Allah`ım, imtihanımızı en kolayından eyle… Biz kendimize güvenmiyoruz, biz ancak Sana güveniyoruz… Bizi eğer zor bir imtihanla deneyecek olursan, kaybedenler olmaktan çok korkarız… Senin yardımın bizden hiç uzak olmasın…

Bakara Sûresi`ni okumaya devam ediyorum. Allah`ın bize çok yakın olduğunu, dualarımıza icabet ettiğini bir kez daha kendisinden duymuş oldum. Bir kimse Kur`an okusa ve dese ki “ben Allah ile konuştum”, yalan söylemiş ya da hata etmiş olmaz. Bu yüzden öyle söyledim.

Rabbimiz diyor ki: “Kullarım sana Beni sorarlarsa, işte muhakkak Ben pek yakınım. Bana dua ettiğinde dua edenlerin duasına karşılık verir, kabul ederim. O halde onlar da çağrımı kabul etsinler, Bana iman etsinler. Olur ki doğru yola ulaşırlar.” (Bakara, 186)

Ne kadar inşirah verici bir beyan bu. İnsan ve Allah arasındaki ilişkinin derinliğini ve güzelliğini ortaya seren en açık belge. Pek yakınım diyor Allah`ımız. Hatta öyle bir yakınlık ki, O`ndan daha yakın hiçbir şey olamaz... Tabloyu düşünsenize: Sahabiler Efendimize Allah`ı soruyorlar… Allah da onların şahsında hepimize diyor ki: Ben pek yakınım… Uzakta değilim… Ne sosyal ne de şahsi hayatınızın dışında değilim, yürürken, otururken, internete girerken, bu yazıyı okurken sizinle beraberim, Ben pek yakınım..

Aynı sûrede, bir başka yakınlıktan bahsediyor Rabbimiz. Nedir o? Allah`ın yardımının yakın oluşu. Bu ayetin içerdiği mânâlar çok dikkatimi çekti ve okumayı bırakıp üzerinde derin derin düşündüm: “Yoksa siz, sizden önce geçenlerin hâli (musibetlerin benzeri) başınıza gelmeden cennete girivereceğinizi mi sandınız? Onlara öyle yoksulluklar ve sıkıntılar gelip çattı ve öyle sarsıldılar ki, hatta peygamber kendisine iman edenlerle birlikte: `Allah`ın yardımı ne zaman gelecek?` derlerdi. Haberiniz olsun ki Allah`ın yardımı yakındır.” (Bakara, 214)

Peygamber ve yanındakilerin “Allah`ın yardımı ne zaman gelecek?” dediklerini düşünebiliyor musunuz? İnsan bunu düşününce, kendi hâline bakıyor ve korkuyor ister istemez. O tür bir sıkıntı ve sarsıntıyı kaldırabilmek gerçekten çok zor. Gözler yılar, renk atar, nefes tükenir.. Ve Allah`a açılır eller… Allah`ın rahmetini ve merhametini düşününce cennete girmenin bir bakıma çok kolay olduğuna inanıyoruz, amenna. Ama bu ayetin bağlamında da aslında ne büyük bir şeye talip olduğumuz hatırlatılıyor. Cennetin ucuz olmadığını söylüyor Rabbimiz… Ve bizden daha hayırlıların, daha yüksek dereceli insanların bile neler yaşadığını hatırlatıyor ki, ayağımızı yorganımıza göre uzatalım. Allah`ım, imtihanımızı en kolayından eyle… Biz kendimize güvenmiyoruz, biz ancak Sana güveniyoruz… Bizi eğer zor bir imtihanla deneyecek olursan, kaybedenler olmaktan çok korkarız… Senin yardımın bizden hiç uzak olmasın…

Sen bize, bahsettiğin bu iki yakınlıktan da büyük dereceler nasip et Allah`ım…


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.