​Fevkalade bir yılı geride bıraktık. Olağan gibi görünen pek çok hal ve hadisenin aslında hiç de olağan olmadığını, bunların pek çoğunun kendilerinden daha büyük ve meşum bir plana işaret ettiklerini anlamış bulunduk. Adetimiz olduğu üzere bu sene de önceki senenin hadiselerini toplu şekilde görmek gayesiyle bir almanak hazırladık. Ancak bu yıl, öncekilerden farklı olarak; ilk bakışta birbirinden bağımsız gibi görünen hadiselerin aralarındaki bağlantılara dikkat çekmek gayesiyle; bu senenin asli miladı olan 15 Temmuz darbe girişiminin sinyali niteliğindeki vukuata dair başlıkları sarı, nihai hamle niteliğinde olanları kırmızı, bunlara karşı gelişen ve milletimiz açısından müspet nitelik taşıyan tedbirleri yeşil renkle belirledik. Aradaki tek tük lakin önem arz eden hadiseyi ise bağımsız renklerle ifade ettik. Geçen sene yaşanan neredeyse hiçbir toplumsal hadisenin 15 Temmuz’dan yahut sonrasında uygulamaya konulan kötücül planlardan bağımsız olmadığını daha rahat görebilmemiz gayesiyle… Allah cümlemize feraset nasib etsin…

Terör İçin Akademisyenler Bildirisi

89 üniversiteden 1128 akademisyen, teröre destek için imzaladıkları bir bildiriyi basın toplantısıyla açıkladılar.

Sultanahmet’te İntihar Saldırısı

Sultanahmet meydanında, Suriye kökenli 28 yaşındaki canlı bomba IŞİD militanın üzerindeki bombayı patlatması sonucu bombacı dahil 11 kişi öldü ve 16 kişi de yaralandı.

Askeri Servise Saldırı

Ankara Devlet Mahallesi’nde asker ve personelleri taşıyan araçlara akşam saatlerinde bombalı intihar saldırısı düzenlendi. 29 kişi öldü, 61 kişi yaralandı.

Güvenpark’ta İntihar Saldırısı

Ankara Güvenpark’ta sivillere yönelik bombalı intihar saldırısı oldu. Saldırıda 37 kişi hayatını kaybetti.

İstiklal Caddesi’nde İntihar Saldırısı

İstanbul İstiklal Caddesi’nde sivillere yönelik bombalı intihar saldırısı oldu.

Teknolojik Sıçrama

10 kat hızlı internet bağlantısını sağlayacak 4.5G teknolojisine geçildi. Böylece bizi ithalatçı ve ikinci el pazarı konumuna düşürecek 4G teknolojisinin üzerinden atlanarak, ülkemiz gerçek manada bir teknolojik sıçrama gerçekleştirmiş oldu.

Ulucami’de İntihar Saldırısı

Ulu Cami’nin batı kapısının önünde, bir kadın teröristin, üzerindeki bombayı patlatması sonucu 1 kişi (intihar bombacısı) öldü. Tabiri caizse elinde patladı.

3 Polis Şehit Oldu

İslam adına hem de dinin haram kıldığı intihar yöntemiyle Müslüman öldüren sözde Müslüman bir IŞİD militanının intihar saldırısı sonucu saldırganın yanı sıra 3 polis öldü, 23 kişi yaralandı.

Tebdil-i Makamda Hayır Vardır

Başbakan Ahmet Davutoğlu olağanüstü kongre kararını açıkladı ve Başbakanlık görevini bıraktığını belirtti. Şimdi burada zikretmenin şık olmayacağını düşündüğümüz nedenlerden ötürü hayırı da oldu…

Dürümlü’de Katliam

Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Dürümlü mezrasında gerçekleşen bombalı saldırıda 16 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi yaralandı.

Direniş Kabinesi

22 Mayıs 2016 tarihinde Binali Yıldırım’ın, Cumhurbaşkanı tarafından hükûmeti kurması için görevlendirilmesinin ardından 65. Türkiye Hükûmeti’nin kabinesi açıklandı. Belki çoğumuz daha bilmiyorduk ama bu bir direniş kabinesiydi…

Batan Gemiyi Önce İngilizler Terk Eder

İngiltere’de; Avrupa Birliği üyeliği konusunda referandum yapıldı. Referandumdan; İngiltere’nin, artık politik olarak “hasta adam” unvanıyla anılmaya başlanan AB üyeliğinden ayrılması sonucu çıktı.

Atatürk Havalimanı’nda Terör

Selam ve selamet dini İslam müntesibi olduklarını iddia etme cüretinde bulunan IŞİD mensubu üç terörist, dış hatlar terminalinde önce etrafa ateş açtı, ardından da üzerlerindeki bombaları patlattı. Saldırı sonucu 45 kişi hayatını kaybetti, 236 kişi yaralandı.

