Zehra Kulu

Mahmut Sami Anadolu İmam Hatip Lisesi Genç Gönüllüleri olarak geçtiğimiz dönem haftalık faaliyetler gerçekleştirmeye başlamıştık.20 Şubat Pazartesi günü, Türkiye`nin komşu ülkelerini konuştuğumuz buluşmalarımızdan bir tanesini daha gerçekleştirdik.

Sadece Sınırların Ayırdığı Komşu Ülke: Irak

Bu hafta konuştuğumuz ülke Irak’tı. Orta Doğu`da sınır komşumuz olan Irak, başkanlık tipi cumhuriyet ile yönetilen bir Müslüman ülkesidir. Başkenti Bağdat olmak üzere 18 kentten oluşur. Resmi dili Arapça olmasının yanı sıra Kürtçe ve Türkçe de kullanılmaktadır. Ayrıca Irak mutfağı ve Türk mutfağı benzemektedir. Yakın tarihine bakacak olursak Irak, diğer birçok Müslüman ülke gibi yıllarca refaha erememiştir. Zamanında Saddam`ın zulmü ülkeyi yakıp yıktığı gibi, Saddam`dan sonra gelenlerin daha acımasız, daha zalim, daha adalet ve insanlık yoksunu olduğunu gördük. Irak`ı ve Saddam Hüseyin`i konuştuğumuz bu buluşmamızda birçok bilgi edindik.

Önümüzdeki hafta Pazartesi günü Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi mescidinde öğlen arası bir başka komşu ülkemizi tanımak niyetiyle...GENÇ'ın Yazısı.