2007 bitti. Bir sene sonra 2008`in de biteceği gibi. Yeni yıl coşkuyla karşılanırken, eskisi neredeyse "Oh be kurtulduk!" edasıyla uğurlanıyor. Oysa bir yeni (!) yılla bir eski (!) yılın tek farkı, insanlar tarafından belirlenmiş bir milatla ayrılmış olmaları. Hakikatteyse zaman bölünmez bir bütün. Ve eski bir yılı yahut bir yeni yılı, bir diğerinden iyi yapan tek şey; o dilim içerisinde bizzat bizlerin yaptıklarımızdan ibaret. İşte biz de 2007`ye bu gözle bir bakalım dedik. Bakalım geçen sene neler yapmış neler yaşamışız...

OCAK

Hrant Dink Öldürüldü

Gazeteci yazar Hrant Dink, Genel Yayın Müdürlüğünü yaptığı Agos Gazetesi binasının önünde 18-20 yaşlarında bir genç olan Ogün Samast tarafından öldürüldü. Elbette ki kınanacak bir olay. Ancak ne hikmetse bir gecede “Hepimiz Ermeni...” olduk. Olan oldu da nasıl oldu onu anlayamadık.

Türkiye’yi Sarsan Görüntüler

Cep telefonuyla çekilen görüntülerde: Türkiye’nin en büyük kolejlerinden birinin tuvaletinde; uyuşturucu çeken öğrenciler, bir süre kendilerinden geçiyor. Bazı öğrencilerse gülme krizine girerek yerlerde sürünüyor. Başörtülü veya başörtüsüz: Eğitim sistemimiz her halükarda öğrencilerin süründürülmesi üzerine kurulu anlaşılan.

LGS`de Sistem Yine Değişti

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada: "Tercih edilen okul sayısının 12`den 20`ye çıkarıldığını, ek yerleştirme yapılmayacağını, ortaöğretim başarı puanının %15`e kadar sınav puanına ekleneceğini” söylendi. Ala! Bu sitem bizi bir sene idare eder artık. Seneye de yeni değişikliği almanağa alırız.

ABD Kongresi`nde İlk Müslüman

ABD`de, muhalefetteki Demokrat Parti`nin zafer kazandığı 7 Kasım 2006 seçimleriyle oluşan yeni kongre resmen açılırken, kongre üyeliğine seçilen ilk Müslüman milletvekili Keith Ellison, Kuran-ı Kerim üzerine yemin ederek görevine başladı. Kuran üzerine mi yemin etmiş!?. Çabuk! Bu adama haddini bildiriniz! Pardon? Orası Amerikan kongresi mi? Kusura bakmayın biz TBMM sanmıştık.

ABD bu defa Somali`yi vurdu

Terörle mücadele gerekçesiyle Afganistan ve Irak`a giren ABD, aynı bahaneyle stratejik açıdan büyük önem taşıyan müslüman bir ülke olan Somali`ye de operasyon başlattı. Ülkenin Etiyopya destekli Devlet Başkanı Abdullahi Yusuf, saldırıya destek vererek Washington`un buna hakkı olduğunu savundu. Adamlar içeriden vurulmuşlar zaten. Bir de dışarıdan vurmaya gerek var mıydı?

ŞUBAT

Ortaöğretimde 5`lik Sistem Kaldırıldı

Ortaöğretimde öğrenci başarısının ölçülmesi ve değerlendirilmesinde 5`lik not sistemi kaldırılarak 100`lük sisteme geçildi. Öğrenci milletine fazla 100 vermeye gelmez. Sonra şımarıp; imam hatipliler üniversiteye girsin, kılık kıyafet, düşünceler serbest olsun filan demeye başlamasınlar sakın!

Kolada Alkol Tartışması

Tüketiciler Birliği Kayseri Şube Başkanı Mahmut Şahin, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı laboratuvarında yaptırdıkları analizde, bir firmaya ait kola içeceğinde etil alkol çıktığını iddia etti. Sonradan ortaya çıktığı yediğimiz meyvelerin içerdiğinden çok da fazla değilmiş. En azından içinde ne olduğu belli. Asıl formülü gizli olanda ne var ona bakmak lazım!

Müslümanların da Kapak Kızı Var

Hedef kitlesinde Müslüman kızlar bulunan ve her sayısında kapak kızı seçen "Müslüman Kız" isimli dergi Ocak ayında ABD`de yayın hayatına başladı. Dergi ilk sayısında Pakistan asıllı Amerikalı Wardah Chaudhary`yi (16) kapak yaptı. Olabilir. Teknik bir mesele. Her derginin kapağı olur. Ama burada haber kızın kapak olması değil. Bunun haber yapılması.

