem olmuşlardır? Yazıp çizen insanların yanında ondan daha fazla GENÇ’in ahlaklı ve karakterli nesil davası için çalışan güzel insanlar var bu çatı altında. Mecmua bir okul oluşumunu da birlikte getirmeli. Derginin bünyesinde İstanbul’da bir genç yazar kalemini açarken diğer bir genç, Afrika’nın köylerinde mazlum insanlara yüreğini açmaktadır. İşte cem olmak budur. Yazının harekete dönüşmesi. Saydığım hususların hepsi şükür ki uzun gayretler sonucunda GENÇ’te vücut buldu. GENÇ, gündemi yarın da okunabilir bir dille takip ettiği sürece yolundan şaşmayacaktır. Çünkü bütün gündemlerin üstündeki gündeme ayarlı bir göz daima hikmetle bakacak hikmetle görecektir.


Genç: Dert Kürsüsü

Nevzat Çiçek

Bazı dergiler vardır okuldur.

Bazıları hocadır, cemaattir, dert kürsüsüdür. Duygusal sığıntı limanıdır... Evin bir köşesinde çocuğunuzla paylaştığınız göz ucuyla bitirse de alayım dediklerinizdendir...

Ne kadar yaşlansak da genç kalandır... Gurbette bir yeri ziyaret ettiğinizde sehpanın başında gördüğünüzde evinizin bir parçasını görür gibisiniz.

GENÇ Dergisi benim için bütün bu vasıfları içerisinde barındıran bir kürsü gibi... Bazen Tanzanya’da bazen Üsküdar’da bazen Türkiye’nin değişik yerlerinde karşılaştığım, okumaktan büyük keyif aldığım bir okul...

Bu kadar güzel insanın bir araya gelerek oluşturduğu bu derginin uzun süre devam etmesi önemli. Güzel işleri ortaya çıkarmak kadar o işlerin kalıcı olması ve devam etmesi de önemli.


GENÇ’in Heyecanı

Ufuk Kayabaşı

11 yıldır ilk günkü sevdalarıyla GENÇ Dergisi’ni çıkaran kardeşlerimin heyecanlarına her sayıda şahit oluyorum.

GENÇ Dergisi’ni zamanında baskıya yetiştirmek için gece gündüz demeden çalışmalarına, “Dergimiz baskıya girdi mi abi?”, “Ne zaman okuyucuya yetişir abi?” diyerek, GENÇ Dergisi’nin çıkışını heyecanla takip etmeleri bu sevdalarının nişanesi olarak hallerinden okunuyor.

Gençlerin sorunlarını, isteklerini, genç anlayışıyla gören ve genç çözümler sunan bu güzel ekibe hizmetlerinde başarılar dilerim. Şahsım olarak GENÇ Dergisi’nin ilk sayısından itibaren üretiminde görev almaktan onur duyuyorum ve daha nice sayılarda bu ekiple beraber bu hizmette bulunmayı Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Allah bu güzel kardeşlerimi hizmetlerinde her daim muvaffak eylesin. Vesselam...


Beden Yaşlansa da Ruh Genç Kalıyor

Ali Başkavak

GENÇ Dergisi, başarılarına her geçen gün bir yenisini ekleyerek 11 yıldır hayat sürdürüyor. GENÇ sayesinde zihnimiz 38’de kaldı hamdolsun. Bedenen biraz yıpransak da GENÇ, zihnimizi diri ve taze tutmamızın yollarını daimi artırarak bizlere nüksetmeye devam ediyor.

Nice 11, hatta 101 ve 1001 yaşlara ulaşması temennisi ile GENÇ Dergisi’nin ve GENÇ ailesinin yeni yılını en içten kalbi duygularım ile tebrik eder, GENÇ oku genç kal diyerek, derginin çıkmasına vesile olan, matbaasından, paketlemesine kadar bu uğurda ter döken kim var ise her birine ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım.


Gençlere Selam Olsun

Vahdettin Badem

“Bunun üzerine Rabbi onu (Meryem’i) memnuniyetle kabul etti; dahası onu bir çiçek gibi yetiştirdi ve Zekeriyya’nın himayesine verdi…” (ÂLİ İMRÂN-37)

Çiçeklerin yetişmesinde ve aidiyet duygusunu aşılamasında çok önemli görevler üslenen GENÇ Dergimizin uzun soluklu yayınlar sürdürmesi, İslam toplumunun temelindeki çiçekleri bir araya getirmesi bakımından Müslüman ailenin gözbebeği olması temennisini taşıyoruz.

Rabblerine ibadetle büyüyüp, yetişen gençlere selam olsun.


GENÇ'ın Yazısı.