Genç Gönüllüler olarak ebedî gençlik derdiyle yola çıktığımız ilk günden bugüne, her an her ortamda gönüllü olmaya; aşkla ve şevkle etrafımıza dert aşısı vurmaya gayret ediyoruz. Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nı da bu iradeyle Afrika’da geçirdik. Gönüllülerimiz Diyanet Vakfı bünyesinde gerçekleşen programla Afrika’nın muhtelif ülkelerine gitti, kardeşlerimizle buluştu…

Gambiya’da Muhabbet Depoladık

Mehmet Halıcı / Gambiya

“Alo... Gambiya’ya gidiyorsunuz!” dediler telefonda. Hayırlısı olsun dedim, şükrettim. Vazifeye taliptik, layık da görülmüşüz. Yola çıkarken de; bir yandan yapılacak hayrın heyecanını, bir yandan da milletimizin emanetlerinin önemini hissediyordum. Nitekim maksadımız yalnızca birkaç parça eti değil, gönlümüzden gelen muhabbeti de dağıtmaktı. Öyle de oldu, gittiğimiz her yerden geriye neşe ve coşku bırakarak ayrıldık. Dönerken de canımızın sağlığını bekleyen dostlara, canımızdan evvel nice canların selamını, duasını ve tebessümünü getirdik. Böyle bir hayra dahil olup muhtaçların duası ile bereketlenmemizi sağlayan Türkiye Diyanet Vakfı’na ve vesile olan Uluslararası Genç Derneği’ne teşekkürü borç bilirim.

Beklenen Sadece Türkiye

Hasret Ali Genç / Tanzanya

Bekleyen milyonlar var. Beklenen ise sadece Türkiye… Ellerini açtıklarında semadan niyaz ettikleri yalnızca biziz. Sıcaklığı ve samimiyetiyle, tertemiz kardeşlik hissiyle, merhameti ve şefkatiyle, fedakarlığıyla milletimizdir ancak dünyayı yeniden inşa edecek olan. Biriktiren değil elindekini harcayan bir başkası daha yok. Emin olun öyle görüyorlar bizi. Bu yüzden Türkiye dışına bir kapı aralandığında hemen kafamı sokuyorum. Can atıyorum sınırları geçmeye. Aynı düşüncede birçoklarını da gördüm. Bilincimiz artıyor, sayımız çoğalıyor. Bu benim hikayem ama milletimin destanı.

Teşekkür Ederim Mozambik!

Muhammed Mustafa Kızılkaya / Mozambik

Müslüman kardeşlerimizle bir Kurban Bayramı geçirmek, onların dertleri ile dertlenmek, kalbimizde yer etmek ve kalplerinde yer edinmek gibi nice vesilelere sebep olduğu için önce Rabbime sonra da Türkiye Diyanet Vakfı ve Mozambik’teki kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bana göre muhabbet ile mütevaziliğin harmanlandığı yerdir Afrika. Her seferimiz ayrı bir heyecan oluyor. Allah herkese oralara gidebilmeyi ve hayatının bir kısmını orada infak edebilmeyi nasip etsin. Tete’den Pemba’ya, Maputo’dan Nampula’ya bekleyen o kadar çok Müslüman kardeşimiz var ki... Neden duruyoruz hâlâ? Haydi Afrika seferine, haydi gönüller fethetmeye!

Kardeşlerimiz İçin Kurban Olduk

Muhammet Mustafa Tuncay / Uganda

“Kurbanlarımız kardeşlerimiz için” dedik ve çıktık yola. Bu bayram gönüllerimizde yine ayrı bir sevinç vardı. Bizlerden kilometrelerce uzak olan kardeşlerimizle kurban bayramını idrak edecek olmamız, gönlümüze ayrı bir sevinç düşürüyordu. Evlerine uzun zamandır et girmemiş kardeşlerimizle bir bayram geçirmekten daha güzel ne olabilirdi ki. Onlarla hoş sohbetler ederek, onların sevinçlerini, hüzünlerini paylaşarak heyecanımızı muhabbetimizi ikiye katladık. Allah herkese bu coğrafyaya gitmeyi nasip eylesin diyorum. Ayrıca bana bu coğrafyayı tanıtan Uluslararası Genç Derneği’ne ve Türkiye Diyanet Vakfı’na da bir teşekkürü borç biliyorum. Sağ olun, var olun, Allah’a emanet olun.

Gana’da Tazelendim ve Dirildim

Mustafa Bozoklu / Gana

Afrika... Toprağına ilk bastığımda, bu insanlarla biz aynı dünyada yaşıyor olamayız diyerek hayretler içerisinde kaldığım coğrafya. Hayret, hizmet, himmet, şükür ve fikir kelimeleri şöyle bir anlamını tazeleyiverdi Gana seyahatim boyunca. Ve tabiri caizse dirilmeme vesile oldu… Gana’nın başkenti Accra’nın merkezine kondurulan, şehri bir nazlı gelin gibi süsleyen, Sultanahmet mimarisi ile yapılmış o güzide camii… Hikayesi ise ayrı bir buruk. Orada ömründen yıllarını sermaye olarak harcayan, oradaki kardeşlerimize malını, ilmini vakfeden devletimizden ve onun kutlu milletinden Allah razı olsun.


GENÇ'ın Yazısı.