MART

Bir Üniversitede İlk Eşcinsel Kulübü

İstanbul Bilgi Üniversitesi`nde kurulan gay-lezbiyen öğrenci kulübü, Türkiye`de bir ilke imza attı. 15 öğrenci tarafından kurulan ve üniversitede paneller düzenleyecek olan kulübün üyeleri "Heteroseksüeller de bize destek oluyor" dedi. Hımm... Acaba gereçkten de heteroseksüeller mi?

İlkokulda Esrar Partisi

Cep telefonunda öğrencilerin esrar partisi... BURSA`nın İnegöl İlçesi`nde ilköğretim okulu öğrencilerinin okul tuvaletinde esrar içtikleri ileri sürülerek elden ele dolaşan görüntüler ortalığı karıştırdı. Cep telefonuyla çekilen görüntüleri izleyen yetkililer, olayın sorunlu bir öğrencinin komplosu olabileceğini söyledi. Sorunlu bir eğitim sisteminin sonucu olmasın da. Gerisi kolay.

Eyvah Çocuğum Müslüman oldu!

Son dönemlerde İslam`a hakaretin merkezi haline gelen Danimarka`da ilginç bir dernek faaliyete geçti: MIF Danmark yani Köktendinciliğe Karşı Halk Hareketi. Sebep ülkede müslüman olanların sayısının hızla atması. Tabi insanlar soruyor: Biz bu adamlara niye hakaret ediyoruz? Şu dini bir araştıralım bakalım. Araştırmaların sonucu ortada: 3 bin yeni müslüman.

NİSAN

Başkent`te Cumhuriyet Mitingi

Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından Tandoğan Meydanı`nda düzenlenen "Cumhuriyet Mitingi" Türkiye`nin diğer illerinde de tartışmalı bir dizi mitingin fitilini ateşledi. Miting rüzgarıyla birleşen sol böylelikle ilk seçimde halktan toplu bir tokat yemiş oldu.

Abullah Gül Çankaya Adayı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı olarak Abdullah Gül`ü açıkladı. 367 tartışmaları sonucunda Türkiye`de ilk kez bir Cumhurbaşkanı oylaması CHP tarafından Anayasa Mahkemesi`ne götürüldü. Türkiye`de bir sol klasiği: Memleket seçimle değil de mahkeme kararlarıyla yönetmeye çalışmak. Şu halk olmasa demokrasi ne güzel şey...

E-Muhtıra

Genelkurmay Başkanlığı; Cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısı ile 27 Nisan 2007 tarihinde gece saat 23:10`da web sitesinde lâiklikle ilgili bir açıklama yayınlandı. Türk siyasi tarihinde bir olarak hükümetten de aynı sertlikte bir karşı açıklama yapıldı. Altına imzamızı atarız...

MAYIS

Barajlar Boşaldı

Türkiye genelinde barajlardaki su miktarı yüzde 50`nin altına düşerken Ankara`da bu oran yüzde 10`a dayandı. Böylelikle “Yiyiniz, içiniz, israf etmeyiniz.” ayetinin manasını ve gerekliliğini bir kez daha düşünme fırsatımız oldu.

Anayasa Mahkemesi`nde Tarihi Karar

Anayasa Mahkemesi Cumhurbaşkanlığı oylamasıyla ilgili olarak merakla beklenen kararını açıkladı. Haşim Kılıç, "11. cumhurbaşkanı`nın seçimine ilişkin TBMM`deki oylamaya ilişkin yapılan itiraz görüşülmüştür. Seçimle ilgili yürütmeyi durdurduk" dedi. Daha sonra da 22 Temmuz`da halk mahkemesi kendi kararını açıkladı...

Bulgaristan`da Türk Sürprizi

Bulgaristan`daki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Türk azınlık sandığa hücum ederken Bulgar çoğunluk ilgisiz kalınca, nüfusun yüzde 9.4`ünü oluşturan Türklerin desteklediği Hak ve Özgürlükler Hareketi 18 sandalyeden 5`ini kazandı... Rahatlık rehavet, rehavet yenilgi demekmiş. Bir daha görmüş olduk.