YENİ BİR UYANIŞ YENİ BİR ÇAĞ

TSK’nın içine yuvalanmış FETÖ’cü cunta darbe girişimine kalkıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele saldırı düzenlendi, Boğaz köprüsü askeri araçlarla kapatıldı, TBMM bombalandı, F16’lar sonik patlamalarla halka korku saldı. Darbe girişimi sırasında 62’si polis, 5’i asker, 174’ü de sivil 241 kişi şehit oldu, 1535 kişi yaralandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara dökülen halk, dünyada eşi görülmemiş biçimde darbe girişimini geri püskürttü. Yeni bir uyanış yeni bir çağ başladı.

Darbe Temizliği

MGK’nın tavsiyesi Bakanlar Kurulu’nun kararıyla 21 Temmuz gece 01:00’den itibaren Türkiye ‘de 3 ay süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Böylelikle bin türlü hileyle hukuku kendine kalkan yapan vatan düşmanlarıyla mücadelede Türkiye’nin eli hukuk yoluyla güçlendirilmiş oldu.

Vatan Size Minnettar

15 Temmuz’un ‘Şehitleri Anma Günü’ olarak ilan edildiğini açıkladı. Artık her yıl 15 Temmuz günü Şehitleri Anma Günü olarak anılacak. Vatan onlara minnettar.

Darbeye Karşı Tek Yürek Tek Yumruk

Dünya tarihinin en büyük mitingi: Demokrasi ve Şehitler Mitingi, İstanbul Yenikapı’da yapıldı. Mitinge aralarında AKP, CHP, MHP liderlerinin, Genelkurmay Başkanı, Diyanet İşleri Başkanı, Cumhurbaşkanı ve 15 Temmuz Şehit Aileleri ve Gazilerinin de bulunduğu toplam 5 milyon kişi katıldı.

Anadolu’ya Savunma Kalkanı

Türkiye, “Fırat Kalkanı” kod adıyla Cerablus’a sınır ötesi operasyon düzenledi. Bölge IŞİD’den temizlendi ve Özgür Suriye Ordusu’nun eline geçti. Böylelikle ABD’nin, güney sınırlarımızda kaşla göz arasında kaçak devlet kurma girişimleri de akamete uğramış oldu.

Sadece Köprü Değil…

Tarihimizde “Halife” unvanını ilk taşıyan Osmanlı hükümdarı olan Yavuz Sultan Selim Han’ın adını taşıyan köprü hizmete açılarak, tüm dünyaya ince bir mesaj verilmiş oldu. Anlayan anladı…

Artık Avrupa’dan Bağımsızız

Kış saati uygulaması yürürlükten kaldırıldı. Artık saatler geri alınmayacak. Çoğumuza; teknik bir mesele gibi görünüyor olabilir ancak bir de şöyle düşünün: Artık hemen hiçbir alanda Avrupa’yla eşgüdüm gibi bir hassasiyetimiz yok. Bağımsızlığımızı mı ilan ediyoruz ne…

Geç Olması Hiç Olmamasından İyidir

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile 7 milletvekili tutuklandı. Hayır hayır; kimsenin keyifle sırıttığı filan yok şu an burada(!)

Ekonomik Saldırı

Dolar, 15 Temmuz’un akıl hocalarının, ülkemize yönelik ekonomik saldırı planlarına da uygun şekilde, dünya genelindeki yükselişinden daha büyük bir ivmeyle tarihi rekorunu kırdı. (3.5840 TL) Agah olalım devamı gelecek…

Canımıza Tak Etti

İstanbul Beşiktaş Maçka’da terör saldırısı sonucu 36’sı polis 8’i sivil olmak üzere 44 kişi şehit oldu, 164 kişi yaralandı. Bombalı saldırıyı uyduruk bir yan terör örgütü olan TAK üstlendi.

Bir Olacağız İri Olacağız

21 maddelik anayasa değişiklik teklifi 316 imzayla TBMM’ye sunularak, Başkanlık sisteminin daha da önemlisi istikrar ve iç bütünlüğümüzün önünün açılması için en önemli adımlardan biri atılmış oldu.

Savaşta Olduğumuzu Fark Etmeyen?

Kayseri Komando Tugay Komutanlığından izne çıkan er ve erbaşları taşıyan araca bombalı saldırı düzenlendi; 15 asker şehit 3ü ağır, 50 asker yaralı.

Tetiğin Değil Tetikçinin Arkasındakine Bak

Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara’da katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Gerek Ruslar gerek biz; tetiğin arkasındakilerle değil tetikçilerin arkasındakilerle savaşta olduğumuzu zaten biliyorduk. Türk Rus yakınlaşmasına yönelik bu provokasyon bırakın amacına ulaşmayı ters bile tepti.


Sinan Özgenç'ın Yazısı.