HAZİRAN

Okulda Namaza Soruşturma

İstanbul Bağcılar Lisesi’nde, "gizli mescit" kurularak öğrencilere namaz kıldırıldığı iddialarıyla ilgili, Bağcılar Cumhuriyet Savcılığı, lise müdürü, müdür yardımcısı ve sorumlu öğretmenler hakkında soruşturma başlattı. Başlatsın bakalım. Ahirette de bir soruşturma başlatılacak nasıl olsa.

Öldüren Sıcaklar Yer

yer 50 dereceyi bulan sıcaklar can aldı. Sıcaklar yüzünden 14 ilde engelli, hamile ve kronik hastalar idari izinli sayıldı, bazı illerde de mesai saatleri değişti. Allah bu sene klima sektörünün yüzüne güldü. Darısı dergi ve kitap sektörünün başına...

Yargıtay`ın Ekümenik Kararı

Yargıtay, Türkiye topraklarında kalmasına izin verilen Partikhane`nin, tamamen Türk hukukuna tabi olduğuna işaret ederek, ekümenik olduğu iddiasının yasal bir dayanağı bulunmadığına dikkati çekti. Lozan`la birlikte ekümenik statüsü de kalktı. Biz Türkler anlaşmayı imzalayınca konuyu kapandı sanıyoruz. Eloğlu; anlaşmaları, istediğini elde etme yolunda sadece bir ara merhale olarak görüp, mücadeleye devam ediyor.

Filistin`de Bölünme

Filistin`de Hamas`ın 2006`da seçimleri kazanmasının ardından Batı`nın müdahalesiyle başlayan iç gerilim, bölünmeyle sonuçlandı. Gazze`de Hamas kontrolü ele geçirirken, Batı Şeria El Fetih yönetiminde kaldı. Allah hidayet versin ama Filistin bu adamlardan kurtulmadan Kudüs İsrail`den kurtulacağa pek benzemiyor.

TEMMUZ

Eğitimde Acı Bilanço

Ortaöğretim Kurumları Sınavı`nda (OKS) 27 bin 277 öğrencinin sıfır puan alması beraberinde tartışmaları ve tepkileri de getirdi. Bütün suç eğitim sisteminin mi? Ebeveynler çocuklarının eğitimiyle, yönlendirilmesiyle karneden karneye, sınavdan sınava ilgilenirse olcağı budur: Şaşkınlık!

Türkiye Sandığa Koştu

Türkiye, 22 Temmuz`da 23`üncü dönem milletvekili seçimi için sandık başına koştu. Seçimde, kayıtlı 42 milyon 533 bin 41 seçmen 158 bin 700 sandıkta oy kullandı. 14 siyasi partinin katıldığı, 85 seçim bölgesinin bulunduğu seçimde 699`u bağımsız, toplam 7 bin 394 aday yarıştı. İnşallah bu sefer kazanan oy alanlar 550 kişi değil oy veren milyonlar olur.

İki Kişiden Biri Ak Partili

22 Temmuz seçimlerinin sonuçları; seçimden galip çıkan AKP`yi bile şaşırtacak düzeyde bir oy patlamasını gösteriyordu. AK Parti: Yüzde 46.7, CHP: Yüzde 20.9, MHP: Yüzde 14.3, DP: Yüzde 5.4, GP: Yüzde 3.0, SP: Yüzde 2.3, Bağımsız: Yüzde 5.2

Başörtülü Mine Time`da

Hem laik hem de muhafazakar gençlerle konuşan derginin, “Büyük İkilem” başlığıyla yayımladığı 22 sayfalık haberin Kapağı başörtülü bir Türk kızı olan Mine. Bir kesim “Eyvah! Türkiye başörtülü bir kız resmiyle kapak oldu. Dünyaya rezil olduk!” derken diğer bir kesim: “Eyvah! Türkiye çağdışı bir uygulamayla kapak oldu. Dünyaya rezil olduk!” dedi.

AĞUSTOS

Sezer`den, 367 Yanlıştı İtirafı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer`in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`a cumhurbaşkanlığı seçiminde 367`nin aranmasının yanlış olduğunu söylediği ortaya çıktı. Ba`de harabel Basra...

11`inci Cumhurbaşkanı Gül

Ve sonuçlar açıklandı. TBMM Genel Kurulu`nda yapılan 3`üncü tur oylamada 339 oy olan Abdullah Gül Türkiye`nin 11`inci Cumhurbaşkanı seçildi. Bu makam iki dönemdir gülmeyi unutturmuştu bize. İnşallah Abdullah Gül güler yüzü gibi Türkiye`nin bahtını da güldürür.

EYLÜL

Yeni Bir Karikatür Krizi Daha

Hz. Muhammed`i iğrenç şekilde resmeden bir karikatür yayınlayan İsveç gazetesine tepkiler büyürken pek çok müslüman ülkede olay protesto edildi. Bunu yapanlar bir şekilde söz konusu tepkileri kullanmak istiyor gibi geliyor. Allah`a havale ediyoruz.

Küresel Isınma Deniz Yolu Açtı

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Kuzey Buz Denizi`ndeki erime sonucu buzulların kapladığı alanın, uydudan ölçümlerin başladığı 1978`den sonraki en alt seviyesine indiğini ve Avrupa`dan Büyük Okyanusa kutup üzerinden kestirme deniz yolunun açıldığını duyurdu. Faydaları da varmış demek ki. Ama küresel ısınmanın müsebbiblerine. Kyoto protokolüne neden uyulmadığı şimdi daha iyi anlaşılıyor.

Burma`da Rahip İsyanı

Burma`da budist rahipler cunta yönetimine karşı ayaklandı. Halkın da desteğini alan rahiplerin isyanı cunta tarafından çok sert biçimde bastırıldı. Yüreğimiz buruldu. Burma cuntası dünyayla ilişiğini kesmiş, sineğe dahi dokunmayan rahipleri bile galeyana getirdiyse varın ötesini siz düşünün.

EKİM

Avrupa`da Türban İçin Örnek Karar

Avrupa`daki bir çok ülkede okullarda `türban` yasaklanırken, AB üyesi ülkelerden İspanya`nın Katalonya bölgesindeki Gerona kentinde, başörtüsünden dolayı okul idaresinin talimatıyla ilkokula alınmayan kız çocuğu, Katalonya özerk yönetiminin müdahalesiyle okuluna döndü. Sakın CHP`liler Katalonya özerk yönetimini Anayasa Mahkemesi`ne şikayet etmesinler!

KASIM

Tıp Fakültesine Veteriner Hoca

Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Bölümü`ne bir veterinerin öğretim üyesi olarak atanması kriz yarattı. Veteriner öğretim üyesi Doç. Dr. Türkmenoğlu, "İnsan, hayvan fark etmez. İki ya da dört ayak ne fark eder" dedi. Sorun ayaklarda değil, kafalarda...

TSK`ya sınır ötesi yetkisi!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak’a yönelik sınır ötesi operasyona ilişkin Türk Silahlı Kuvvetlerinin 28 Kasım itibariyle yetkilendirildiğini açıkladı. Niye yetki vermiyorsun diye hükümeti şıkıştıranlar köşeye sıkıştı demek ki!

Baklavadan Sonra Lokumu da Kaptırdık.

Rumlar onayları dışında "lokum" adı altında üretim yapılamayacağını söylüyor. Baklavayı "Rum tatlısı" olarak AB`ye sunan Kıbrıs Rum yönetimi, şimdi de tüm dünyanın "Türk lokumu-Turkish delight" olarak bildiği lokumu "Kıbrıs lokumu" adıyla tescil ettirdi. Kıbrısı vermedik ama baklavayla lokum gitti. Geçmiş olsun.

ARALIK

YÖK`e Yeni Başkan

YÖK Başkanlığı`na, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji bölümünden Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan`ı atandı. Renkli kişiliği ile öğrencileri arasında çok sevilen Özcan hocanın YÖK`ü olmasa bile yasakları yok edebilmesini temenni ediyoruz. Umarız artık üniversiteler bilim üretmeye başlar.

Minareler Kiliseleri Geçemez

Almanya Başbakanı Merkel, "Minarelerin, bilinçli şekilde kilise kulelerinden daha yüksek yapılmamasına dikkat etmeliyiz. Hoşgörü hiçbir zaman boyun eğmek anlamına gelmemeli.” dedi. Ülkemizde yüzlerce yıldır faaliyetlerini sürdüren kilise ve sinagogların varlığı düşünüldüğünde, Almanların 40-50 yıldır tanıştıktıları camileri hoşgörememesi doğal sayılır. Bazı konularda ders alacak değil ders verecek konumda olduğumuzun da kanıtıdır.

Coca-Cola`nın Başında Bir Türk

Muhtar Kent 1 Temmuz 2008 itibariyla Coca Cola`nın CEO`su oluyor. Bir ksım medyada gurur ve heyecana neden olan gelişme aslında ne anlama geliyor: Coca Cola`nın Türkleştiği mi Muhtar Kentin Coca Cola`laştığı mı? Coca Cola övünsün!..


Sinan Özgenç'ın Yazısı.